Üniversite adının iyi olması tercih için daha mı önemli?

768145

Femtopat
Merhaba, 2 yıl gibi uzun zamandır üniversite ve bölüm araştırıyorum. Bu yıl kesin tercih yapıp gideceğim fakat araştırdıkça daha da kafam karışıyor. Çoğu eski üniversite hocalar, imkanlar bakımından yetersiz olmasına rağmen bazı yeni vakıf üniversitelerinden çok çok daha yüksek sıralamada alıyor. Tercih araştırması yapan arkadaşların kafasını karıştırmak veya ön yargı oluşturmamak için bu konuda üniversite isimleri vermeyeceğim. Sormak istediğim üniversite markası her şeyi kolay yapıyor mu? Sırf ismi var diye bile bile daha kötü olduğunu bildiğim üniversiteyi tercih etmeli miyim?

Merhaba, 2 yıl gibi uzun zamandır üniversite ve bölüm araştırıyorum. Bu yıl kesin tercih yapıp gideceğim fakat araştırdıkça daha da kafam karışıyor. Çoğu eski üniversite hocalar, imkanlar bakımından yetersiz olmasına rağmen bazı yeni vakıf üniversitelerinden çok çok daha yüksek sıralamada alıyor. Tercih araştırması yapan arkadaşların kafasını karıştırmak veya ön yargı oluşturmamak için bu konuda üniversite isimleri vermeyeceğim. Sormak istediğim üniversite markası her şeyi kolay yapıyor mu? Sırf ismi var diye bile bile daha kötü olduğunu bildiğim üniversiteyi tercih etmeli miyim?

İsimden değil ama özel olarak belli üniversitelerin eğitimi daha iyi olur.

Böyle genellemeler yapılamaz. İmkanlar neye göre eksik kime göre eksik ? Hocalar neye göre eksik kime göre eksik ? Okuyacağın bölüm, okullar, yaşadığın il, yapacağın sıralama bunların hepsi önemli. Sallıyorum 100-200k sayısal sıralama yapan birisinin başka bu ekonomide başka bir ilde okumasının anlamı yok.

İnsanlar üniversiteler üzerinden ön yargıları oluşturuyorlar ama bunlar sadece ön yargı. Öğrenim gören kişi kendini geliştiremedikten sonra isterse en iyi üniversitenin öğrencisi olsun, ya okulu bitiremez ya da sınıf arkadaşlarının yanında sönük kalır ve üniversitesinin getirdiği imkanlardan tam anlamıyla faydalanamaz. Yani burada üniversiteden çok kişide bitiyor iş.

Eğer sözünü ettiğiniz iki üniversite arasında ciddi isme güven farkı varsa ve eğitim kalite farkı kabul edilebilir düzeydeyse daha bilindik üniversiteyi tercih etmek seçtiğiniz mesleğe bağlı olarak daha iyi olur.

Bölümüne göre değişebilir. Ben Yönetim Bilişim Sistemleri öğrencisiyim ve devlet okullarının programlama konusundaki dersleri gerçekten yetersiz. Okulun ismi staja gideceğin zaman, ilk işe gireceğin zaman tabii ki fark ediyor, bazı büyük kurumsal şirketlerin sadece belli başlı okullardan stajyer alımı yaptığını da söyleyebilirim ama sonuç olarak olay kendini geliştirmekte bitiyor. Kendini geliştirirsen ve aynı alandaki diğer insanlardan ayrılırsan okulun Bilkent, ODTÜ vs. olmadıkça çok fark edeceğini sanmam

Mühendislikte hangisi önemli?

Kariyer hedefinize bağlı olarakİkisi de önemli hocam. Eğer gözünüz yüksekteyse ki bence öyle olmalı Hem iyi bir eğitim almalısınız hem de okulunuz iyi bir imaja sahip olmalı ki kariyer imkanlarınız daha çeşitli olsun.

Ha eğer amacınız kendi yağınızda kavrulacağınız bir iş yapmaksa veya mezun olunca işiniz hazırsa eğitime daha ağırlık vermenizde fayda var.

Eğer gözünüz yüksekteyse ama üniversite puanınız hem iyi bir eğitim verip hem de iyi bir imaja sahip olan bir üniversiteye yetmiyorsa, imkanınız ve mentaliniz buna uygunsa mezuna bırakın ya da eğitime ağırlık verip kendinizi pazarlamaya bakın.

Konuyu açma amacım da bu, sıralama eğitim kalitesini göstermeyebilir. Ve mesajımda genellemeye dair bir şey söylemedim. Genelleme yapan sensin gibi.
Nasıl genellemeye dair bir şey söylemediniz ? "Çoğu eski üniversite hocalar, imkanlar bakımından yetersiz olmasına rağmen bazı yeni vakıf üniversitelerinden çok çok daha yüksek sıralamada alıyor." Bakın bu genellemedir. Sizin akademik geçmişiniz nedir ? Hayatınızda üniversite kampüsünden içeri adım attınız mı ? Bir makale okudunuz mu ? Bir üniversite dersine girdiniz mi ?

Sıralama eğitim kalitesini tamamen göstermese de sallıyorum 250k sıralama ile alan bir bölüm 50k sıralama alan bir bölümden iyi bir eğitime sahip olmaz, evet kimi düşük sıralamalı bölümler idealist hocalar sayesinde dolu imkanlara sahip olup muadillerine kıyasla daha iyi bir eğitim sunabilir ama düşük sıralamalı, çoğu yeni açılmış üniversiteler 30-40 yıllık eğitim disiplini ve geçmişi olan okullardan iyi olamaz. Lakin sallıyorum siz gidip Yozgat'a mühendislik okuyacağım diye gidip sonra benim okulum çok iyi diyebilirsiniz ama işveren CV'ye baktığı zaman sizin iyi aldığınız eğitimi ve daha iyi üniversitelerden mezun olan kişilerle denk eğitim aldığınızı düşünmeyecek, aksine sizin CV'leriniz otomatik yapılan ön elemeyi dahi geçemeyecek ve o "kötü" eğitim verdiğini düşündüğünüz kıdemli okullardan mezun olanlar sizin istediğiniz işleri alacak.

Uzun lafın kısası kazanabildiğiniz kadar iyi okul kazanın, düşük sıralamalı iyi eğitimi olan okul bulurum, kendimi geliştiririm gibi tesellilere hiç girişmeyin. Bu dediklerimi 100k+ sıralama yapan herkes düşünüyor zaten.

Yeni konular

Geri
Yukarı