Tıp kazanmak için lise önemli mi?

Tıp okumak için lise önemli. Ancak ana unsur senin çalışmandır. Bir diğer önemli unsur ise sınıfındır. Örnek vereyim. Sınıfın 30,40 kişi olursa adamakıllı ders dinleyemezsin. Bir de 30,40 kişilik bir sınıfta en arka sıra sana denk gelirse doğru dürüst hocayı dinleyemezsin. Bulunduğun lise iyi olsun olmasın bulunduğun sınıf çok önemli. Hele ki düşük puanlı bir 40 kişilik sınıfta en arkalara denk gelmişsen sınıfındakiler bir süre sonra kaynaşacak ve çok konuşmaya başlayacak. Sınıf mevcudunun fazla olmasının bir diğer dezavantajı ise hocanın yeterli ilgiyi gösterememesi. İyi bir lisede olduğunu düşünelim. Ancak tüm sınıflar 30,40 kişilik. Bu lisede hocalara çok fazla soru sorulur. Sıra sana istediğin zaman gelmeyebilir. Sormak istediğin soruyu hocaya elbette sorarsın ancak istediğin zaman soramazsın. Anladığım kadarıyla bu sene LGS'ye gireceksin. Ve tıp için hangi lisenin uygun olduğunu soruyorsun. Dediğim gibi sınıfların mevcudu önemli. Öğretmen kalitesi önemli. Gitmek istediğin lisedeki öğretmenlerin hakkında bilgi de alabilirsin. Çünkü öğretmenler de çok önemli. 30 kişilik iyi bir lise sınıfında kötü bir öğretmen olsun. O öğrencilerin kalitesi düşer. Gitmeyi düşündüğün lisedeki öğrencilerden öğretmenlerin hakkında bilgi alabilirsin. Bir de meslek lisesine gitsem tıp okuyabilir miyim demişsin. Bu konu hakkında da şöyle bilgi vereyim. Meslek liseleri 2023-2024 eğitim öğretim yılı itibarıyla akademik destek programı adı altındaki yeni bir programa başlayacak. Bu şu ana kadar Türkiye'de ilk olacak. Zaten kimse böyle bir şey olduğunu bilmiyor. Bu program ile meslek lisesine gitsen dahi tıp okuyabilirsin. Bu programda sayısal, sözel, EA, dil seçme hakkın bulunuyor. İstediğin alanı okuyabilirsin. 11. sınıfa kadar meslek dersi göreceksin. 12. sınıfta ise hiçbir meslek dersi görmeyeceksin. Tamamen üniversite sınavı hazırlığı olacak. Şu ana kadar meslek lisesinden mezun olan herkes 12. sınıfta da meslek dersi gördü. Yani sınav senesinde adamlar meslek dersi görüyordu. Şu bilgiyi de geçmeyelim. Meslek liseleri içerisinde ikiye ayrılıyor. Atp olan sınavlı bölüm ve AMP olan meslek bölümü. Atp okuyanlar üniversite okuyacak olmasına rağmen şu ana kadar 12. sınıfta meslek dersleri görüyordu. Yeni program ile görmeyecek. 12. sınıf tamamen üniversiteye hazırlık yılı olacak. 9 saat matematik, 9 saat Türkçe, 6 saat fizik... Tarzında bir programı vardı sayısal bölümün. Tıp istediğin için sayısal bölümün söyledim. Geri kalan derslerin sayısını tam hatırlamıyorum. Ancak internetten bulabilirsin detaylı olarak. Eğer ki düşük puanlı bir liseye gideceksen seviye sınıfları varsa o seviye sınıfına gidebilirsin. Bulunduğun sınıf iyi olacağı ve özel ilgi olacağı için proje liselerinden pek farkı olmaz o seviye sınıflarının. Umarım bilgilendirici olmuşumdur. Durumu toparlamam gerekirse özetini de yapayım.
Bence önemli olan lise değil. Senin çalışma durumun, öğretmenlerin ve bulunduğun sınıfın nasıl bir sınıf olduğu.

Geri
Yukarı