Üniversite 4. sınıfta sıfırdan başlamak

umutsuzvemutsuz

Femtopat
Daha fazla  
Herkese merhaba. Umarım iyi bir gece geçiriyorsunuzdur ve hayatınız istediğiniz gibi ilerliyordur. Başlıkta yazdığı gibi üniversitemden hiç memnun değilim ve bölümümden de zevk almıyorum. 4. sınıfa kadar okumuşsun diyenler olacaktır ama şunu söylemeliyim ki bölümü ben hür irademle seçmedim (gibi). 2020 yılında YKS sınavına girdiğimde hiç çalışmadım, o zamanlar dünyam toz pembeydi mezuna kalırım bu sene diyordum ve yıl boyu yattım. Hata bende. Fakat yıl sonu mezuna kalmayı tam düşünürken ailevi bazı ekonomik yetersizlikler ortaya çıktı. Sonuç olarak şu an bulunduğum bölümü yazmaya zorlandım. İlk yıl kırık OBP olaylarından YKS'ye tekrar giremedim (hala bilinçsizdim). 2. yıl ise YKS'yi hala düşünüyordum ama hem okulun kaydımı dondurmamasından hem de benim 100k sıralama yapmamdan dolayı ortaya çıkan özgüvensizliğimden dolayı yine denemedim. 3. sınıfın yazında ise Türkiye'nin en büyük demir çelik fabrikasında staj yapmama rağmen ben hala bölümüme, üniversiteme alışamadım, sevemedim. Bir bakıma dönüm noktası oldu bu benim için artık yeter dedim ve YKS'ye çalışma kararı aldım. Aslında hep tıp fakültesi okumak istiyordum. Ekonomik şartlarından dolayı değil de gerçekten yapmak istediğim bir meslek bu. Yaz boyu YKS çalışıp TYT matematiği hallettim, şu an TYT sos ve fen bitirmeye gayret gösteriyorum (sınava 2025'te gireceğim.).

Yazdıklarım buraya kadar normal, hedefime odaklanmışım gibi gözüküyor ama işin aslı öyle değil... Ailem tarafımdan tam destek göremiyorum ne yapıyorsan yap ama kazanamazsan hesabını sorarız diyorlar ve bu bende yeterince baskı oluşturmazmış gibi çevremde herkes bana 100kdan 10kya çekmen imkansız bunu 2 sene çalışsan 2025 YKS'ye girsen bile yapamazsın diye telkinde bulunuyor. Kimseden 1 gram destek alamıyorum. Depresyona girmeme ramak kaldı, gelecek kaygısı veya olmazsa sorularından kafamı toparlayamıyorum. 1 tane bile olumlu cümle duymadım şimdiye kadar. Oysa artık 2020 YKS'den dolayı ne yapmamam gerektiğini bilip günde en az 5 saat istikrarlıca ders çalışıyorum. Okulumu bu hedef dolayısıyla b planı yaptım, 5 dersim kalmıştı ama YKS çalıştığım için derslere bile gidemedim dolayısıyla kaldım yani. Kazanamazsam diye duruyor kenarda. Siz ne düşünüyorsunuz? Okulu bir kenara atmam hata mı? YKS'de gerçekten istikrarlı çalışmayla 100kdan tıp kazanılmaz mı? Artık patlama noktasına geldiğimden dolayı paylaşmak istedim. Umarım içinizi karartmamışımdır... Beni mazur görün. İyi geceler, mutlu günler.

Son düzenleme:
Kendi ekonomik özgürlüğünüzü kazanmadan çevrenizdekilerin boş konuşma ve yorumlarından kurtulmazsınız 1 veya 2 senede olur mu bilemem 2021'de 250k yapan birinin 2022'de 8K yaptığını gördüm ama siz o tempoyu kaldırabilir misiniz bilmiyorum.

Vardiyalı bir işe girerseniz sizin açınızdan iyi olabilir.

Hangi üniversitede okuyordunuz?

Kendi ekonomik özgürlüğünüzü kazanmadan çevrenizdekilerin boş konuşma ve yorumlarından kurtulmazsınız 1 veya 2 senede olur mu bilemem 2021'de 250k yapan birinin 2022'de 8K yaptığını gördüm ama siz o tempoyu kaldırabilir misiniz bilmiyorum.

Vardiyalı bir işe girerseniz sizin açınızdan iyi olabilir.

Hangi üniversitede okuyordunuz?

