Ülkeyi Terk Etme İsteği

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Arkadaslar üzerinize alınmayın yada dibine kadar alının beni ilgilendirmez ama bir gercek var savaşlar karada yasanır ama masa üstün sonlanır (yanisi) biz nekadar bi taraflarımızı yırtarsak yırtalım sonuc su olacak eger senden güçlüsü varsa sana hükmeder sakın bunun aksini düşünmeyin gercekten tarih bunu bize hep yasattı şu son yüzyılda bunu hemen hemen bu durumu bütün siyaset siyaset alanında yaşadık aksini düsünen varsa son yüz yılın tarihe göz atabilir kaldıki bu ülke 100 yıl önce kurulmadı bilmem anlatabildimmi o günlerden beri ülkeler ekonomi ile vuruluyor modern kölelik anlayacağınız bu yuzden bi taraflarınızı fazla yırmayın.

Milliyetçilik hala pompalanıyorsa bunun sebebi mevcut sistemlerin ve ülkelerin istikrarını sağlamak. Bundan 300 yıl sonra dünya üzerinde hala insan medeniyetini varlığını sürdürüyor olursa kendilerinden 300 yıl önceki dünyayı anlatan kitaplar okuduklarında, veya artık bilgiye kitap değil de her ne ile erişilecekse, birçoğumuzun sahip olmakla gurur duyduğu vatanseverlik kavramına farklı bir gözden bakabilecek ve onlara milliyetçilik ve vatanseverlik gibi kavramlar saçma gelecek. Ayrıca bundan 300 yıl sonra Türkiye filan da kalacağını sanmam. Muhtemelen çok sayıda ülkenin oluşturacağı birliklerden birinde yer alıyor olur. Atıyorum Nijeryanın bundan 300 sonra "Büyük Afrika Birliği"nde yer alması gibi. Yanlış anlaşılmasın, tabii ki kültürümüzü korumak ve insanlık başta olmak üzere ülkemizin de iyiliğine bir şeyler yapmak takdire şayandır ancak herkesin felsefesi kendi milletini yüceltmek yerine insanların ve kendisinin çıkarlarını düşünmek olsaydı çoktan harika bir dünya kurmuştuk. Sanırım insanlık olarak zamana, istikrara ve eğitime ihtiyacımız var
Bu olayın milliyetçilik ile alakası yok. Güçlü ülkeler bu güçlerini başkaları üzerinden sağladıkları için güçlüler. Bu sadece ülkeler içinde geçerli değil. Aklınıza gelebilecek her türlü grupta bu iş böyle dönüyor. Belediyeler KDV'den pay alıyor. Örneğin Kocaeli Belediyesi Hepsiburada Gebze'de olduğu için her sene milyon dolarlar kazanıyor. Ama bir kere bile bu alışverişleri tüm Türkiye yapıyor benim bu parayı tüm belediyelere dağıtmam gerekiyor demiyor veya İstanbullular yaptıkları tüm tatilleri İstanbul'dan satın alıyor ama İstanbul Belediyesi bir kere bile ben bunu Ege'de ki belediyelere vermem gerekiyor demiyor. Bundan 300 sene sonra da 1000 senede sonrada Dünya'nın en büyük 4. ekonomisi olan Almanya bu parayı birileri ile birleşip bölüşmek istemez. veya Dünya'nın en büyük 3. ekonomisi olan Japonya gidipde Filipinlilere Taylandlılara bu parayı yedirmez.

Bunlar güzel humanist düşünceler ama bu evrende zor.

Türkiye'den eski videolara (1960-1990) bakınca gerçekten şuanki durum biraz daha umut verici köyden gelenlerin nesilleri şehir yaşamına adapte olup çocukları daha açık görüşlü & modern (duruma göre değişir) yetiştikçe nesil yavaşça düzeliyor ama Türkiye şu an mülteciler ile tamamen kültürel bir soykırım gerçekleştiriyor kendisine. Zaten zar zor düzeltebildiğimiz toplum yapısı Suriye'den, Irak'tan, Afganistan'dan gelen insanlar ile tekrar bozuluyor. Türkiye'de yaşayan halklar (Anadolu ahalisi, Balkan, Kafkas, Kırım göçmenleri) ile şu an yeni gelen mültecilerin kültürleri kesinlikle birbiri ile uyuşmuyor. Bakınız en muhafazakar mahallede bile olay çıkabiliyor çünkü olmuyor. Avrupa bu tehlikeyi 2015'te görüp hemen Türkiye ile anlaşma yapıp hepsini bize kitlediler bir güzel şimdi Avrupa tarafına geçebilen mülteci yok zaten geçse bile yakalanıp Türkiye'ye gönderiliyor burda da ya biz ilgilenip ülkesine gönderiyoruz yada bizim ülkede kalıyor.

Umarım düzelir yoksa bu adamlar 10 seneye gettolaştıklarından durum daha da beter olur.

Bazıları çalışmadan yorulmadan kolay para kazanma peşinde, doğuştan olsun diyor Avrupa'da her şey hazır diyor.
Şu sözü şuraya koyuyorum.
“Çalışmadan, yorulmadan ve üretmeden, rahat yaşamak isteyen toplumlar; evvela haysiyetlerini, sonra hürriyetlerini daha sonra da istiklal ve istikballerini kaybetmeye mahkumdurlar.” Mustafa Kemal ATATÜRK

Benim derdim calismadan kolay para kazanmak degil. Tam tersine, calismalarimin karsiligini benim almam ve devletin benim uzerimden somurge sistemi kurmasinin onune gecmek uzerine. Bugun ben calisip kazandigim parayla Mercedes bir otomobil alabilirim, Avrupali'nin verdigi paranin 3 katini vererek. 2 tane de devlete aliyorum. Mercedes'in kendisi, Turkiye'de satilan bir arabadan Turkiye Cumhuriyeti'nin kazandigindan daha az kazaniyor. Hal boyle olunca da yerli otomobili desteklemesine gerek kalmiyor devletin. Secimden secime gostermelik tribe giriyorlar, yoksa isler kebap zaten. Soyle bana, bu durumda calismadan para kazanmaya calisan ben miyim, devlet mi?

Calismadan, emek vermeden para kazanmaya calisanlar; Col bedevisi Arap'lar ve onlarin ozentisi cahil cuhela kesimdir olsa olsa.

Bireysel olarak bizlerin yapabilecegi bir sey yok. Oy veriyoruz, sesimizi cikarmaya calisiyoruz. Sagda solda yaziyoruz ediyoruz o kadar. Bu sekilde dusunmeyenlerin de meseleye uyanmasi ve gerekli tepkiyi vermesi gerekiyor. Vermiyorlar mi? O halde bize gitmekten baska secenek kalmiyor.

Bu ülkede iyi bir konumda olsan bile harcanıyorsun. NET.

Yurt dışında benle eş, hatta benden düşük adamlar bile benden daha iyi bir hayat sürüyor. Ben ise ondan daha fazla kendimi geliştirmeme rağmen doğduğum ülke yüzünden hayata -3 ile başlıyorum. O eksiyi bir şekilde sıfırladık ama bu kadar şey yaptıktan sonra insan ''NEDEN'' diyor. Adalet nerede diyor.

Türk olmaktan her zaman gurur duyacağım ama bu konu böyle değil maalesef. Ülkenin ileriye gittiği bir tane konu bile bulmak zor.

Umarım güzel bir iş teklifi gelir de, yıllarca verdiğimiz emekler, daha iyi bir hayat için harcanır.

Milliyetçi bir insan değilim hatta karşıtıyım. Savaşların sebebi milliyetçiliktir zaten. Meksika'da doğsam Meksika'lı olacaktım. Türk olmayı ben seçmedim. Sadece yediğim kaba pislemem. Bana bir şeyler katan, yiyip içeren yine Türk toplumu. Topluma faydalı insan olurum, dolaşıma katkım olur yeterli. Daha rahat edebileceğim bir topluma katılma şansım olursa katılırım. Bu vatanı satma da değildir.

Bu olayın milliyetçilik ile alakası yok. Güçlü ülkeler bu güçlerini başkaları üzerinden sağladıkları için güçlüler. Bu sadece ülkeler içinde geçerli değil. Aklınıza gelebilecek her türlü grupta bu iş böyle dönüyor. Belediyeler KDV'den pay alıyor. Örneğin Kocaeli Belediyesi Hepsiburada Gebze'de olduğu için her sene milyon dolarlar kazanıyor. Ama bir kere bile bu alışverişleri tüm Türkiye yapıyor benim bu parayı tüm belediyelere dağıtmam gerekiyor demiyor veya İstanbullular yaptıkları tüm tatilleri İstanbul'dan satın alıyor ama İstanbul Belediyesi bir kere bile ben bunu Ege'de ki belediyelere vermem gerekiyor demiyor. Bundan 300 sene sonra da 1000 senede sonrada Dünya'nın en büyük 4. ekonomisi olan Almanya bu parayı birileri ile birleşip bölüşmek istemez. veya Dünya'nın en büyük 3. ekonomisi olan Japonya gidipde Filipinlilere Taylandlılara bu parayı yedirmez.

Bunlar güzel humanist düşünceler ama bu evrende zor.
Zaten bugünun dünyasında gerçekleşmesini beklediğim şeyleri yazmadım. Bahsettiğim gibi bir dünyanın şekillenmesi için 300 yıl gibi bir süre gerekebilir. Ancak tabii ki ihtimaller sınırsız ve benimkisi de sadece bie tahmin.

Bu kafa yapısıyla neden gitmeyelim? Yıllardır değişen bir şey yok.

02DDF458-099C-4C03-B1F0-EDB8A0D57B8B.jpeg

Ayrıca lütfen İlber Ortaylı bile olsa herkesin dediklerine kulak asmayın, adam yaşını başını almış bu bir, ayrıca bu insanın doğduğu aile yanılmıyorsam varlıklı bir aile, o yüzden çok sıkıntı olmuyor kendisi için.
Aynısı Celal Şengör’de de var. Yurt dışını kötülüyor ama kendisi New York üniversitesi mezunu, lisesi de Robert Koleji. Ailesi de varlıklı. Alanı dışındaki (özellikle sosyal konularda) açıklamaları çok saçma oluyor;
Hegel’e şarlatan, Marx’a kafası çalışmayan diyor. Dışkı yedirmek işkence değildir diyor vs.
50 sene sonra kavustugumuzda kaybolan 50 senemi geri vereceklerse ben de kalayim.

Sirf Irlanda'da dogdugu icin daha iyi bir hayat yasiyorsa bir insan, kimse kusura bakmasin da vatan millet sakarya edebiyati umrumda olmaz.

Ayrica Turkiye nin sorunu, onu yonetenler degil, o yonetenlere oy veren cahil kitledir. Bu insanlar 50 yil sonra cocuklariyla birlikte yine aramizda olacaklar. Meraklisi açip baksin 50 yil onceki 1970 yillarindaki Turkiye problemlerine. Issizlik, enflasyon, yolsuzluk, siyasal Islam vs , hic degisen bir sey yok. Aziz Nesin sonuna kadar hakliydi.
Hocam ciddi ciddi düşündüklerimin aynısını yazıyorsunuz.
Aynısı bende de var Erdoğan gitse bile en az 15-20 yıl sürecek topralanma süreci. Eee sen bana o yıllarımı geri verebilecek misin?
Neden ben ızdırap çekeyim boş yere?
Bu arada İrlanda’da mısınız? Nasıl gelebilirim?

Son düzenleme:
Bu kafa yapısıyla neden gitmeyelim? Yıllardır değişen bir şey yok.

Eki Görüntüle 411898
Ayrıca lütfen İlber Ortaylı bile olsa herkesin dediklerine kulak asmayın, adam yaşını başını almış bu bir, ayrıca bu insanın doğduğu aile yanılmıyorsam varlıklı bir aile, o yüzden çok sıkıntı olmuyor kendisi için.
Aynısı Celal Şengör’de de var. Yurt dışını kötülüyor ama kendisi New York üniversitesi mezunu, lisesi de Robert Koleji. Ailesi de varlıklı. Alanı dışındaki (özellikle sosyal konularda) açıklamaları çok saçma oluyor;
Hegel’e şarlatan, Marx’a kafası çalışmayan diyor. Dışkı yedirmek işkence değildir diyor vs.
Zaten hocam İlber Ortaylı kendi ülkesini değilde başka ülkeyi övdüğü zaman para kazanamaz bu ülkede.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Geri
Yukarı