UEFI PC'de MBR Yüklü Gözüküyor

ECM

Hectopat
Daha fazla  
Arkadaşlar, öncelikle ne olur sonuna kadar okuyun.
Windows'un son sürümünü Microsoft'un kendi sitesinden ISO olarak indirdim.
Sonra Rufus ile bunu USB'ye yazdım GPT ve UEFI seçtim ve bir de NTFS seçtim, FAT32 seçeneği yoktu.
Ve sonra formatı atarken sadece C ve 1 bölüm vardı, ayrıyetten normalde C ve ayrıyetten 3 bölüm oluyordu.
Ve ondan da sonra baktım ki MBR gözüküyor ve ne yapmam lazım?

Not: Önceden de 1909 sürümü vardı, bunda MBR yazmıyordu. Acaba Rufus ile yanlış yazmamdan mı dolayı?

Format ekranında bölümleri temizleyerek "Yeni" dediniz mi? Format atarken disk ekranında diski temizlemeniz daha sağlıklı olur. Bunun için;

Shift + F10 ile komut istemcisine geçin.

"diskpart" yazıp ardından komut çalışınca "list disk" yazın. Sonuç aşağıdaki gibi olacak.

1602080178743.png

Diskiniz hangisi ise "select disk %disk_numarasi%" şeklinde diski seçip "clean" komutunu çalıştırın.

İşlem 5-15 dakika arası sürebilir.

Ardından format işlemlerine baştan başlayın ve disk seçimi gelince yeni diyerek bölümleri oluşturun.

Format ekranında bölümleri temizleyerek "yeni" dediniz mi? Format atarken disk ekranında diski temizlemeniz daha sağlıklı olur. Bunun için;

Shift + F10 ile komut istemcisine geçin.

"Diskpart" yazıp ardından komut çalışınca "list disk" yazın. Sonuç aşağıdaki gibi olacak.

1602080178743.png

Diskiniz hangisi ise "select disk %disk_numarasi%" şeklinde diski seçip "clean" komutunu çalıştırın.

İşlem 5-15 dakika arası sürebilir.

Ardından format işlemlerine baştan başlayın ve disk seçimi gelince yeni diyerek bölümleri oluşturun.

Abi dediğin gibi yeni dedim önceden 4 bölüm oluşuyordu şimdi 2 sonra PC açtım MBR olarak gözüküyordu PC format atmadan önce GPT idi acaba Windows'da mı sıkıntı var yoksa ben yanlışlıkla GPT diski MBR yaptım bu dediklerinizi yaptığım zaman ne olacak peki pek bir şey anlamadım kusura bakmayın.
Abi o dediklerini yaptıktan sonra HDD sıfırlanıp MBR GPT mi oluyor acaba çok teşekkürler ilginiz için.

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı