Üniversite öğrenci bilgilendirme sistemindeki büyük güvenlik açığı

Makaleler
80
Daha fazla  
Meslek
Bilgisayar Programcısı
Profil Kapağı
1525088093
Arkadaşlar bunu bugün fark ettim. Belge talep etmişlerdi bir konu hakkında ve kimlikle birlikte yüklememizi söylemişlerdi formlardan. Bu formların yüklendiği URL herkese açık bir şekilde erişilebiliyor. Bunu teyit etmek için gizli moddan o URL'ye girdim. Benim kimlik de öyle yayınlanmış bir şekilde gördüm. Şartellerim attı resmen. Bu dosyaların yüklendiği URL'de şifreleme yok. Random dosya adıyla yükleniyor ve herkese açık. Normalde sistem yöneticilerinin bu belgeyi görmesi lazım ama gizli moddan girdim bakabiliyorum. Ne yapmam gerekir bilmiyorum. Keşke kimliğimi yüklemeseydim böyle olduğunu daha yeni fark ettim. Üniversiteyi arasam durumun değişeceğini sanmıyorum. Çünkü orada duran elemanlar her şeyden bir haber.

Son düzenleyen: Moderatör:
Arkadaşlar bunu bugün fark ettim. Belge talep etmişlerdi bir konu hakkında ve kimlikle birlikte yüklememizi söylemişlerdi formlardan. Bu formların yüklendiği URL herkese açık bir şekilde erişilebiliyor. Bunu teyit etmek için gizli moddan o URL'ye girdim. Benim kimlik de öyle yayınlanmış bir şekilde gördüm. Şartellerim attı resmen. Bu dosyaların yüklendiği URL'de şifreleme yok. Random dosya adıyla yükleniyor ve herkese açık. Normalde sistem yöneticilerinin bu belgeyi görmesi lazım ama gizli moddan girdim bakabiliyorum. Ne yapmam gerekir bilmiyorum. Keşke kimliğimi yüklemeseydim böyle olduğunu daha yeni fark ettim. Üniversiteyi arasam durumun değişeceğini sanmıyorum. Çünkü orada duran elemanlar her şeyden bir haber.
Hocam bence ilgili yerlere bildirin.

Bunu en sağlıklısı BTK'ya falan şikayet etmek. Üniversiteye bildirirseniz içeriden kaçak olma ihtimali de var

Şu an bir üniversite hocama bildirdim mail ile bu durumu bakalım ne olacak. O URL'ye sahip herkes belgeyi görüntüleyebilir sıkıntı olmaz mı diye sordum. Bakalım nolacak durum. Çok tedirgin oldum.

Şu an bir üniversite hocama bildirdim mail ile bu durumu bakalım ne olacak. O URL'ye sahip herkes belgeyi görüntüleyebilir sıkıntı olmaz mı diye sordum. Bakalım ne olacak durum. Çok tedirgin oldum.

Gelişmeleri bize bildirirseniz bizde böyle durumlarla nasıl baş edebiliriz fikir sahibi olmuş oluruz.

Geri
Yukarı