Üçlü priz kaynaklı anlık ekran kararması

Makaleler
42
Kablo yoğunluğu fazla olmasın diye 1-2 hafta önce 3'lü prizi değiştirdim. Üzerinde kasa, monitör ve ses sistemi takılı. Nadiren de olsa ekran arada yarım saniyelik kararıp geliyordu.

Bugün sorunu buldum, örneğin ses sistemi kablosunu söküp taktığımda ekran ya anlık kararıyor ya da ekranda çizgi oluyor. Devamlı böyle kalmıyor sadece fişi takıp çıkarırken anlık oluyor. Normal kullanırken günde rastgele anlık kararma oluyor ama sık değil. Bu konuda ne önerirsiniz başka bir 3'lü priz mi almalıyım yoksa monitörün güç kablosunda sorun olabilir mi?

O priz bozuksa akım korumalı bile çözemeyebiliyor ama etkisi büyük benim gözümde :)

Öyle de aynı prizde (duvardaki) 7-8 senedir kullanıyorum. Ne eski bilgisayara ne yenisine bir zarar geldi. Ses sistemini söküp elektrik süpürgesini takarken, sonrasında da ses sistemini geri takarken o rastgele olan anlık kararmanın olduğunu gördüm.

Farklı bir 3'lü prizle deneyeceğim bir de evde 3'lü prizden geçilmiyor zaten. Kablo olmasın diye düz duvara takılan 3'lü priz takmıştım, bir önceki normal uzatmalı 3'lü prizdi.

Fırtına olduğu zamanlar fişten çekerim. PSU’ların buna karşı önlemi yok mudur?
PSU'ların genellikle sigorta koruması benzeri korumaları oluyor o konularda çok bilgili değilim ama PSU'ların kendine ait belirli bir seviyede korumaları var. Yani sorunun cevabı Evet.

PSU önlemi var mıdır bilemem ama siz yine de fişten çekin. Olsa bile güven olmaz ona.

Ses sistemini söküp elektrik süpürgesini takarken, sonrasında da ses sistemini geri takarken o rastgele olan anlık kararmanın olduğunu gördüm.

Evinizin tesisatı ne kadar iyi olsa da böyle şeyler yaşanıyor. Ben odamdaki su ısıtıcısını çalıştırdığımda bir voltaj düşmesinin yaşandığını görüyorum. Sizinki ses sistemi bir de.

PSU'ların genellikle sigorta koruması benzeri korumaları oluyor o konularda çok bilgili değilim ama PSU'ların kendine ait belirli bir seviyede korumaları var. Yani sorunun cevabı Evet.
Zaten dışındaki küçük şalter PSU'yu korumaya yarıyor ancak belli bir ölçüde koruyor. Yani fırtınalı havalarda mutlaka bilgisayarın güç kablosunu çekin.

Evinizin tesisatı ne kadar iyi olsa da böyle şeyler yaşanıyor. Ben odamdaki su ısıtıcısını çalıştırdığımda bir voltaj düşmesinin yaşandığını görüyorum. Sizinki ses sistemi bir de.

Kablolu 3'lü prize geri geçeceğim sanırım. Öncesinde ayda 2 kere oluyorsa şimdi daha sık. Evin tesisatı pek iyi sayılmaz standart apartman dairesi ama bozulan elektrikli cihaz olmadı yıllardır yan sanayi iphone şarj aletleri dışında 😄

Geri
Yukarı