Hocam gerekeni yapmaya hazırım. En büyük eksiğim yol gösterenim yok. Kendi imkanlarımca 2025e şimdiden çalışıyorum.
Üniversite Gazi Üniversitesi.

Önce o çevrenden kurtularak başla. (5 saat çalışmak 10 k için az bu arada.)

Önerebileceğin bir strateji var mı? Ne gerekiyorsa ortaya koymaya hazırım.

Metalurji ve malzeme müh.

Hocam bence bölümü bitirebiliyorsanız bitirin 4. sınıfa gelmişsiniz eğer çok fazla alttan dersiniz yoksa bitirip mezun olup sonra tekrar hazırlanmak bana daha mantıklı geldi çünkü sonuçta elinizde bir mühendislik diploması olmasının hiçbir zararı olmaz aksine yararı olur.

Yol gösterenler çok mu biliyor sanki öğretmenler desen kendileri çok iyi yapabiliyor olsa öğretmen olmazdı (%80'lik kesim hepsini kast etmiyorum) diğer YouTuber derece öğrencileri desem hepsi kendi cebini düşünüyor 20k yapan herkes kanal açıyor.

Derece yapana kanal hediye olmuş gibi bir şey bu aralar isim vermeyeceğim turuncu temalı forumun TYT-AYT kısmı çok büyük biliyorsun orada 87 OBP'li biri vardı Anadolu lisesi çıkışlı forumda yaptığı paylaşımlarla kanalında yaptığı paylaşımlar birbirinden bağımsız şu an Marmara tıpta 3K yaptı diye hatırlıyorum bir de günde 18 saat ders çalışıyorum diye video çekiyor ya arkadaşım sen bu lafı nasıl söylersin 24 saatin 18 saati hangi insan evladı tam verim ders çalışabilir?

Üstteki arkadaş gri koç demiş bana sorarsan uzak dur dostum genel olarak rehberlikçilerden uzak dur bunlar ders çalışmayla alakalı hiçbir içerik paylaşmaz yok motivasyon bilmem ne gibi saçma sapan şeyler atıp senin üzerinden para kazanmaya kalkarlar (belki reklam almıyor ama sattığı kalem kitap konferans bileti vs yetiyordur kendisine)

Aileniz de Ankara'da ise çok rahatsınız zaten masraf falan da olmaz en fazla okul bitince askere git diye zorlarlar 1 sene yedek subaylık yaparsınız askerde YKS kasarsınız bir şekilde mücadelenizi verirsiniz.

Yol gösterenler çok mu biliyor sanki öğretmenler desen kendileri çok iyi yapabiliyor olsa öğretmen olmazdı (%80'lik kesim hepsini kast etmiyorum) diğer YouTuber derece öğrencileri desem hepsi kendi cebini düşünüyor 20k yapan herkes kanal açıyor.

Derece yapana kanal hediye olmuş gibi bir şey bu aralar isim vermeyeceğim turuncu temalı forumun TYT-AYT kısmı çok büyük biliyorsun orada 87 OBP'li biri vardı Anadolu lisesi çıkışlı forumda yaptığı paylaşımlarla kanalında yaptığı paylaşımlar birbirinden bağımsız şu an Marmara tıpta 3K yaptı diye hatırlıyorum bir de günde 18 saat ders çalışıyorum diye video çekiyor ya arkadaşım sen bu lafı nasıl söylersin 24 saatin 18 saati hangi insan evladı tam verim ders çalışabilir?

Üstteki arkadaş gri koç demiş bana sorarsan uzak dur dostum genel olarak rehberlikçilerden uzak dur bunlar ders çalışmayla alakalı hiçbir içerik paylaşmaz yok motivasyon bilmem ne gibi saçma sapan şeyler atıp senin üzerinden para kazanmaya kalkarlar (belki reklam almıyor ama sattığı kalem kitap konferans bileti vs yetiyordur kendisine)

Aileniz de Ankara'da ise çok rahatsınız zaten masraf falan da olmaz en fazla okul bitince askere git diye zorlarlar 1 sene yedek subaylık yaparsınız askerde YKS kasarsınız bir şekilde mücadelenizi verirsiniz.
O arkadaşı biliyorum, bazı sözlerine katılıyorum bazılarına ise katılmıyorum. Şahsen bir rehberlikçi değil de, en azından belli bir zamana kadar koç ayarlayabilirse düzeni oturtmuş olur.

4 sınıfa kadar gelip sıfırdan başlamak çok zor bir karar, ben olsaydım üniversiteyi bitirir öyle YKS çalışmaya başlardım şahsen.

Geri
Yukarı