Üniversite adının iyi olması tercih için daha mı önemli?

Sizin akademik geçmişiniz nedir? Hayatınızda üniversite kampüsünden içeri adım attınız mı? Bir makale okudunuz mu? Bir üniversite dersine girdiniz mi?

Şu an SDÜ istatistik okuyorum, üniversite kampüsüne adım da attım, makalede okudum, dersine de girdim. Bu soru mu yoksa beni mi yargılıyorsun daha net ol.

İşveren CV'ye baktığı zaman sizin iyi aldığınız eğitimi ve daha iyi üniversitelerden mezun olan kişilerle denk eğitim aldığınızı düşünmeyecek, aksine sizin CV'leriniz otomatik yapılan ön elemeyi dahi geçemeyecek ve o "kötü" eğitim verdiğini düşündüğünüz kıdemli okullardan mezun olanlar sizin istediğiniz işleri alacak.

Bunun farkındayım ve siz sanırım ismin daha önemli olduğunu söylüyorsunuz.

Aşağıdakiler sayısal alan için geçerli değil. Sadece sözel için geçerli.
  • Sınavlar umrumda değil, sınavda sorumlu olmasak bile öğrenmek için okurum diyebilecek kafada iseniz
  • Sadece diploma almak ve meslek sahibi olmak için değil gerçekten o alanı öğrenmek ve o alanda kariyer yapmak arzusu ile giderseniz hangi üniversite olduğunun hiç önemi yok denebilir.
Örneğin Ankara Hukuk'ta okuyan biri ile aynı eğitimi almak için yapmanız gereken tek şey ''ders notu fotokopilerini temin edip okumak.'' Zira Ankara Hukuk'ta okuyan öğrenciler öyle yapıyor.

Doğal olarak laboratuvar ve uygulama gerektiren dallar için yukarıdakiler geçerli değil.

Aşağıdakiler sayısal alan için geçerli değil. Sadece sözel için geçerli.
  • Sınavlar umurumda değil, sınavda sorumlu olmasak bile öğrenmek için okurum diyebilecek kafada iseniz
  • Sadece diploma almak ve meslek sahibi olmak için değil gerçekten o alanı öğrenmek ve o alanda kariyer yapmak arzusu ile giderseniz hangi üniversite olduğunun hiç önemi yok denebilir.
Örneğin Ankara Hukuk'ta okuyan biri ile aynı eğitimi almak için yapmanız gereken tek şey "ders notu fotokopilerini temin edip okumak." Zira Ankara Hukuk'ta okuyan öğrenciler öyle yapıyor.

Doğal olarak laboratuvar ve uygulama gerektiren dallar için yukarıdakiler geçerli değil.

Notlar bir noktaya kadar iş görür hatta sınavları da geçirebilir ama yeterli olmuyor hocam. Hazırlayan da bir öğrenci olduğundan bazen hocanın anlatmak istediğini doğru aktarmayabiliyor. Bu yüzden daha meşakkatli olsa da hocaların derslerde kullandığı kitaplara başvurmak ve derslerini onların ağzından yüz yüze dinleyip etkileşim kurmak daha sağlıklı ve daha etkili. Nereden biliyorsunuz demeyin :).

Notlar bir noktaya kadar iş görür hatta sınavları da geçirebilir ama yeterli olmuyor hocam. Hazırlayan da bir öğrenci olduğundan bazen hocanın anlatmak istediğini doğru aktarmayabiliyor. Bu yüzden daha meşakkatli olsa da hocaların derslerde kullandığı kitaplara başvurmak ve derslerini onların ağzından yüz yüze dinleyip etkileşim kurmak daha sağlıklı ve daha etkili. Nereden biliyorsunuz demeyin :).
Hocam Ankara Hukuk mezunuyum.
Etkileşim yok demeye utanıyorum ama yok denecek kadar az. Hatta etkileşime girmeye kalkarsanız ne heves kalır ne motivasyon. Tabi istisnalar da yok değil.
Hoca kürsüye çıkar dersi anlatır ve gider. Aslında pek dinleyen de olmaz.
Ama evet en iyisi Ankara Hukuk'tur çünkü sınav tekniği farklıdır. (Değişmedi ise).
O sınav sorularına göre hazırlanan herkes varsay ki Ankara Hukuk bitirdi. :)

Hocam yüksek sıralama yapan insanlarla aynı ortamda bulunmak insanı daha çok geliştiriyor kaliteli insanlarla aynı ortamda bulunmuş oluyorsun zaten ismi olan bir okul nasıl ismi bilinmeyen bir okuldan daha iyi olabilir anlamadım.

Yeni konular

Geri
Yukarı