Ülkemizdeki bilgisayar tamircileri neden bu kadar kötü?

Bahsettiğimiz şey bilgisayar, yıllarca kullandığımız çocuğumuz gibi baktığımız özellikle de günümüzde çok değerli bir şey. Öyle her ben bilgisayarcıyım diyene bilgisayar emanet edilmemeli, güvenilir yerleri kullanın. Yapmalarının sebebi ise çok ''akıllı'' oldukları için sadece bilgisayardan kendilerinin anladığını düşünmeleri, hani siz bilgisayarcıya götürüyorsunuz ya zaten bilgisayardan anlasanız neden götüresiniz diye düşünüyorlar sanırım o yüzden içinden bir parça değiştirdikleri zaman anlamayacağınızı düşünüyorlar. Benim senelerdir müşterisi olduğum, bulunduğumuz ilçede güvenilir olarak bilinen bilgisayarcım var, çok zor durumlarda kaldığım zaman hiç tereddüt etmeden götürüyorum, hiçbir sorun da çıkmıyor.
Türkiye'nin en iyi bilgisayarcısını açıp oradan ilerlemek aklımda. Tamamen bilgisizlerden oluşuyor bu sektör Türkiye'de.
Zaten işini güzel yapan bilgisayarcılar mevcut eğer aklınızda her ilçede bayi açmak yoksa boşuna zahmet etmeyin.

6 ay kadar bir bilgisayarcıda staj yaptım. Tek dükkanda abi-kardeş çalışıyorlardı. Biris Akınsoft bölge bayiliği yapıp yazılım satıyor ve destek hizmeti veriyordu. Diğeri ise donanım tamiri yapıyordu. BGA cihazıyla ekran kartı çipine kadar değiştiriyordu. Böyle tamircilerde var. Adamların dükkanından müşteri eksik olmuyordu.

Edit: Ülkemizde sahtekarlık yapıldıği için milletin güveni kalmadı. Tamirci esnafı kendi kendisini bitirdi anlayacağınız. Üstelik artık ürünler kullan-at mantığıyla üretildiği için ve ülkemizde de olduğu gibi dünya da da önüne geleni direkt kullanmak herkesin kolayına geldiği için, kimse tamire götürmeyle uğraşmıyor. Malum sarı renkli platforma girin orada arızalı anakart dolu. 1 parça değiştirmeyi bilseniz güzel para elde edersiniz halbuki.

10 yaşından sonraki çocuklar bile artık söküp takıyor bilgisayarı o yüzden tamircilik sektörü bitti. Daha çok şey sayabilirsiniz. Keşke ülkemizde at kullan mantığı olmasa da güzel bir tamirci dükkanım olsa. Donanım söküp tamir etmeyi çok seviyorum fakat gelin görün ne eksik? Tabii ki kaynak. Yutupide doğru düzgün bu konuda içerik üreten tek bu insan var.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Son düzenleme:
Kim bilir, belki Türkiye geneli olur. Geleceği bilemem.
Var mıdır bilmiyorum ama bilgisayarcılar sendikası kuralım.😁 Bir taraftan baktığımız zaman hadi bizler az çok biliyoruz anlıyoruz da bu adamlar(hırsızlar) kim bilir haberleri olmadan kaç milyon kişinin canını yaktılar. Yapacak ekonomik gücünüz varsa el atılabilir aslında.🤷‍♂️

1 hafta bilgisayarcıda çalıştım. Böyle bir şey görmedim. Şimdi format atıyoruz bilgisayara tamam mı :D Windows crack zaten bunu biliyoruz, sonra bir liste verdiler bana kağıtta bunları indireceksin dedi ben de indirdim o kadar saçma programlar ki adı sanı duyulmamış gereksiz bilgisayarı yavaşlatan programlar var. Neyse işte yapıyoruz, yarısında bıraktım ben sonra geldi adam tamamlamaya, adam 15 tane KMSPico açıyor sistem kafayı yiyor :D Bir de SSD takarken saçma sapan ismi olan bir SSD takıyoruz. Gerçek yüzü bu. Çoğu bilgisayarcı böyle, hepsine demiyorum.

Son düzenleme:
Var mıdır bilmiyorum ama bilgisayarcılar sendikası kuralım.😁 Bir taraftan baktığımız zaman hadi bizler az çok biliyoruz anlıyoruz da bu adamlar(hırsızlar) kim bilir haberleri olmadan kaç milyon kişinin canını yaktılar. Yapacak ekonomik gücünüz varsa el atılabilir aslında.🤷‍♂️
Yahu zamanında 2007 yılında aldığım pc vardı. Pentium 4 işlemcili. Bir şey oldu tamire verdik adam CD Sürücüsünü değiştirmişti. Geri gidip kendiminkini aldığımızı hatırlıyorum.

Şu an hayalden ibaret ne yazık ki. Ama gelecek planım bu.

Türkiye'nin en iyi bilgisayarcısını açıp oradan ilerlemek aklımda. Tamamen bilgisizlerden oluşuyor bu sektör Türkiye'de.
Hocam ben bir şeyi aldıysam mesela içini açmasam bile bir şeylerini araştırırım. Üzerinde bilmediğim bir şey varsa onun ne işe yaradığını bulurum. Bulamazsam içim rahat etmez. Elime geçen şeyi açıp modlamayı - tersine mühendisliği - seviyorum. Bilgisayarcı windows yüklüyor ama sor bakalım windows'u modifiye etmeyi biliyor mu? Bizim insanlarımız bir şeyi kullanıyor fakat kullandığıyla kalıyor. Bir şeyleri bozarak öğrenmeye cesaret etsek ülkecek kendi kartımızı bile biriktirdiğimiz bilgiyle üretiriz. Yok nerdeee.

Geri
Yukarı