Makaleler
17
Yer
Malatya
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
i5-12400F, RTX 3070
Meslek
Bilgisayar Mühendisliği öğrencisi
Öncelikle herkese selam, bugün benim de zamanında bilmediğimden uzun araştırmalara girdiğim hazırlık eğitimi için başvuru formu konusuna değineceğim. Normalde e-Devlet üzerinden kaydınızı tamamladığınızda size hazırlık isteyip istemediğinizi sorar fakat bazı üniversiteler bunu göz ardı edip yalnızca başvuru formuyla işlem yaparlar. Bugün de bu formu nasıl oluşturacağımızı gösterip nereye iletmemiz gerektiğini dilim döndüğünce anlatacağım.

A) Üniversitenizin YDYO (Yabancı Diller Yüksekokulu) sayfasında bulunan başvuru formunu yazdırıp tarayıcıdan istenilen adrese gönderin.
  • Örnek bir üniversite sayfasına buradan ulaşabilirsiniz.
B) Diyelim ki üniversitenin web sitesinde böyle bir başvuru formuna denk gelmediniz. O hâlde ne yapacaksınız? Tabii ki YDYO kısmının öğrenci işlerine aşağıdaki taslakta bir mail atacaksınız.

T.C.
İNÖNÜ ÜNİVERSİTESİ
YABANCI DİLLER YÜKSEKOKULU MÜDÜRLÜĞÜNE​

2021 - 2022 Eğitim - Öğretim yılında isteğe bağlı İngilizce Hazırlık Sınıfı programında öğrenim görmek istiyorum. Söz konusu başvurumun kontenjanlar dahilinde değerlendirilmesi hususunda bilgilerinizi ve gereğini arz ederim.

Ad-Soyad: Ali Veli

Kayıtlı Olduğum Fakülte: Mühendislik Fakültesi

Kayıtlı Olduğum Bölüm: Bilgisayar Mühendisliği

Öğrenci Numarası: 12345678910

Telefon Numarası: 05xx xxx xx xx

T.C. Kimlik Numarası: xxxxxxxxxxx

Tarih: 06.09.2021

İmza: (Öğrencinin kendi imzası olacak.)

Önemli not: Bu metin çıktı olarak çıkarılıp imza atılmalı ve tarayıcı yoluyla öğrenci işlerine yollanmalıdır. İşlem tamamlandığında OBS (Öğrenci Bilgi Sistemi) üzerinde sınıfınız hazırlık olarak görünecektir.

Peki bu başvuru örnek olarak nereye yollanmalı sorusuna gelecek olursak da yukarıda bahsettiğim gibi YDYO öğrenci işleri memuruna iletmelisiniz. Örneğin İnönü Üniversitesi'nin YDYO öğrenci işleri ulaşım sayfası aşağıda yer almaktadır. Metnin taramasını ya da fotoğrafını çekip mailinize iliştireceksiniz.
Aklınızda takılan bir soru olursa çekinmeden sorabilirsiniz. Lütfen kendi üniversitenize nasıl yollayacağınız konusunda sorularınız olursa yeni konu açınız.

İsteğe bağlı hazırlık olan bölümler çoğunlukla Türkçe olmuyor mu? %100 İngilizce bölümlerde zorunlu hazırlık var çünkü.

Evet, İnönü Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği Türkçe eğitim veriyor fakat isteğe bağlı hazırlık için böyle bir başvuruda bulunmuştum. Sene başında olan muafiyet sınavını geçemeyen ve bölümü İngilizce hazırlık gerektirenler zaten böyle bir forma ihtiyaç duymuyorlar. :)

İsteğe bağlı hazırlık olan bölümler çoğunlukla Türkçe olmuyor mu?

Neredeyse hepsi Türkçe. Aynı zamanda farklı dillerde de isteğe bağlı hazırlık eğitimi alınabiliyor, okul veriyorsa tabii ki. Onun dışında isteğe bağlı hazırlıkta da kalma ve geçme olayı yok. Her türlü bir üst sınıfa geçiyorsunuz. Üniversiteden üniversiteye değişkenlik gösterebilir mi onu bilemiyorum. Gene de üniversitenin sayfasına bakmakta bir fayda var.

Geri
Yukarı