Üniversite mezunu polisle lise mezunu polisin ne farkı var?

Lise sonrası polis olmak için eğitim almak istersen LYS(TYT) sınavına girip akademinin alt sınır puanını alman gerekli. Sonrasında PMYO'ya girmek için spor ve sözlü mülakat aşamalarından geçiyorsun. Bu aşamalarda spor parkuru çalışırsan basittir, sözlü mülakatta dikkat etmen gereken hususlar vardır. Ancak bir destek olmazsa sözlüden iyi puan alıp kazanmak zor. Kazandıktan sonra 2 yıl boyunca polislik eğitimi alırsın. Bu süre zarfında güvenlik ve sağlık taramalarından geçersin. Eğitimin bitmesine yakında elenme şansın var bu hiç bir zaman unutmamalı. 2 yıl sonunda mezun olduğunda PMYO mezunu olarak göreve başlamış bir polis memuru olursun.

Üniversite sonrası girmek istersen ise KPSS sınavına girip mevcut olan taban puanını almak zorundasın. Şu an bu puan P3 Puanı olarak 60, eğer bu puanı alırsan başvuru hakkın var. Akademiye başvuru için öncelikle bir miktar para yatırman lazım bu en son 130 TL idi. Sonrasında İnternet üzerinden başvurunu yapacaksın. Bundan sonra ise spor parkuruna hazırlanman gerekli. Parkur eskisi gibi basit değil, eskiden daha basitti. Parkuru bitirdikten sonra sözlü mülakat burada yine bir destek ihtiyacı olabilir. Kazanıldığında POMEM okullarında eğitim göreceksiniz. Örneğin 23. Dönem POMEM alımlarında alınan polisler zorunluluktan 5,5 aylık bir eğitim aldılar ancak 26.Dönem için 8 aylık eğitim düşünülüyor. Eğitimlerden sonra yine polis memuru olarak göreve başlayacaksınız.

Kısacası üniversite okuyup gitmek aslında bir bakıma daha mantıklı nedeni ise; üniden mezun olduğunuzda bir meslek sahibi olacaksınız. Bir alanda diplomanız olacak, polisliği kazanamazsanız bile bu sizin için bir artı. Ama PMYO sınavlarını da deneyin bir şey kaybetmezsiniz.

Not: Biraz uzun oldu kendi yaşadıklarımdan anlattım konuyu, kusura bakmayın.
Eline sağlık 😃

Lise sonrası polis olmak için eğitim almak istersen LYS(TYT) sınavına girip akademinin alt sınır puanını alman gerekli. Sonrasında PMYO'ya girmek için spor ve sözlü mülakat aşamalarından geçiyorsun. Bu aşamalarda spor parkuru çalışırsan basittir, sözlü mülakatta dikkat etmen gereken hususlar vardır. Ancak bir destek olmazsa sözlüden iyi puan alıp kazanmak zor. Kazandıktan sonra 2 yıl boyunca polislik eğitimi alırsın. Bu süre zarfında güvenlik ve sağlık taramalarından geçersin. Eğitimin bitmesine yakında elenme şansın var bu hiç bir zaman unutmamalı. 2 yıl sonunda mezun olduğunda PMYO mezunu olarak göreve başlamış bir polis memuru olursun.

Üniversite sonrası girmek istersen ise KPSS sınavına girip mevcut olan taban puanını almak zorundasın. Şu an bu puan P3 Puanı olarak 60, eğer bu puanı alırsan başvuru hakkın var. Akademiye başvuru için öncelikle bir miktar para yatırman lazım bu en son 130 TL idi. Sonrasında İnternet üzerinden başvurunu yapacaksın. Bundan sonra ise spor parkuruna hazırlanman gerekli. Parkur eskisi gibi basit değil, eskiden daha basitti. Parkuru bitirdikten sonra sözlü mülakat burada yine bir destek ihtiyacı olabilir. Kazanıldığında POMEM okullarında eğitim göreceksiniz. Örneğin 23. Dönem POMEM alımlarında alınan polisler zorunluluktan 5,5 aylık bir eğitim aldılar ancak 26.Dönem için 8 aylık eğitim düşünülüyor. Eğitimlerden sonra yine polis memuru olarak göreve başlayacaksınız.

