UEFI Windows kurulumu nasıl oluyor?

Hatironn

Hectopat
Bende 120GB SSD var ve NTFS yani MBR eski sistemimden kalma şimdi AM4 sokete geçtim UEFI destekli B450M-S2H geçtim ve UEFI temiz kurulum yapmak istiyorum benim disklerim MBR bende Windows 10 ISO dosyasını Rufus ile FAT32 formatında GPT olacak şekilde USB"ye yazdırdım şimdi bunun ile kurulum yaparken diskleri biçimlendirdikten sonra gerisi normal Windows kurulumu olacak değil böyle yapınca disk GPT oluyor mu UEFI böyle mi oluyor yoksa ben mi yanlış biliyorum?

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Yardımcı olacağını düşünüyorum.

Disklerin GPT olması için formatlamanız gerekmekte. USB ile kurulum yaparken Shift + F10 tuşlarına basarak komut arayüzünü açın ve sırasıyla aşağıdaki komutları yazın.

1. diskpart
  2. list disk (disk numarasını alın)
  3. select disk <no>
  4. clean (bu işlem diskteki tüm verileri ve bölümleri siler)
  5. convert gpt
  6. exit
Bunu yaptıktan sonra bu videodaki talimatları izleyin.

Disklerin GPT olması için formatlamanız gerekmekte. USB ile kurulum yaparken Shift + F10 tuşlarına basarak komut arayüzünü açın ve sırasıyla aşağıdaki komutları yazın.

1. diskpart
  2. list disk (disk numarasını alın)
  3. select disk <no>
  4. clean (bu işlem diskteki tüm verileri ve bölümleri siler)
  5. convert gpt
  6. exit
Bunu yaptıktan sonra bu videodaki talimatları izleyin.

Hocam bunu tam olarak nasıl yapacağım biraz detay verir misiniz?
Mesela kurulumun hangi aşamasında başında mı ortasında mı?
Bunları aynı sizin yazdığınız sıra ile mi yazmalıyım ve parantez içinde yazdıklarınız ne demek meseal list disk(disk numarası alın demişsiniz disk numarasını nereden bileceğim benim 2 tane diskim var ikisi de MBR)
Ve BIOS'dan bir ayar yapmalı mıyım yani UEFI only veya legacy only gibi?

Hocam bunu tam olarak nasıl yapacağım biraz detay verir misiniz?
Mesela kurulumun hangi aşamasında başında mı ortasında mı?
Bunları aynı sizin yazdığınız sıra ile mi yazmalıyım ve parantez içinde yazdıklarınız ne demek meseal list disk(disk numarası alın demişsiniz disk numarasını nereden bileceğim benim 2 tane diskim var ikisi de MBR)
Ve BIOS'dan bir ayar yapmalı mıyım yani UEFI only veya legacy only gibi?

Kurulumda "Şimdi Yükle" demeden önce yapabilirsiniz.
Evet, sırayla yazmalısınız. list disk komutu zaten disk numaralarını listeliyor.
Windows'u kuracağınız diski formatlamanız yeterlidir. Her diski GPT yapmanıza gerek yok.

BIOS'tan UEFI içeren bir ayarı seçip Windows'u USB'den başlatmalısınız.

Kurulumda "şimdi yükle" demeden önce yapabilirsiniz.
Evet, sırayla yazmalısınız. list disk komutu zaten disk numaralarını listeliyor.
Windows'u kuracağınız diski formatlamanız yeterlidir. Her diski GPT yapmanıza gerek yok.

BIOS'tan UEFI içeren bir ayarı seçip Windows'u USB'den başlatmalısınız.

Yani bir disk GPT olsa sistem UEFI oluyor yanlış anlamadıysam diğer diski GPT yapmama gerek yok

Yeni konular

Geri
Yukarı