Ücretsiz Orta Seviyeli ve Wordpress Websitesi kurulumu ve Ayarları

Poker Face

Hectopat
Yer
Denizli
Daha fazla  
Meslek
Windows Geliştiricisi (MSDN Üyesi)
İyi günler arkadaşlar, forumda birkaç kez denk geldim ücretsiz websitesi nasıl açılır gibi konular'a, bu sebepten dolayı bir rehber hazırlamak istedim.

• Anlatımda neler var ;
  • Domain almak.
  • Hosting almak.
  • Domain ile Hosting'i bağlamak.
  • Wordpress kurulumu.
  • iThemes Security kurulumu.
  • Virüstotal'den API Key almak.
  • Site Yedeklemesi.
  • Wordpress güvenlik eklentileri ve ayarları.
1- İlk önce buradan domain alıyoruz ve kayıt işlemlerini tamamlıyoruz.

• Domain alımı.
1.jpg
2.png
3.PNG

• Hosting alımı.
a.PNG
b.PNG

Kayıt bilgilerimizi girdikten sonra, E-Postamıza gelen aktivasyon linkine tıklayarak aktivasyon işlemini tamamlıyoruz.

2- "User DNS" seçeneği altındaki "Use Your own DNS" bölümüne, kayıt olduğumuz hosting firmasının/sitesinin NS'lerini (Nameserver) yazacağız. Şimdi yeni bir hesap alalım ve domain'imizin adını yazalım.

4.jpg

5.PNG
6.PNG
7.PNG
8.PNG
9.PNG
10.PNG

3- Domain'i e-posta adresimizi yazarak, e-posta adresimize gelen link ile doğruluyoruz ve kullanıcı adımızı, adres bilgilerimizi, telefon numaramızı vs... yazıyoruz.

11.PNG
12.PNG
13.PNG

4- 24 saat içerisinde sitemiz onaylanacak ama biz birkaç saat içerisinde yada hemen sitemizin adresini, adres çubuğuna yazalım ve bakalım açılmışmı. (Ben 1 saat sonra baktım açılımştı, bazen hemen açılabiliyor firmalar/siteler ile alakalı bir durum).

14.PNG

5- Şimdi Wordpress'i indireceğiz. tr.wordpress.org sitesine girerek türkçe wordpress'i indiriyoruz, isteyenler wordpress.org adresinden ingilizce veya başka dilde indirebilir.

15.PNG

6- FileZilla FTP programı ile Wordpress'i sitemize yükleyeceğiz. Burada kayıt olduğumuz hostinger.web.tr adresine kullanıcı adımız ve şifremiz ile giriş yapıyoruz ve "Detaylar" kısmından "Dosya yükleme detayları" kısmına geliyoruz. FTP IP'mizi, FTP kullanıcı adımızı, FTP portunu ve şifremizi FileZilla'ya yazıyoruz, bağlanıyoruz. Wordpress klasörünü ZIP'den çıkarıyoruz, içerisindeki klasörün içerisindeki bütün dosyaları "public_html" dizinine atıyoruz.

16.PNG
17.PNG
18.png

7- Hosting sitemizden veritabanı oluşturacağız. Ben MySQL ile oluşturdum siz dilerseniz diğer seçenekleri seçebilirziniz.

19.png
20.png

8- Şimdi, sitemizin adresini yazıyoruz ve Wordpress ekranı karşılıyor bizi. Bilgilerimizi girerek, e-postamıza gelen onay linkini tıklıyoruz ve Worspress'i onaylıyoruz ve giriş yapıyoruz.

21.PNG
22.PNG
23.PNG
24.PNG
25.PNG
26.PNG

9- Giriş yaptıktan sonra, "Eklentiler" bölümünden "Yeni eklenti" seçeneğine tıklıyoruz, iThemes Security eklentisini kuruyoruz. Kurulum tamamlandıktan sonra "Get API Key" seçeneğini seçiyoruz ve virüstotal'den API Key almak için resimdeki işlemleri uyguluyoruz.

27.PNG
28.PNG
29.PNG
30.PNG
31.PNG

10- Virüstotal'den API key alacağız. Gerekli alanları dolduruyruz, Posta adresimize gelen onay link'i ile hesabımızı onaylıyoruz. Onayladıktan sonra kullanıcı adımızın üzerine, ardından Benim API Anahtarım seçeneğine tıklayarak API anahtarımızı kopyalıyoruz, iThemes Security'nin API Key alanına yapıştırıyoruz.

32.PNG
33.PNG
34.png
35.png
36.PNG

11- Daha sonra Wordpress'in içerisinden, "Security" bölümünden "Setting" kısmına tıklıyoruz. iThemes Security eklentisinin ayarlarını yapacağız.

37.jpg
38.PNG
39.PNG
40.PNG
41.PNG
42.PNG

iThemes Security için diğer ayarlarını bu adresten öğrenebilirsiniz. Ben yazmadım çünki bende aynılarını yazacaktım hemen, hemen alıntı gibi olur diye yazmadım. Ayrıca sormak istediğiniz sorular var ise cevaplarım herzaman.

İyi güzel anlatmışsın fakat şöyle bir durum var hostinger kullanılmaz müthiş derecede saçma bir firma ki tamam ücretsiz,maliyetsiz diyorsan hostingerin kendi ücretsiz verdiği alanadları var. Direk onları kullanabilirler.

İyi güzel anlatmışsın fakat şöyle bir durum var hostinger kullanılmaz müthiş derecede saçma bir firma ki tamam ücretsiz,maliyetsiz diyorsan hostingerin kendi ücretsiz verdiği alanadları var. Direk onları kullanabilirler.
Teşekkür ederim fakat ben bu anlatımı bu işi hiç bilmeyenler için anlattım ayrıca hostinger.web.tr sadece örnek olarak anlatılmıştır. Hostinger'dan değil host alıp kullanmak, hiçbir ücretsiz host firmasından host alınmaz zaten, çünki güven yok sınır çok.

Açtığınız konudan dolayı size çok teşekkür ediyorum. Sosyal de bu kadar güzel ve yararlı konular açıldığında diğer sitelere bakası gelmiyor insanın. Technopat Sosyal üyeleri bana göre bir kez daha müthiş kalitesini ortaya koydu.

Uyarı! Bu konu 9 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı