UEFI Sistemlerde Boot Ayarı

Makaleler
289
Yer
İstanbul
Daha fazla  
Profil Kapağı
1522743131
Boot ayarı konusunda son zamanlarda en sık yapılan hata sabit diski ilk sıraya alın denmesi. Bu, UEFI sistemlerde tamamen yanlış bir önerme!
  • UEFI sistemlerde Boot sıralamasında en üstte olması gereken Windows Boot Manager olmalıdır.
  • Sistemin daha hızlı açılması için CSM seçeneği Disabled yapılabilir.
  • Yine Fast Boot ayarı da Enabled yapılabilir.
Bazı sistemlerde Windows Boot Manager yanında diskin marka modeli de yazabilir.

UEFI Boot.png

Sayın Baltaş, FreeDOS Laptopa Windows 10 Kurulum vidonuzda, Boot mode select'in "UEFI with CSM" olarak ayarlanması anlatılıyor. Sadece UEFI'mi yoksa UEFI with CSM'mi olacak?

Eyvallah müdür ben de diyodum uefi ile kurulum yaptığımda neden açılışta asus yazısı gelmiyo diye csm kapatınca geldi yazı ve daha hızlı açılıyor

MSI BIOS ayarlarını kurcalarken "Advanced\Windows OS Configuration" bölümünde "Windows 10 WHQL Support" seçeneği ve o seçeneklerde CSM ve UEFI seçeneklerini fark ettim. UEFI olarak kurulum yapmama rağmen bugüne kadar CSM seçiliymiş. Rehber videonuzda belirttiğiniz BIOS'da ayarlarında zaten UEFI ayarlarını yaptım ama bu seçeneğin ne etkisi var? Bana MSI'a özel bir ayar gibi geldi.
MSI_SnapShot.jpg

MSI BIOS ayarlarını kurcalarken "Advanced\Windows OS Configuration" bölümünde "Windows 10 WHQL Support" seçeneği ve o seçeneklerde CSM ve UEFI seçeneklerini fark ettim. UEFI olarak kurulum yapmama rağmen bugüne kadar CSM seçiliymiş. Rehber videonuzda belirttiğiniz BIOS'da ayarlarında zaten UEFI ayarlarını yaptım ama bu seçeneğin ne etkisi var? Bana MSI'a özel bir ayar gibi geldi.
Eki Görüntüle 505197
Hocam ben de bunu farkettim ve UEFI şeklinde düzelttim. Düzelttikten sonra açılırken ekranın ortasına mavi bir ekran geliyor ve eskisinden daha yavaş bir boot up yapıyorum. Galiba eski haline çeviricem.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı