UEFI vs Legacy Windows 10 Kurulum Sistem Performansı

judgmennt

Kilopat
Yer
Bilecik
Geçen haftalarda yeni işlemci, SSD aldığım için bilgisayarıma format attım. Windows'un sitesinden kendi programıyla flash bellek Boot oluşturarak format attım. BIOS'da UEFI flash belleğimin ismi ve sade flash belleğimin ismi olarak iki flash bellek görünüyordu. Yani UEFI Kingston data traveler ve Kingston data traveler olarak iki flash bellek görünüyordu. Ben özellikle UEFI'siz olanla Boot ettim ve haliyle legacy kurmuş oldum. (Bilgisayarı benden daha iyi anlayan kuzenimin tavsiyesiyle) Genel olarak oyun amacıyla kullanıyorum bilgisayarı. Biraz araştırdığım kadarıyla UEFI kurmanın avantajı bilgisayarın açılış hızına etki ediyormuş ve 2TB üstü depolama birimlerini tanıyabiliyormuş. Bunun haricinde oyun performansına, genel kullanımda bilgisayarın hızına vs. etkisi var mı tekrar format atmalı mıyım? Sadece açılış hızına etki ediyorsa format atmayı planlamıyorum.

UEFI ile açılış azıcık daha hızlı olur. Ama UEFI'nin asıl avantajı diski GPT yapmayı mümkün kılmasıdır ki bu sayede 2 TB üstü diskler çalışabilir.
Zaten 2 TB üstü depolamam yok ve yakın zamanda almayı planlamıyorum. Bunun dışında sistemin normal kullanım performansına, oyun performansına ne bileyim başka herhangi bir etkisi olmaz dimi? Tek farkı bunlarsa boşuna format atmak istemiyorum zaten daha geçen haftalarda temiz kurulum yaptım.

Senin bilgisayarın UEFİ değil ise kesinlikle kur. Sadece hızlı açılması yeterli gelmedi belki sana ama sonuçta yeni nesil.
Format atmam gerek UEFİ yapabilmek için. Yeni format attığımdan dolayı sırf bunun için tekrar format atmak istemiyorum. Ama ileride format attığımda kesinlikle UEFİ olarak atarım.
Düzenleme: Biraz araştırma yapınca yeni ekran kartlarının UEFİ destekli anakart istediklerini gördüm. Anakartım UEFİ destekli ama UEFİ kurulum yapmadım bunun bir performans etkisi veya zararı var mıdır acaba? Şu ana kadar sorunsuz kullandım ama elimde imkan varken UEFİ kurmamam ve sonrasında böyle konular görmem biraz kafamı karıştırdı. MSİ B450-A Pro anakart ve Evga GTX 1060 6GB SC ekran kartım. Format şuan için atmak istemiyorum eğer sisteme kötü yönde etkisi veya zararı yoksa. Yeni format attım indirilmesi gereken çok şey var tekrar uğraşmak istemiyorum 😀

Son düzenleme:
Size bir soru sorsam Recep bey konu açmıştım ama tam anlamıyla cevap gelmedi. UEFI destekli ekran kartı kullanılan güncel bir sistemde (MSI B450-A Pro, R5 3600, Evga GTX 1060 6GB SC 16GB 3200MHz RAM sistem) Legacy Windows kurmak herhangi bir durumda eksiye sebebiyet verir mi? Yani performansda olsun, güvenlik açısından olsun vs. (Windows'un biraz daha yavaş açılabileceğini ve 2TB üstü depolamaların kullanılamayacağını biliyorum.) Yakınımın tavsiyesiyle daha 2-3 hafta önce yeni işlemci anakart almıştım. Windows 10'u Legacy olarak kur dedi ve öyle kurdum şimdi gereksiz yere format atmak istemiyorum.(1TB'ye yakın indirme yaptım 😀) O yüzden illa UEFI kullanılmalı mı yoksa format gerekli olduğunda bir kaç yıl sonra falan UEFI kursam olur mu?

Son düzenleyen: Moderatör:
Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı