Üniversite Bölüm Seçimi

Mehmet Taşkın

Kilopat
Daha fazla  
Merhabalar ben şuan 11. sınıf MF öğrencisiyim. İlerde bilgisayar ile ilgili meslek seçmek istiyorum ama yazılım mühendisliği ya da bilgisayar mühendisliği arasında kaldım. Bir de şey düşünüyorum ben bu bölümlerde başarılı olabilecek miyim? Bilgisayar ile ilgili bir bölümde çalışmak istiyorum ama bu konularda ne kadar iyi olabileceğimi bilemiyorum. Yazılım, kodlama gibi konularda bir bilgim de olmayınca dersler gözlerimi korkuttu. Şu anda okuyan büyüklerim varsa derslerinden de biraz bahsedebilirse çok mutlu olurum (neler daha çok önem taşıyor gibi detaylar).

Son olarak hangi bölüm ve hangi üniversiteyi önerirsiniz ?

Son düzenleme:
Benim tavsiyem Programlama (Yazılım) Mühendisliği okuman. Ne de olsa geleceğin mesleği. Ayrıca bilgin yok diye neden üzülüyorsun anlamadım? Sonuçta o bölüme öğrenmek için gidiyorsun fakat sen kendini erken geliştirmeye başlamak istiyorsan programlama için setler, öğretici videolar gibi alternatifler var. Yani şuan bir bilgin yok diye gözünü korkutmasın. Bir de programlama -kodlar- için sana İngilizce de lazım olacak (terimler için). Umarım istediğin yerlere ulaşabilirsin, hayatta başarılar :)

Bilgisayar mühendisliği okuyorum 1. sınıftayım, şu an çok az branş dersi görüyoruz genel olarak lise 4 ve devamı şeklinde ilerliyor dersler. Lise konularını unutmayanlar çok zorluk çekmiyor normal derslerde, branş dersleri ise tamamen ilgiyle alakalı. Bilgisayar başında problem çözmeyi seven ve çalışan biri için branş dersleri de fazla zorluk çıkartmıyor. Kod yazabilmeniz elbette bir artı olacaktır ama şart değil eğer vaktim çok diyorsanız ufak tefek başlayabilirsiniz mutlaka faydası olacaktır dediğim gibi.

Dostum tercihini iyi yapmalısın, mesela technopat çok güzel bir sitedir ve seni etkileyip bilgisayar bölümünü seçmene ikna etmiştir. Bu tarz şeylere takılmadan yalın bir şekilde düşünmen gerekiyor. Yazılım zor mağlesef :) Bilgisayar mühendisliği'de kısmen zor. Ama her mesleğin zoruluğu vardır elbette. Belki'de Dijital Oyun Tasarımcılığı'nı seçmelisin. Birde o bölüme göz at bakalım. Dediğim gibi yalın bir şekilde düşünmelisin. Ben Dijital Oyun Tasarımcılığı'nı tutturmayı düşünüyorum Bahçeşehir Üniversitesi'nde bakalım hayırlısı :)

Şöyle ki seçim yaparken kimseye sorma. İstediğin yere git. Sonra pişman olursun. :)

Okuyacağın bölümden çok okuduğun okul önemli. Mesela benim okuduğum okul LYS'den daha kolay. Zaten puanı da düşük. Herhangi bir mühendisliği kolayca okuyabilirsin. Ancak ODTÜ'de bu böyle olmaz. Kişisel başarıya bağlı. Eğer gerçekten istiyorsan ve kazandıysan zaten çalışıp okuyabilirsin. Bu konuda sorun yaşayacağını sanmam. Ancak istemeden gidersen vay haline...

Uyarı! Bu konu 8 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı