Ülkeye yararlı olmak

İnanç kısmını belirtmemin sebebi nasıl olsa ahiret var vb. konular benim için geçerli değil. Dediğiniz gibi en basitinden tarihi öğrenmeyi ve öğretmeyi bile tarihi yeterince sevemediğimden yapamıyorum.

İnançlılar için en büyük mesnet yaratıcı olabilir fakat insanı ayakta tutan tek şey de inanç değildir. Her insan milletini ileri götürecektir diye bir şey yok. Bunu zaten herkes yapamaz. Çocukluktan itibaren yetiştirsen bile bir yerde o işi beceremeyecek adam patlayabiliyor. Dolaysıyla bu biraz da insanın içinden gelen bir şeydir. İlla tarih okumak, öğretmek şart değil. Şimdi "Ben vatanımı seviyorum, milletime bir katkım olsun." mu diyorsun, o zaman bilim, edebiyat, müzik, felsefe, psikoloji, spor ve daha toplumun onarılmasında rol oynayacak aklıma gelmeyen birçok şeyden ilgi duyduğun ile ilgilenir, gelişir, belki eğitimini de alır ve birikimlerini paylaşırsın. Bilinçlenmek de önemli. Mesela iki Türk birbirine düşman mı kesildi, sen yapmayacaksın. Kendini geliştirip bilinç kazanabilmiş birisiysen kutuplaşmalara dahil olmayacaksın. Yani olayın biraz da bu olduğuna inanıyorum. Tabii etkili bir kalkınma ancak birlik gücü ile mümkündür ama birey olarak da kendine ve çevrene katkı yapmak ile başlar bu ülkü.

Ateist olduğunu belirterek kendini soyutlaman gibi ülkeden de soyutlayabilirsin. İlle de ülkene yararlı olmak zorunda değilsin. İrlanda'da doğsaydın İrlanda'ya faydada bulunacaktın. Alparslan Türkeş Amerika'da doğsaydı yine aynı şekilde. Ülkeye yararlı olmakta amacın olabilir fakat kendine yararlı olmayı da çabalayabilirsin. Dil öğrenebilirsin, hobiler edinip peşinden gidebilirsin, hayvansever olabilirsin vb.

2 şekilde olabilirsin;

1- Çomar olma!
2- Araplardan nefret et.

Bu iki şeyi yaptığında ister istemez yobazlığı bırakıp bilime yöneliyorsun ya da böyle yapanları destekleyenlerden oluyorsun. Öbür türlü yobaz ormanında bir fidan oluyorsun. Ama bu böyle bir orman ki zararı sadace kendine değil. Yabani ot gibi her yere yayılıyor.

2 şekilde olabilirsin;

1- Çomar olma!
2- Araplardan nefret et.

Bu iki şeyi yaptığında ister istemez yobazlığı bırakıp bilime yöneliyorsun ya da böyle yapanları destekleyenlerden oluyorsun. Öbür türlü yobaz ormanında bir fidan oluyorsun. Ama bu böyle bir orman ki zararı sadace kendine değil. Yabani ot gibi her yere yayılıyor.
Yani diyorsunuz ki zıt toplumlarla iletişimde bulunma ve ırkçı ol.

Evet, sanırım bunu yazan kişi gibi olmazsanız ülkeye faydalı olabilirsiniz.

Ülkeye faydalı olabilmek için kendini öldürmen, ölesiye feda etmen gerekmiyor. Yaptığının en iyisini yap yeter, ne yaptığın önemli değil. Yazılımsa yazılım, oyunculuksa oyunculuk, yaptığının en iyisi bu ülkeye fayda sağlar.

2 şekilde olabilirsin;

1- Çomar olma!
2- Araplardan nefret et.

Senin yobazlardan tek farkın sadece kutbun, bir taraf - diğer taraf + başka bir farkınız yok. Evet çoğunluk olarak Araplar kötü olabilir ama sen medeniyetin ve zekan ile onları bastırabilir ve kendine karşı zararsız hale getirebilirsin, böyle yaparak sadece düşük bir karakter izlenimi verirsin. Çıraya bakıp ormanı yakamazsın, biz ne ihanetler gördük ama 1 tane kalbi temiz ve düzgün insan için biz nelere göğüs gerdik bilmiyor musunuz? biz hala terörle uğraşıyoruz ve yerimizde Fransa, Amerika veya İngiltere gibi medeniyetin kalbi dediğimiz ülkeler olsaydı şimdi çoktan soykırım yapıp umursamaz bir şekilde iyi kötü ayırmadan tehdidi ortadan kaldırmıştı. Düşlediğimiz şekilde medeniyetin olduğu ve zeki insanları yaşadığı Türkiye için senin bu yanlıştan dönmeni rica ediyorum. Doğuda yaşıyorum buradaki insanları görsen ırkçı ve faşist olman 10 saniye bile sürmez, ama dediğim gibi çıra örneği veremeyeceğim ama bu sefer şöyle örnek vereyim: ormana bakıp çırayı yakmamalıyız bir tane düzgün faydalı çıra var çünkü. Adalet ve vicdan bunu gerektiriyor ama acılar hep yaşanacak bundan kurtuluş yok, Allah yardımcımız olsun.

2 şekilde olabilirsin;

1- Çomar olma!
2- Araplardan nefret et.

Helal olsun! Bu şekilde devam. Genç arkadaşa eminim ki çok iyi yol gösterdiniz.

Araplar bizim kişisel değil, ulusal olarak düşmanımız. Dolaysıyla bir Türk ile bir Arap gayet de dost olabilir. Öte yandan "Çomar olma!" lafına değinmek bile istemiyorum. Bahsettiğim kutuplaşma tam da buydu.

İstatistik çok güzel bir bilim dalı hepinize öneririm. Bugüne kadar Türkiye'yi bu gruplar ya da bu gruplara sempati besleyenler yönetti. Şimdi başınızı iki elinizin arasına alın ve düşünün. Geldiğimiz nokta nedir? Türkiye ne kazandı? İleri mi gittik? Yoksa geri mi gittik? Nasıl anlarsanız anlayın. Ben yoğurdu üfleyerek yiyenlerdenim. Çünkü dilim yandı. Gençliğim bu yobazlık silsilesinde heba oldu. Ben benden sonrakileri düşünüyorum ve deneyimlerinden net iki öneri yapıyorum. Kangreni orta yolla ya da güzel sözlerle iyileştiremezsiniz. Kesilip atılmalı bazen o parmak.

Çomar derken neyi kastettiğinizi hepimiz de gayet iyi anlıyoruz. Elbette istatistik güzeldir, genelleme de güzeldir. Sonuç olarak toplum 3-5 marjinal adam üzerinden değil, toplumun geneli üzerinden yorumlanır. Fakat sizin yaptığınız yorum yapmak mı, yoksa nefret kusmak ve kutuplaştırmak mı, bilemedim açıkçası. Bu mantık ile birisi de çıkıp, "Kemalistler bu ülkeye en çok zarar veren kesimdir." diyebilir. Bir başkası da aynı şeyi komünistler üzerinden söyleyebilir. Sizinle aynı yöntemi uyguladığına göre eminim ki onlara da itiraz etmeyeceksinizdir. Ama cehalet ve düşünmeye kapalı olma durumu bir ideoloji mensubuna değil, herkese aittir. Onun için bu toplumsal hatayı bir grubun üzerine yıkmak yerine her insanın kabullenmesi ve ardından da çalışmaya başlaması gereklidir diye düşünüyorum.

İstatistik çok güzel bir bilim dalı hepinize öneririm.

Ben de size sosyoloji tavsiye ederim. Öneriniz için teşekkür ederim.

Son düzenleme:
''Nefretçi, ırkçı, faşist, nazist'' gerçekten hakkımda ne düşündüğünüz umrumda değil. Ben yaşadığımı bilirim. Her şey ortada geldiğimiz nokta ortada. Kimseyle tartışmaya girmeyeceğim. Madem söylediğiniz gibi ''Nazist, ırkçı, faşist, nefretçi''yim engelleyin gitsin. ''Göz Ardı Et'' butonu bunun için var. Kullanın kurtulun benden.

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı