Ücretli bulut depolamanın ücreti ödenmediğinde içerisindeki dosyalara ne olur?

Poyraz Kuzgun

Hectopat
Daha fazla  
Konu başlığını doğru şekilde açabildim mi bilemiyorum. Benim için önemli olan ve Online olarak her yerden erişim sağlamak istediğim dosyalarım var. Bunun için Google Driver'ın 290 TL'ye 2TB'lık bulut depolama hizmetinden faydalanmak istiyorum. 1 yıl kullanımdan sonra ödemeyi yapmayı unutursam veya 2-3 ay geciktirirsem ne olur? Üyeliğimi iptal edip dosyalarım silinir mi yoksa ödeme yapılana kadar üyeliğimi ve dosyalarımı askıya alıp üyeliği yenileyince tekrar dosyalarım aktif kullanıma açılır mı? Aşırı unutkan birisiyim sırf üyelik yenilemeyi unuttum diye dosyalarımın çöp olmasını istemem o yüzden böyle bir soru sordum.

Son düzenleyen: Moderatör:
@ByBurak Hocam Google One kullanıyorum. İki farklı hesapta 2TB'lık depolamalar aldım. Ödemelerini aylık yapıyorum. Yıllık yaparsam ödeme gününü kesin unuturum. 578 Lira para çekmesi gerekiyor. Limitin olmadığı bir ana denk gelip kesin patlarım diye düşündüm. O yüzden aylık alıp 60 Lira ödüyorum her ay.

@ByBurak Hocam Google One kullanıyorum. İki farklı hesapta 2TB'lık depolamalar aldım. Ödemelerini aylık yapıyorum. Yıllık yaparsam ödeme gününü kesin unuturum. 578 Lira para çekmesi gerekiyor. Limitin olmadığı bir ana denk gelip kesin patlarım diye düşündüm. O yüzden aylık alıp 60 Lira ödüyorum her ay.
Ödemeyince ne oluyor siliniyor mu?

Ödemeyince ne oluyor siliniyor mu?

Ödemeyince kesin şu olur diyebileceğim bir sonuçla karşılaşmadım ve net bir cevap veren kaynakta bulamadım. Sanırım bu bilgiyi gizli tutuyorlar. O yüzden ödemeleri aksatmıyorum. Bildiğim tek şey 7 günlük bir süre tanıyorlar size. Bu süre de Gmail'e bağlı Drive, dokümanlar, fotoğraflar vs. gibi bağlı uygulamaları kullanmanıza izin veriyor. 7 gün içerisinde ücret ödenmez ise size ekstradan 30 günlük bir süre veriyor. Bu süre içerisinde Drive dışındaki bütün yan uygulamalara erişimi engelliyor. 30 gün boyunca yine dosya indir yükle yapabiliyorsunuz. 30 gün sonra e-posta kullanımını komple kapatıyor. Gelen mailleri bile engelliyor. Sadece dosyalarınızı indirmenize izin veriyorlar. Onu da kaç ay sonra siliyorlar bilmiyorum. Yani kısaca mail adresiniz komple kapanıyor. Sadece dosyalarınızı indirmenize izin veriyorlar. Ama çok da uzun tutacaklarını zannetmiyorum. Birkaç ay sonra silinmesi muhtemel. Girilmeyen hesaplardaki verileri silmeye başladılar. İllaki abonelik sistemindeki yenilenmeyen hesaplara da silme kısıtlaması getirilmiştir.

Eğer kullanmayı düşünüyorsanız. Sürekli kullandığınız mail üzerine satın almayın. Yeni bir mail açıp oradan satın alın. Drive kullanmayı bırakıp aboneliği iptal edince mail adresini komple kullanıma kapatıp devre dışı bırakıyorlar. Eğer bir süre sonra aboneliği kapatmak isterseniz sıkıntı yaşarsınız.

Google One yardım sayfasında yazanlar:

Depolama alanı planınız iptal edilirse veya süresi dolarsa.
Depolama alanı planınızı iptal ederseniz hesabınıza ait tüm ek depolama alanını kaybedersiniz. Faturalandırma döneminizin sonunda kotanın üstünde olabilirsiniz.

Depolama alanı kotanızı 2 yıl boyunca aşmış durumda kalırsanız depolama alanı kotanıza dahil olan tüm içerikler silinebilir.

Ücretsiz depolama alanı kotasına ulaştığınızda veya bu kotayı aştığınızda:

Gmail: İleti gönderemez veya alamazsınız. Size gönderilen iletiler gönderene geri döner.
Google Drive:
Yeni dosya senkronize edemez veya yükleyemezsiniz.
Bilgisayarınızın Google Drive klasörü ile Drive'ım arasındaki senkronizasyon durur.
Şu ürünlerde yeni dosyalar oluşturamazsınız:
Google dokümanlar.
E-tablolar
Slaytlar.
Çizimler.
Formlar.
Jamboard.
Kullandığınız depolama alanında yer açmadığınız sürece dosyalarınız düzenlenemez veya kopyalanamaz.
Google Fotoğraflar: Fotoğraf veya video yedekleyemezsiniz. Daha fazla fotoğraf ve video eklemek istiyorsanız Google depolama alanını temizleyebilir veya daha fazla Google depolama alanı satın alabilirsiniz.

Not: Hesabınızın kapanması gibi bir durum söz konusu değil. Sadece ücretsiz depolamada yer açılana kadar işlemlerde kısıtlama oluyor. Mail almak yeni şeyler yüklemek gibi.

Yeni konular

Geri
Yukarı