Üniversite kazanmak ve okumak için lise konularını bilmek yeterli mi?

Acemi Kaşif

Hectopat
Okul birikimim sıfıra yakın, fakat derslerin ana mantığını, yani öğretmek istedikleri şeyleri biliyorum.

Klinik psikolog olmak istiyorum, eşit ağırlık oluyor sanırım.

Eşit ağırlık dersleri: Türk edebiyatı, dil ve anlatım, geometri, matematik, tarih, coğrafya, felsefe, İngilizce.

Evde bu derslere çalışabileceğimi düşünüyorum, bir başlangıç oluşturmam yeterli.

Lise 9'dan lise 12'ye kadar bu dersler için öğretilen şeylere bakmayı planlıyorum, işte ilk lise 9'un konularına çalışacağım, ardından 10, 11 ve 12.

Ve işte lisede öğretilenleri bilmek yeterli mi üniversite kazanmak ve okumak için? Malum ilk ve ortaokul tarafına full dönüş yapmamam, oralardan öğrenmem gerektiği kadar öğrenmeye çalışacağım.

Günümüz çağında her şeyi internetten öğrenebiliyoruz, bu nedenle zamanımda var iken böyle bir şeyi deneyeceğim.

Son düzenleyen: Moderatör:
Evet TYT denilen sınav 9-10. sınıf konularından AYT ise 11-12. sınıf konularından çıkar küçük istisna konular hariç. Tabii bunların temelleri ortaokulda öğretilir. Bu temeli halletmek sizin kapasitenize bağlı. 11-12. sınıf yani AYT dediğimiz sınav tamamen bilgi. Ne kadar çalışırsan o kadar karşılığını alırsın matematik haricinde. Matematik hariç dememin sebebi AYT matematiği yapabilmek için matematik temeli gerekiyor. Edebiyat, coğrafya, tarihte böyle bir şeye ihtiyaç yok yine aynı şekil küçük istisnalar olabilir.

TYT ise ortaokula kayabiliyor. Yani ne kadar çalışsanız da temeli sağlamlaştırmadan yol almak zor oluyor. Bu yüzden sağlam bir temel atmanız gerekebilir. Bunun için başlangıç kitapları var. Belli başlı kamplar var. Bunlardan yola çıkabilirsiniz.

Evet TYT denilen sınav 9-10. sınıf konularından AYT ise 11-12. sınıf konularından çıkar küçük istisna konular hariç. Tabii bunların temelleri ortaokulda öğretilir. Bu temeli halletmek sizin kapasitenize bağlı. 11-12. sınıf yani AYT dediğimiz sınav tamamen bilgi. Ne kadar çalışırsan o kadar karşılığını alırsın matematik haricinde. Matematik hariç dememin sebebi AYT matematiği yapabilmek için matematik temeli gerekiyor. Edebiyat, coğrafya, tarihte böyle bir şeye ihtiyaç yok yine aynı şekil küçük istisnalar olabilir.

TYT ise ortaokula kayabiliyor. Yani ne kadar çalışsanız da temeli sağlamlaştırmadan yol almak zor oluyor. Bu yüzden sağlam bir temel atmanız gerekebilir. Bunun için başlangıç kitapları var. Belli başlı kamplar var. Bunlardan yola çıkabilirsiniz.

Matematiğe de güzel sıfırdan başlangıç yolları gördüm, lise konularını halledebilirsem ve üniyi de kazanabilirsem devamını getirebileceğimi düşünüyorum.

Eşit ağırlıkta matematiğin puan değeri %30 diye duymuştum, %15 matematik bile yapmak üniye giriş yapma konusunda yeterli olur belki diğerlerinden yüksek puan alırsam tabii.

Geri
Yukarı