Ülkelerin İnternet Özgürlüğü

World Wide Web’in mucidi kabul edilen Berners-Lee, internetteki özgürlük ortamının her geçen gün biraz daha azaldığını belirtirken, kullanıcıların nefret söylemi, gizlilik sorunları ve yanlış bilgilerin hızla yayılması gibi sorunlarla yüzyüze kaldığını dile getirdi. Berners-Lee’ye göre internet, sansür ve gözetimin giderek arttığı bir dijital otoriterliğe doğru adım adım ilerliyor.

Freedom House tarafından gerçekleştirilen araştırma da Berners-Lee’nin bu açıklamalarını destekliyor. Yapılan açıklamaya göre internet özgürlüğü, 2018 yılında üst üste sekizinci kez geriledi. Aşağıda görmüş olduğunuz harita, hangi ülkelerin internet konusunda daha özgür olduğunu gösteriyor. Bu sınıflandırma yapılırken internete erişim kolaylığı, çevrimiçi içeriklerdeki sınırlamalar ve kullanıcı hakları ihlallerinin sıklığı göz önünde bulunduruldu.

ee1a360b37740f53083413a87d64a5f8fe4310cb.jpg

Bundan önce ülkeler arasında yapılan özgürlük sıralamasında Türkiye yine gerileyip özgür olmayan ülkeler arasına girmişti. Şimdi yine aynı şekilde internet sıralamasında da özgür olmayan ülkeler arasında.

1427e258d8a6ed332997b8ea1dc629a46fad1475.jpg

Kaynaklar:
Orijinal kaynak: Infographic: How Free Is the Internet?

Özgür olmak, istediğini yapmak değildir. Gerçek özgürlük, zararlı olandan uzak durarak doğrularla yaşayabilmektir. Uyuşturucu kullanan kişi özgür değildir. Uyuşturucunun hapsindedir. Aynen bunun gibi, zararlı sitelere erişim yapmak özgürlük değildir.

Yani, senin binbir hevesle kurduğun internet işin bir kişinin dudağına bakarak kapatılabilir.

Bu ülkede Pastebin yasaklı, Imgur yasaklı. Özgürlük nedir bilmeyen beyinlere az bile. Az daha yasaklasınlar, umrumda bile değil.

Elin oğlu internette istediğini yapabiliyorken sen ücretsiz VPN'ler tarafından fişlenir, sitelerin başına 0 koymakla uğraşırsın. Hala daha site yasaklamanın çözüm olduğu düşünülüyor, ben buna gülüyorum.

Sansür ve kısıtlama, internetin doğasına aykırıdır. Normal hayatta bir şeyler toplum yararına yasaklanabilir. Bu, o toplumun özgür olmadığı anlamına gelmez. Lakin internet gibi, girmek istediğiniz siteye günün sonunda girebildiğiniz bir platformda yasaklar olmaması gereklidir.

Özgür olmak, istediğini yapmak değildir. Gerçek özgürlük, zararlı olandan uzak durarak doğrularla yaşayabilmektir. Uyuşturucu kullanan kişi özgür değildir. Uyuşturucunun hapsindedir. Aynen bunun gibi, zararlı sitelere erişim yapmak özgürlük değildir.

Eğer müstechen sitelerden bahsediyorsan onların zararlı olup olmadığına sadece tüketici karar verir gerici zihniyet değil. Ayda bir sürü para verdiğim internet de kısıtlama görmek istemiyorum. Kimse benim hangi siteye girdiğime (suç teşkil edenler hariç) karışamaz.

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı