Üniversite OBP Puanı kırılma durumu

guardd

Centipat
Daha fazla  
2021YKS'de bir üniversitede bir bölüme yerleştim ve ilk yılımı orada tamamladım ancak daha sonradan bu bölümün bana göre olmadığına ve tekrar YKS'ye girmeye karar verdim. Bu kararı verirken 2022YKS'si yeni olmuştu. Şimdi 2023YKS sınavına gireceğim. Üniversitede şu an kaydım var ama gitmiyorum. 2023YKS'de üniversitede kaydım var diye OBP'em kırılır mı? Yoksa kırılmaması için kayıt sildirme veya dondurma yapmak zorunda mıyım?

Yanlış bilgi
2021YKS'de bir üniversitede bir bölüme yerleştim ve ilk yılımı orada tamamladım ancak daha sonradan bu bölümün bana göre olmadığına ve tekrar YKS'ye girmeye karar verdim. Bu kararı verirken 2022YKS'si yeni olmuştu. Şimdi 2023YKS sınavına gireceğim. Üniversitede şu an kaydım var ama gitmiyorum. 2023YKS'de üniversitede kaydım var diye OBP'em kırılır mı? Yoksa kırılmaması için kayıt sildirme veya dondurma yapmak zorunda mıyım?

OBP'niz üniversiteyi kazandığınız anda kırıldı zaten.

Son düzenleyen: Moderatör:
Artı -1 Eksi
Kırılmaz. Bir sonraki yıl için geçerli oluyor sadece.

Evet. 2021-YKS puanlarıyla bir yükseköğretim programına yerleştirilen veya özel yetenek sınavı sonucu kayıt olan adayların ortaöğretim başarı puanlarına ilişkin katsayıları yarıya düşürülür.
Emoji atmadan araştırın :)

Evet. 2021-YKS puanlarıyla bir yükseköğretim programına yerleştirilen veya özel yetenek sınavı sonucu kayıt olan adayların ortaöğretim başarı puanlarına ilişkin katsayıları yarıya düşürülür.

Olumsuz emoji atanlar için.
Bu yıl sınava girersem OBP'nin çarpılacağı katsayılarda bir değişiklik olacak mı? evet. YKS puanlarıyla bir yükseköğretim programına yerleştirilen veya özel yetenek sınavı sonucu kayıt olan adayların ortaöğretim başarı puanlarına ilişkin katsayıları yarıya düşürülür.

Bence siz araştırın. 2021 de OBP'si kırılmış ise 2022 sınavına etki eder 2023 de OBP'si düzelir. Kaynak: Okul puanı 2 yıl sonra düşer mi? ÖSYM bir önceki yıl herhangi bir programa yerleşen adayların OBP'sini 1 yıl boyunca yarıya düşürmektedir. 2020'de bir programa yerleşen öğrenci OBP'si sadece 2021 için yarıya düşecek; 2022'den itibaren tam OBP ile sınava girecektir. Okul Puanı Hangi Durumlarda Düşer? - İZMİR EGE ÜNİVERSİTESİ SÜREKLİ EĞİTİM MERKEZİ - EGESEM.ORG

Emoji atmadan araştırın
Okuduğun haberin tarihine bakmanı öneririm.

Cevaplar için teşekkürler yani üniversitede şu an kayıt olsun, olmasın; dondurulsun, dondurulmasın benim durumumda 1 yıl süresi geçtiğinden OBP anladığım kadarıyla kırılmıyor.

Bu kayıt dondurulmazsa OBP kırılır duyumunu bir arkadaşımdan aldım da, bunu da yanıtlarsanız sevinirim.

Geri
Yukarı