Üniversite hazırlık nasıl olmalıdır?

schweinsteiger

Hectopat
Daha fazla  
Meslek lisesi 10.sınıf öğrencisiyim. Üniversite sınavına yönelik nasıl bir çalışma yapmam gerek? Sizce durmam mı hata hemen çalışmaya başlamalı mıyım? malum okulda ders işlenmiyor. Bana tavsiyeleriniz nelerdir? Bu ara içime baya dert oldu.

Son düzenleyen: Moderatör:
Durman kesinlikle hata dostum. Meslek okullarında 10.Sınıftan sonra ders görürsen otur şükret o derece. Okullarda eğitim verilmiyor, 4 yılın ardından sana görmediğin onca şeyi soruyorlar. 4 yıl boyunca sana Kültür derslerini sadece 10.sınıfa kadar veriyorlar geriye kalan 2 yılda ise meslek derslerini veriyorlar. 11 ve 12 sınıflarında verilmesi gereken dersleri göremiyorsun bu da sana zarar veriyor. 10.sınıftan itibaren çalış, gerçi 9 ve 10 da gösterdikleri dersler de diğer temel liseler de ki düzeyde olmuyor orası da ayrı bir konu. Mümkün olduğunca çalış. Kültür derslerini kimse göstermez okulda. Evde kendi imkanlarınla çalış, kendin yapamıyorsan dershaneye git. 10.sınıftan erken dershane gerçi ama sen bilirsin. İyi Çalışmalar, çalış zamanın varken sonra zamanı gelince çok pişman olursun.

Peki ygs de 9 ve 10. Sınıfta gördüklerimiz soruluyor diye biliyorum. Ben şimdi 9.sınıf la 10.sınıfı bitirip sonrada 11-12yimi bitirmem gerekiyor. Bana sınav hakkında söyleyebileceğin bişey varmı cidden kafam karışık.

İlk önce sakin olmanı öneririm. Bunları düşünmek için çok uzun zamanın var, acele etme şimdiden. Çalışmaya şimdiden başla ama kendini bu kadar düşünceye boğma yoksa böyle zor durumda kalırsın.

YGS değil TYT, Temel Yeterlilik Testi. LYS değil YKS, Yüksek Kurumlar Sınavı. TYT Evet dediğiniz gibi gerçekleşmekte. YKS ise Bütün 4 yılı kapsıyor.

İlk olarak TYT konularını bitirip akabinde ise YKS konularını bitirin. Konulardan sonra bol bol sorular çözün, kendinizi test edin. Çok şanslı olabilirsin eğer şimdiden çalışmaya başlarsan. Son yıl çalışmak imkansız olacak neredeyse malum STAJ olacaksın... Şimdiden bu boş vakitlerini olabildiğince ders çalışmaya ayır.

Aklına başka bir şey takılırsa ;)

Değerli küçük kardeşim sınavlara çalış tabiki ve bol bol roman okumanı şiddetle tavsiye ederim. Bu senin için daha iyi olur. Ayrıca nasıl ders işlemiyorlar meslek lisesin de başka bir liseye aldır kaydını. Ben de meslek lise çıkışlıyım 10 sınıf ta biz mat., coğrafya, Türkçe, BTT, programlama, elektirik, bir kaç ders daha görürdük kafamızı kaldıracak vaktimiz yoktu. Allah yardımcın olsun kardeşim. Yan gelip yatan öğretmenleri şikayet et bimere.

Benim dönemimde tek sınavdı. Şimdiki sistemi tam bilmiyorum bilmek de istemiyorum. Bence tamamen saçmalık bir sürü sınava falan giriliyor sanırım. Bu devirde zor öğrencilik. Ben ilk senemde iyi puan aldım iyi bir bölüme girdim ama ben çok çalışırdım. Dersi iyi dinle. Not tut. Söz uçar yazı kalır. Evde tekrar et. Anlamadığın yerleri başkalarına sor. Bol soru çöz, gerekirse video izle. Yazınca aslında bayağa yapman gereken şey var :) Allah kolaylık versin umarım güzel puan alırsın.

Meslek lisesi mezunu olup, üniversite sınavını kazanmak zor. Henüz geç kalmadın ama bu saatten sonra bir gün bile senin için vakit kaybı. İnternet düzgün kullanıldığında atomu bile parçalayacak noktaya getirtir insanı. Bir ara dershaneler kalkıyor muhabbeti vardı, uzun süredir takip etmediğim için durumlar ne bilmiyorum, ki önermiyorum da. Dershanede harcadığın zamanı daha iyi kullanarak, daha az zamanda, daha verimli ve güzel şekilde çalışabilirsin. Eğitim sistemimiz ne kadar kötü olsa bile, her derde deva İnternet var. Hem zaman tasarrufu yaparsın, hemde paran cebinde kalır. Bildiğimiz üzere İnternet'te "Öğretmenlik" işini ücretsiz olarak yapan birçok insan var. O insanların YouTube kanallarından yararlanabilirsin. Ek olarak yukarıda da denildiği gibi kitap okuman senin için çok hayırlı olacaktır. Çünkü hafızanı kuvvetlendirir.

'Bu saatten sonra bir gün bile senin için vakit kaybı' dememi yanlış anlama. 24 saat ders çalış demiyorum. Sadece verimli ders çalış. Meslek lisesi ortamını bilirim. Eğer efendi olursan bütün öğretmenlerin gözüne girersin. Lisenin ilk zamanlarında puandan çok, efendiliğe bakarlar. En azından 3,5 puan derdin olmaz. Eğer Meslek lisesinin güzelliğini kavramamış isen, hala endişelerin var ise, meslek liseleri hakkında yazılar oku. Meslek lisesi okuyup, çok başarılı olan insanlar var.

Son olarak, konsantre olamıyorum diye saçma sapan yollara başvurmayı mantıklı bulmuyorum. 'Bende odak yok, konsantre olamıyorum' deyip, zamanını öldüren, gereksiz, zararlı ve pahalı ürünler kullanan gençler var. Dediğim gibi, bu yaşlarda hafızanı geliştirmen gerekli. Hafızayı geliştirmenin yolu ise kitap okumaktan geçiyor.

Şimdiden başlaman daha iyi olur. Yeni sisteme göre matematik ve türkçe dersi daha önemli hale geldi. Eğer sınavda türkçe ve matematikte 0.5 net yapmazsan sınavın hesaplanmıyor. İlk başta türkçe ve matematiği halletmeye calış. Sayısal istiyorsan fen derslerine çalışırsın. Eşit ağırlık istiyorsan edebiyat coğrafya tarih çalışman gerekiyor.

Uyarı! Bu konu 7 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı