Ülke siyasetinde son durum

Hakkında.

açıklama​

Recep tayyip Erdoğan, Türk siyasetçi, adalet ve kalkınma Partisi'nin genel başkanı, Türkiye'nin 12. ve günümüzdeki Cumhurbaşkanı'dır. 2003-2014 yılları arasında 11 yıl Türkiye başbakanlığı yapan Erdoğan, iki dönemdir Türkiye cumhurbaşkanlığı görevini sürdürmektedir.

Adaylık ve seçimi (madde 101)
Cumhurbaşkanı, kırk yaşını doldurmuş, yükseköğrenim yapmış, milletvekili seçilme yeterliliğine sahip Türk vatandaşları arasından, doğrudan halk tarafından seçilir. Cumhurbaşkanı'nın görev süresi beş yıldır. Bir kimse en fazla iki defa Cumhurbaşkanı seçilebilir.
ilk kez 10 Ağustos 2014 tarihinde seçildi.

ikinci kez 24 Haziran 2018'de seçildi.

Etti mi size iki!

anayasa ne diyor? “en fazla iki defa” diyor.
Yok yok. Siz yazdıklarımı okumuyorsunuz. Yine cevap yazmış. Ben de yazayım deyip yazıyorsunuz. Neyse. Siz bildiğiniz gibi devam edin. Adam 2. kere aday.

Koyu CHP'li Ersan Şen hocanın açıklaması. Yerini aramayın. Ben söyleyeyim. 12:15'ten itibaren seyredin.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Kemal kilicdaroglu 2 martın ardından partinin adından cumhuriyet ve halk kelimelerini çıkarmış bulunmaktadır. Bunca zamandır halk adamı gibi görünüp bizi umursamadan diğer partilere bakanlık vereceğini söyleyip ise yaramaz %1 in altındaki partileri kendi tarafında toplamış, iyi partiyi ise masadan iterek atmış bulunmakta. Bundan sonra chp ile diğer malum partinin farkı kalmamıştır benim için. Koltuk sevdası, dikdatörlük. CHP dünden sonra ölmüştür. Tek şansımız ince, o da belli bir kesimden zaten oy alamayacak. Yani gidenle gelenin farki olmayacak gibi görünüyor. Ki giden giderse...

Edit: Yorum beğenmedim alacak fazlaca biliyorum. Ama haklı olduğumu anket sonuçlarının masada reddinden bile anlayabilirsiniz KK nin koltuk sevdasini.

Adam 2 yapmış olabilir. Hatta 5'te yapabilir. Ben mevcut kanunu söylüyorum. Ama bu sadece Recep Tayyip için geçerli değil. Herkes 2 kere yapabilir. Siz de olabilirsiniz.
Neden sayın başkomutan,başbakan,amiral ve general cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan diğerlerinden farklı? Öyle yarım dönem kaldı onu sonraya aktardılar diye bir şey yok! İlk başkanlığı 2014,ikinci başkanlığı 2018 idi. Sistem değişti diye tekrar hak verilecek diye bir şey yok. Anayasa dediğimiz şey yeri geldiğinde çiğnenen bir şey değildir.

5 lider değil, 4 adam 1 lider olacak. Uzun süre bu sistemde kaldığınız için yanlış anlıyorsunuz.
Ama o bir lideri de 4 kişi yönetecek. Mesela: Yurt dışı operasyon için tezkere gerekecek. Saadet, Deva, Gelecek tamam diyecek. Kılıçdaroğlu durun diyecek. Sistem tıkanacak. Bunu hep vurguluyoruz. Davutoğlu bunu söylüyor zaten. C.başkanı karar birliği olduğunda karar alacak diyor.

Her karar alınması gerektiğinde böyle olacaksa işler nasıl yürüyecek. Sıkıntılı bir durum.

Neden sayın başkomutan,başbakan,amiral ve general cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan diğerlerinden farklı? Öyle yarım dönem kaldı onu sonraya aktardılar diye bir şey yok! İlk başkanlığı 2014,ikinci başkanlığı 2018 idi. Sistem değişti diye tekrar hak verilecek diye bir şey yok. Anayasa dediğimiz şey yeri geldiğinde çiğnenen bir şey değildir.
Bu sizin kişisel fikriniz. Bişey diyemem. Anayasayı ben de bilmem. Bu iş hukukçulara sorulduğunda adaylığında bir engel olmadığını söylediler.

Ama o bir lideri de 4 kişi yönetecek. Mesela: Yurt dışı operasyon için tezkere gerekecek. Saadet, Deva, Gelecek tamam diyecek. Kılıçdaroğlu durun diyecek. Sistem tıkanacak. Bunu hep vurguluyoruz. Davutoğlu bunu söylüyor zaten. C.başkanı karar birliği olduğunda karar alacak diyor.

Her karar alınması gerektiğinde böyle olacaksa işler nasıl yürüyecek. Sıkıntılı bir durum.
O her şeyde olmayacak. Sadece büyük kararlarda danışabilir dendi. Bak danışacak değil danışılabilir dendi. Ki parlamenter sisteme geçildiğinde bu yapılamayacak çünkü cumhurbaşkanı sembolik bir yetki, başbakan ise partilerden bağımsız olacak.

Bu sizin kişisel fikriniz. Bişey diyemem. Anayasayı ben de bilmem. Bu iş hukukçulara sorulduğunda adaylığında bir engel olmadığını söylediler.
Adaylığında engel olmaması için erken seçim lazım ve dediğim gibi erken seçim kararını meclis alır ve cumhur ittifakı yeterli çoğunlukta değil. Sadece bazı haber sitelerinde(NTV vs.) yetkisini kullanıp 60 günlük bir süre başlatacak deniyor. Öyle bir şey varsa bilemem. Kabine sistemi cumhurbaşkanına çok hak veriyor ama aday olsa da olmasa da kazanması çok zor. KK aday olsa bile zor.

Yok yok. Siz yazdıklarımı okumuyorsunuz. Yine cevap yazmış. Ben de yazayım deyip yazıyorsunuz. Neyse. Siz bildiğiniz gibi devam edin. Adam 2. kere aday.

Koyu CHP'li ersan şen hocanın açıklaması. Yerini aramayın. Ben söyleyeyim. 12:15'ten itibaren seyredin.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Bak güzel kardeşim adamın adaylığında sıkıntı yok sıkıntı yok diyonya hani hukuken olabilir diye. Adam zaten bunu planlayarak referandum yapıp bu sisteme geçiş yaptı. Diğer mesajlarınıda okudum ülkede gerileme yok olarak yazmışsın ülkedeki ilerlemeleri gösterebilir misin bana mesela ne gibi ilerlemelerimiz var 21 yılda kaç fabrika açtık, kaç tesis yaptık, uzay alanında ne gibi gelişmeler elde ettik, tarımda ne gibi ilerlemeler kaydettik, sanayide neler yaptık veya bilişim alanında ne gibi bir buluş bir gelişme yaşadık. Hükümet adına yapılanları söyle ama bayraktar deme onu şirket yaptı devlet fonladı onu da adamı yıllarca süründürdükten sonra yaptılar.

Yeni konular

Geri
Yukarı