Üniversite öğrencisi kredi kartı almalı mı?

Kredi kartı almalı mıyım?

• Oy verenlerin toplamı
    149
Bilinçli bir kullanıcı olacaksanız almanızı tavsiye ederim. Kolaylık sağlayacaktır size. Limiti de çok düşük tutmanızı öneririm. Zaten öğrenciye 500-1000 TL gibi limitler anca çıkıyor. Siz yine de 500 gibi bir limit isteyin en fazla.

@madlyn Faizin adını değiştirince yaratıcıyı kandırmış ve günahları sevaba dönüştürülmüş oluyorlar sanırım. Bug bulmuş olabilirler.
Hocam yalnız katılım bankalarının çalışma prensibi farklı. Faizin adını değiştirmek gibi bir durum değil. Fıkıhta mudarebe akdi olarak geçiyor yaptıkları iş. Emek-sermaye ortaklığı yani.
Katılım bankaları da doğrudan borç vermez kimseye. Örneğin fabrikaya bir makine lazım, Katılım bankası makineyi alıp taksitli olarak fabrikaya satar.
Tabi caiz diyenler de var, caiz değil diyenlerde.

@madlyn Fabrikaya makineyi verdi, bedelini alırken liste fiyatına göre fazlasıyla almayacak mı? Alacak. İşi dolambaçlı hale getirince faiz olmaktan çıkmaz ki. Zaten bankanın çalışma prensibi faizdir. Yok ben o bankaya gidip 200.000 liralık araba alacağım desem, bana arabamı liste fiyatından alsalar, ben o arabanın geri ödemesini taksit taksit toplamda 200.000 olarak ödüyorsam haklısınız. Bu durumda banka bana kıyak geçmiş ve kendini zarara sokmuş olur ekonomik açıdan. Bu şekilde sistem yürümez.

@Taptic sadece çalışma prensibini anlatıyorum hocam. Satarken pahalıya satmasında herhangi bir haram durumu olmaz çünkü ticaret olarak geçer. Konunun dinle alakası olmadığı için daha fazla konuşmayalım bu konuyu 😊

Sadece üniversite öğrencileri için değil genel olarak yeteri kadar bilinçli her insan kredi kartı kullanabilir. Yok ben bilinçli değilim, kendime hakim olamıyorum hesap kitap bilmem diyorsan hiç bulaşma.

Bizim gibi ülkede kredi kartı büyük nimettir, en basitinden diyelim şimdi 1000 liralık bir ürün gördün ve bunu almak için her ay kenara 150 lir atıyorsun, normal şartlarda 6-7 ay sonra ürünü alabilirsin ama bir bakıyorsun 6-7 ay sonra ürün 1300 lira olmuş, sonra 2 ay daha bekliyorsun ve şanslıysan zam gelmiyor ve ürünü alıyorsun. Fakat kredi kartın olsa ürünü şimdi 1000 liraya alır 6 ay taksit ödersin.

Öğrenciler için kart alabiliyorsun, 18 - 26 yaş aralığındakiler bundan faydalanabiliyor öğrenim gördüğü sürece. Yıllık vs. gibi kart ücreti olmuyormuş. Ben de bu yıl başlayacağım hayırlısıyla üniversiteye ve burs, ödemeler, aileden para alma gibi meselelerde illaki lazım olacağını düşündüğümden daha sabah araştırdım bu konuyu. "Üniversite öğrencisi için banka hesabı" diye aratırsan kolaylıkla bulabilirsin. Limit konusunda Play Card'a baktım Yapı Kredi'nin gençlere sunduğu, tüm World Kart özelliklerinin yanında daha bir çok özel avantajlar vs. de var diyor ve limiti 1300 TL idi, diğer bankaların da limiti bu kadar falandır bence hesap açtırılır ya. Tabi sen 2 senedir idare edebildiysen devam edebilirsin ama bir iki tuşa basıp baban sana anında para yollayabilir, internetten alış-verişini kolaylıkla yapabilirsin bu gibi avantajlar da var öylece es geçilemez benim gözümde.

@madlyn Konuşmaya gerek yok aslında bence de. Olay tamamen kendini kandırmaktan ibaret. İnsanlar yönteme odaklanıp, sonuçta ne olduğunu es geçiyorlar. Büyük sorunlarımızdan biri de bu. Haram denilen faizi, dolambaçlı yoldan ticaret olarak adlandırmak da artık sözün bittiği yer. İşin özünde o hala faiz ve paraya ihtiyacı olan kişi faizli miktarda ödeme yapmış oluyor. :)

Kartın nerede lazım olacağı belli olmaz alın cüzdanda dursun. Ama kendinizi kontrol edemeyen birisi iseniz bulaşmayın ya da belli bir limit koyun üzerine çıkamazsınız limit dolunca.

Ben 10-15 dakika önce Yapıkredi kullanıcısı olduğum için Play Kart başvurusu yaptım. 1.700 TL limitli kart verdiler. Ben 500-600 limit yeterli diyordum. Bir gelsin bakalım hele.

Geri
Yukarı