Ücretsiz Anti-Virüs Önerisi

@Buğra S Veri satımı her firma tarafından gerçekleştirilen bir olay. Takdir ettiğimden değil, Avast'ın bu konuda diğerlerinden herhangi bir farkı bulunmadığını belirtmek maksadıyla söylüyorum. Bu forumda çokça konuşulmuş olması lazım fakat çoğu üyenin koyunluk seviyesi düşünüldüğünde neden hafızalarda kalmadığına şaşırılmamalı.

İlk öncelikle şu toplanan meşhur verilerin Avast tarayıcı eklentisinden toplandığını söylemem lazım. İkinci olarak, arayüzden gizlilik ayarlarını değiştirmek her zaman mümkündü ve bu ayarlar hakkında kurulum sonrasında kullanıcı bilgilendiriliyordu. Kısaca ortada herhangi bir yasa dışı eylem yok.

Olaylardan sonra verilerin toplandığı Avast alt şirketi JumpShot kapatıldı ve şirket şu an bütün çalışmalarında GDPR yasalarına uyumlu olmak zorunda. Herkes tarafından güvenilir olarak methedilen Kaspersky, Avrupa sürümünü kullanmadığınız sürece size bu tarz bir gizlilik ayarı sunmuyor bile. İroniktir fakat Kaspersky bu konuda Avast'tan da beter bir durumda.

Avastı’ın adı çıkmış beşe inmez dörde bana göre :D.
Veri toplaması derdim değil asıl dert satması.
Bundan sonra Bitdefender önereceğim orası ayrı :D.

Bitdefender, çok kaynak tüketiyor.
Geriye antivirüs kalmadı.
Hafif olması gerekiyorsa Kaspersky öneririm tabi ama adamlar veri satmıyor TOPLUYOR.
Eğer satsaydı Avast muamelesi gösterirdim.
O yüzden hala kötü gözle bakmıyorum fakat fazla kaynak tüketmek dert değilse Bitdefender öneririm.

Bundan sonra Bitdefender önereceğim orası ayrı :D.
1613641113936.png

Boştayken iyi değerler, fakat açılışta çok dalgalı kaynak tüketimi var.

Avast'a sallamışlar bile. Malwarebytes uygulamasına bir bak istersen, 14 gün premium deneme sunuyor. Gerçek zamanlı koruma vs. var içerisinde. AV istersen AVG, Comodo, Avast, Bitdefender(sistemin iyiyse), Kaspersky kullanabilirsin. Ücret ödersen Norton kalitelidir.

@Buğra S Yazımın başında veri satımı dedim zaten. AV programları birkaç farklı kaynaktan veri toplar. Tehdit istihbaratı ile ilgili olmayan verilerin iki çeşit kullanım alanı mevcut, 'maddi kazanç' getirmek veya programın geliştirilmesine yardımcı olmak.

Kaspersky 'pazarlama amaçlı' veri topladığını açık bir şekilde beyan ediyor, üstelik bunu devre dışı bırakma seçeneğini yalnızca Avrupa sürümünde sunuyor. Avast bunun aksine bütün kurulumlarında GDPR yasalarına uymak durumunda. Veri satma işlemlerini gerçekleştiren Jumpshot şirketinin kapatıldığını söylemiştim, buna ek olarak "Sütten dili yanan yoğurdu üfleyerek yer" misali, şu an veri gizliliğine herhangi bir şirketten daha fazla dikkat ettiğine de bahse varım. Aksi durumda kanuni yaptırımlarla karşılaşacaklar zira.

Demem o ki, şirketi sevmeyebilirsin ancak "veri satıyor" demek şu anda yanlış bilgilendirmeden başka hiçbir şey değil.

Cevaplar için çok teşekkürler dostlar. Sistemim iyi olmadığı, ve verilerim konusunda bayağı takıntılı olduğum için Comodo indireceğim. Zaten amacım öyle 7/24 dursun değil, bir bakacağım virüs var mı diye. Sonra sileceğim zaten. Yanlış yerlere girmek istemiyorum, o yüzden link verebilirseniz çok sevinirim :)

Cevaplar için çok teşekkürler dostlar. Sistemim iyi olmadığı, ve verilerim konusunda bayağı takıntılı olduğum için Comodo indireceğim. Zaten amacım öyle 7/24 dursun değil, bir bakacağım virüs var mı diye. Sonra sileceğim zaten. Yanlış yerlere girmek istemiyorum, o yüzden link verebilirseniz çok sevinirim :)

Aynı ben, bende aynı şeyi yapıyorum ve Comodo kullandım.
Kaspersky çok uzun tarıyor ama yine de ona da bak.
Sınırsız kullanımı var beleşte.

Geri
Yukarı