Üniversite ilk seneden başka senelerin dersleri alınır mı?

oynozan

Kilopat
Makaleler
2
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
Şimdi ben ders kayıtlarımı yapmaya çalışıyorum ve kafama takılan bir şey var: 1. senenin güz dönemi için 2-3-4. senelerin derslerini alabilir miyim? Mesela 2. senede Lineer Cebir var, ben bu dersi şimdi kaydettirsem şu an okuyabilir miyim? 2. Senede bu dersi tekrar almam gerekecek mi? Üniversite okuyan arkadaşlar yardımcı olursa çok sevinirim.

Hayır ilk dönemden alamazsın. Genellikle 2.sınıftan sonra izin veriliyor diye biliyorum o da eğer ortalaman 2.8'in üstünde ise. İkinci soruna gelecek olursak eğer diğer dönemlerde üstten ders aldın ve onu başarılı bir şekilde verdiysen o dönem geldiğinde muaf oluyorsun zaten o dersi verdiğin için yanında harf notun gözüküyor bir daha almana gerek kalmıyor.

Bu okuldan okula değişiyor bazı derleri alabiliyorsun bazılarını ise alamıyorsun alamadıklarının bazıları ön şart istiyor mesela lineer cebir görmek için görmek için mat'ın bir kaç dersi zorunlu oluyor. Ama bazı basit dersleri alabiliyorsun. Ama bildiğim kadarıyla okuldan okula değişiyor yani belki senin okulunda hiç biri seçilemiyordur.

Öğrenci işlerine sormanız en iyisi olur, üniversiteden üniversiteye ve bölümden bölüme değişebiliyor çünkü.

Alıp geçtiğiniz dersi tekrar almanıza gerek yok tabii ki, vermiş oluyorsunuz sonuçta.

Ders seçmede bir kredi sınırı yazar. Genelde 1. sınıflarda sadece 1. sınıf dersleri alınır. 2. sınıf ve devamında ortalamanıza göre bu sınır artar veya sabit kalır, ona göre üstten/alttan dersler alınır.

İleri programlama dersi alacaktım temel programlama dersini görmediğimden seçemedim, ben de 2. seneden ekonomi dersi aldım. 19/25 Kredi yeterli midir bu arada? Yeterli olup olmadığını nereden anlayabilirim? @Againbirth @Berkjann

İleri programlama dersi alacaktım temel programlama dersini görmediğimden seçemedim, ben de 2. seneden ekonomi dersi aldım. 19/25 Kredi yeterli midir bu arada? Yeterli olup olmadığını nereden anlayabilirim? @Againbirth @Berkjann
Seçmen gereken derslerini seçtiysen sorun yok illa doldurmak zorunda değilsin kredini. Ayrıca bir sorun oluşursa danışman hocan sana ulaşır.

Max ve min krediler oluyor onların arasında olması gerekiyor kredinin derslerin konusunda bir şey diyemeyeceğim bilmiyorum çünkü.

Yeni konular

Geri
Yukarı