Yüksek lisans için üniversite adı önemli mi?

Batustubble12

Femtopat
Daha fazla  
Psikoloji bölümünde yüksek+doktora yapmak istiyorum fakat kafamda çok büyük bir soru işareti var. yüksek yapmak istediğim üniversiteler Yale ve Stanford gibi manyak prestijli üniversiteler. Böyle sağlam yerlerde yüksek lisans yapabilmek için ODTÜ, Hacettepe veya Boğaziçi gibi yerlerde okumak zorunda mıyım yoksa ortalama bi üniversiteden çok iyi bir puanla mezun olmam yeterli olur mu?

Son düzenleyen: Moderatör:
Her şeyiniz en iyisi olmak zorunda. Doktora için baktıkları en temel şey sizin ne kadar iyi bir araştırmacı olduğunuz ve doktora sırasında ile sonrasında yapacağınız araştırmanın potansiyeli. Büyük üniversitelerin avantajı burada devreye giriyor. Araştırma yapma imkanı, alanında çok daha iyi profesörlerden tavsiye mektubu alma imkanı daha yüksek. Not ortalaması önemli ama kesinlikle yetersiz. Şu an neredesiniz?

Şu an 12. sınıf öğrencisiyim. Hedefimde ODTÜ var aslında. Hem İngilizce olması hem de gerçekten prestijli olması ileride inanılmaz işime yarayacak gibi. Ama istediği sıralama da prestiji kadar yüksek. Ben pek ders çalışmayı seven bir insan değilim. İnsan beyni ve davranışlarına karşı inanılmaz ilgiliyim ve bu alanda uzmanlaşmak için coğrafya ve edebiyat çözmek zoruma gidiyor açıkçası. O yüzden Ankara veya ege gibi orta üstü bir yerde sağlam puan yapmak istiyordum. Dediğiniz gibi üniversite önemliyse ya biyoloji üzerinden beyin sağlığına girişeceğim ya da 2 senemi heba edip hacettepe+ bir yere gireceğim.

Üniversite aslında dolaylı yoldan önemli. Genelde iyi Hocalar iyi üniversitelerde bulunuyorlar ve tam da bu Hocalar sayesinde yurt dışında yüksek lisans vs. yapmak çok daha kolay oluyor. Bu Hocalar genelde bağlantıları yüksek insanlar oluyor ve sizi onlara tavsiye ediyorlar.

Şu an 12. sınıf öğrencisiyim. Hedefimde ODTÜ var aslında. Hem İngilizce olması hem de gerçekten prestijli olması ileride inanılmaz işime yarayacak gibi.
Sadece Türkiye'de prestijli. Bu tip bir prestij yurt dışına yaptığınız doktora başvurularında çok az etkiye sahip olur. Önemli olan o üniversitenin size verdiği imkanlar ve üniversitedeki hocalarınızın alandaki bilinilirliği.
Ben pek ders çalışmayı seven bir insan değilim. İnsan beyni ve davranışlarına karşı inanılmaz ilgiliyim ve bu alanda uzmanlaşmak için coğrafya ve edebiyat çözmek zoruma gidiyor açıkçası.
Söyledikleriniz birbiriyle çelişiyor. Psikoloji zaten başlı başına disiplinler arası bir alan. Edebiyat ve coğrafya ile ilgilenmek zoruna giden bir insan için bu alanda doktora yapmak ne kadar doğru bir hedef bilemedim.
Dediğiniz gibi üniversite önemliyse ya biyoloji üzerinden beyin sağlığına girişeceğim ya da 2 senemi heba edip Hacettepe+ bir yere gireceğim.
Önemli, çok önemli çünkü size vereceği imkanlar çok farklı. Beyin sağlığına girişme kısmını anlamadım ama sizi hedeflerinize ulaştırıyorsa neden iki senenizi heba etmiş olasınız ki? Söyledikleriniz böyle üniversitelerde doktora yapan insanların söyleyecekleri şeyler değil genelde. Biraz sert olacak belki ama Hacettepe'ye girmek için iki sene çalışmanız gerekiyorsa yine kötü bir işaret. Bunu bu kadar erken kabul edip bu yıl giremeyeceğinize, hatta bir yıl çalışıp bile giremeyeceğinize inanacak kadar özgüven eksikliği, ders çalışmaya bu kadar karşıtlık ve farklı alanların önemini kavrayamama hiçbiri iyi işaret değil. Yine de, daha lisedesiniz. Yapacağınız en iyi şey ders çalışıp kendinizi geliştirmek. Bulunduğunuz sınıftan dolayı ders çalışmak şu noktada daha önemli gözüküyor.

Söyledikleriniz birbiriyle çelişiyor. Psikoloji zaten başlı başına disiplinler arası bir alan. Edebiyat ve coğrafya ile ilgilenmek zoruna giden bir insan için bu alanda doktora yapmak ne kadar doğru bir hedef bilemedim.

Çalışmaya değil, ilgi duyduğum bir bölüme girmek için alanımla hiçbir alakası olmayan ve ilgi duymadığım dersleri iyi bilmek zorunda olmaya karşıyım. 2 yılımı harcamamın sebebi ise şimdiye kadar sadece "ilgi alanım olan" matematik ve biyolojiye çalışmış olmam. Kendimi yanlış ifade ettim fakat siz de çok saçma ve yanlış çıkarımlar yapmışsınız.

Önemli, çok önemli çünkü size vereceği imkanlar çok farklı. Beyin sağlığına girişme kısmını anlamadım ama sizi hedeflerinize ulaştırıyorsa neden iki senenizi heba etmiş olasınız ki? Söyledikleriniz böyle üniversitelerde doktora yapan insanların söyleyecekleri şeyler değil genelde. Biraz sert olacak belki ama Hacettepe'ye girmek için iki sene çalışmanız gerekiyorsa yine kötü bir işaret. Bunu bu kadar erken kabul edip bu yıl giremeyeceğinize, hatta bir yıl çalışıp bile giremeyeceğinize inanacak kadar öz güven eksikliği, ders çalışmaya bu kadar karşıtlık ve farklı alanların önemini kavrayamama hiçbiri iyi işaret değil. Yine de, daha lisedesiniz. Yapacağınız en iyi şey ders çalışıp kendinizi geliştirmek. Bulunduğunuz sınıftan dolayı ders çalışmak şu noktada daha önemli gözüküyor.

Öyle insanların da nefret ettikleri bir konunun tüm hayatını etkiliyor olmasından rahatsız olacaklarını ve buna göre davranacaklarını düşünüyorum. Farklı konuların önemini kavrayamamak değil; hayatım boyunca kendi alanımdan tamamen farklı olan bir konuyu tamamen ezberlemeden kendi alanıma yönelemeyecek olmam itiyor beni. Bence siz, bir entelektüel gibi davranmaktan vazgeçip insanların içinde ne yaşadıklarını görmeden ve bilmeden saçma sapan sonuçlara varmayın.

Yeni konular

Geri
Yukarı