Kısacası üniversite okuyup gitmek aslında bir bakıma daha mantıklı nedeni ise; üniden mezun olduğunuzda bir meslek sahibi olacaksınız. Bir alanda diplomanız olacak, polisliği kazanamazsanız bile bu sizin için bir artı. Ama PMYO sınavlarını da deneyin bir şey kaybetmezsiniz.

Valla aklımdaki butun sorularının cevaplarını verdiniz çok teşekkür ederim 😀 mesajı bile SS aldım😂

Lise sonrası polis olmak için eğitim almak istersen lys(TYT) sınavına girip akademinin alt sınır puanını alman gerekli. Sonrasında Pmyo'ya girmek için spor ve sözlü mülakat aşamalarından geçiyorsun. Bu aşamalarda spor parkuru çalışırsan basittir, sözlü mülakatta dikkat etmen gereken hususlar vardır. Ancak bir destek olmazsa sözlüden iyi puan alıp kazanmak zor. Kazandıktan sonra 2 yıl boyunca polislik eğitimi alırsın. Bu süre zarfında güvenlik ve sağlık taramalarından geçersin. Eğitimin bitmesine yakında elenme şansın var bu hiçbir zaman unutmamalı. 2 yıl sonunda mezun olduğunda pmyo mezunu olarak göreve başlamış bir polis memuru olursun.

Üniversite sonrası girmek istersen ise KPSS sınavına girip mevcut olan taban puanını almak zorundasın. Şu an bu puan P3 puanı olarak 60, eğer bu puanı alırsan başvuru hakkın var. Akademiye başvuru için öncelikle bir miktar para yatırman lazım bu en son 130 TL idi. Sonrasında internet üzerinden başvurunu yapacaksın. Bundan sonra ise spor parkuruna hazırlanman gerekli. Parkur eskisi gibi basit değil, eskiden daha basitti. Parkuru bitirdikten sonra sözlü mülakat burada yine bir destek ihtiyacı olabilir. Kazanıldığında pomem okullarında eğitim göreceksiniz. Örneğin 23. dönem pomem alımlarında alınan polisler zorunluluktan 5,5 aylık bir eğitim aldılar ancak 26.dönem için 8 aylık eğitim düşünülüyor. Eğitimlerden sonra yine polis memuru olarak göreve başlayacaksınız.

Kısacası üniversite okuyup gitmek aslında bir bakıma daha mantıklı nedeni ise; üniden mezun olduğunuzda bir meslek sahibi olacaksınız. Bir alanda diplomanız olacak, polisliği kazanamazsanız bile bu sizin için bir artı. Ama pmyo sınavlarını da deneyin bir şey kaybetmezsiniz.

Merhabalar birkaç sorum olacakti size.

Soru 1: Polis memuru ile komiserin arasında yaptığı iş olarak ne fark var?(Hangisu daha çok olayların içinde hangisi daha çok sorguda hangisi daha çok çatışmaya giriyor vb.)

Soru 2: Diyelim ki liseden mezun olup pmyo kazandım ve polis memuru olarak işe başladım. Komiserlige geçmem ne kadar sürer?

Soru 3: Benim aklima direkt Pmyo'ya girip polis memuru olarak yükselip dikey geçiş sinavina girip 4 yila tamamlayip komiser yardimcisi ve ardindan komiser olmak geldi. Bu yolu hem artik meslek içi alımlara önem verilecekmiş diye hem de üniversite okumakla uğraşmak istemediğimden seçiyorum. Hiç değilse istemedigim bir bölümle uğraşmış olmam. Sizce bu yol mu mantıklı yoksa 4 yıl daha okul belasını çekmek ve 7 8 ay da paem de egitim alip komiser yardimcisi olmak mi?(Not: Eğitimden değil istemediğim biligilerin kafama çivilenmesinden bıktım) ha bu arada şu an yabanci dil bölümündeyim ve polis olamazsam askerlik vb. denerim masabaşı iş polislik dışında yapamam. Hiçbir şey olmazsam yurt dışında klasik araba garaji açmak istiyorum. Neyse dağıtmaktayım farkındayım. Cevaplarınız için şimdiden çok teşekkürler.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı