UEFI sonrasında bilgisayara format atılmıyor

112819

Kilopat
Öncelikle merhaba arkadaşlar. UEFI işletim sistemi olan Primeos'u kurduktan sonra pek bir sıkıntı olmadı 1 2 hafta boyunca. Mesela klavyeyi taktığım da çalışıyordu. Flash disk taktığımda çalışıyordu. Fakat 12 Mayıs gece primeosdan çıkıp, Windows'a girdiğimde klavye açılışta çalışıyor Boot menüsünde çalışıyor fakat Windows parola ekranın da USB ile bağladığım klavyem çalışmıyordu. USB üzerinden Windows 10 temiz kurulum yapayım dedim. E flash disk de çalışmıyor. Şimdi primeos işletim sistemini sildim bilgisayardan. Diskleri birleştirip Windows'un kurulu olduğu diski tümüyle temizle seçeneğini seçtim. Bilgisayar sıfırlanmaya başladı iyi güzel %11 gibi bir kısımda yine aynı sorunu yaşadım bilgisayar sıfırlanırken bir sorun oluştu hatası. Belki dedim klavye ve flash disk bozuktur. Klavyeyi tvye bağladığım da çalışıyordu. Gittim başka yerden kutusunda flash disk aldım onu da tvye bağladım onu da gördü TV, bilgisayarın USB 3.0 ve 2.0 kısımlarında hiçbir sorun yok mouse ve hoparlör gayet düzgün çalışıyor iki kısım da. Arkadaşlar cidden ne olduysa UEFI işletim sisteminden sonra oldu yanlış olmasın diye tüm ekipmanları tek tek teyit ettim onlarda hiçbir şey yok. Format atma sorununu nasıl düzeltebilirim? Sorunun yazılımsal olduğunu teyit ettim. Hani 2 gündür uğraşıyorum tek sorununun temiz bir format olduğunu anladım. Normal de hiçbirşekil de formata başvurmazdım fakat sorun çok ciddi.

Yazıyı okurken biraz başım döndü. Temiz kurulum denememişsiniz, sıfırlamaya çalışmışsınız. Elinizde Windows 10 yüklemek için hazır USB var mı? USB ile boot edip diski tamamen silin ve kuruluma başlayın. Öncesini unutalım, sıfırdan temiz kurulum sırasında hata alırsanız o hatalara yoğunlaşalım.​

Windows'u yeni kuracak arkadaşlar öncelikle sistemi ilk kurduğunda ve gerekli programları yüklediğinde kesinlikle ve kesinlikle her ihtimale karşı sistem geri yükleme noktası oluşturmaları. Ben sorunumu Windows güncellemelerini kaldırıp aygıt yöneticisinde flash diski taktığım da sürücüleri güncelle seçeneğine tıklayıp manuel olarak ara dedim. Sürücünün tanımını 'disk' olarak seçip güncelledim. Ardından sürücüyü çıkartıp aygıt yöneticisinden devre dışı bırakıp taktıntan sonra tekrar etkinleştirdim. Windows arama kutusuna sabit disk bölümleri oluştur kısmına gelip altta olan çıkarılabilir disk kısmından flash diski sildim ardından yine aynı bölümden flash diskin üstüne sağ tıkladım ve yeni sabit disk dedim ve flash diski kurdum. Bilgisayarı yeniden başlattığım da flash diski görmeye başladı. Ardından Windows Media creation Tool'u indirdim flash diski zaten silip yeniden kurduğum için biçimlendirmedim. Windows 10'u indirdim flash diske kurdum. Bilgisayarı USB üzerinden başlattım. Tabi sorunlar devam ediyor. Windows 10 kurulum ekranında dosyalar paylaşılıyor derken %0 kısmında takılı kalıyor bunun çözümü ise Windows 10'u kuracağınız diski biçimlendirmek ve diski komple temizlemek. Sıfırdan kurulum yapacaklar tüm diskleri biçimlendirsin ardından bilgisayarı kapatma düğmesinden komple kapatsın. Ondan sonra Windows 10 sorunsuz birşekilde tamamen formatlı bir halde kurulmuş oluyor.

Geri
Yukarı