Üniversite okumak mı? Çalışmak mı?

yigitt9t2

Femtopat
Daha fazla  
Lise 10 sınıfım mesleki eğitim merkezine yazılacağım. Ama içimden de keşke üniversite okusam iyi bir işim olsa diyorum. Ama zamanında yaptığım hatalardan dolayı şu an Anadolu lisesine bile gidemiyorum. Ama içimden de üniversite okumak geliyor. Aileme de ben kendi işimi yapacağım dedim. Üniversite okusam ne okurum? Böyle durum yaşayan birinin tavsiyesi ne olur?:)

Lise 10 sınıfım mesleki eğitim merkezine yazılacağım. Ama içimden de keşke üniversite okusam iyi bir işim olsa diyorum. Ama zamanında yaptığım hatalardan dolayı şu an Anadolu lisesine bile gidemiyorum. Ama içimden de üniversite okumak geliyor. Aileme de ben kendi işimi yapacağım dedim. Üniversite okusam ne okurum? Böyle durum yaşayan birinin tavsiyesi ne olur?:)

2 senelik üniversite oku bence böyle bir durum yaşamadım ama.

Üniversite kazanmak liseye bağlı değil. Çoğu okul zaten adam akıllı bir şey öğretemiyor. Kendiniz çalışarak üniversite kazanabilirsiniz.

Lise mezununa kimse iş vermez. En kötü iş ilanı bile en az ön lisans ister. Ön lisansı bile beğenmezler. Ciddiye bile almazlar. Piyasa korkunç derecede acımasız. En az ön lisans oku. Yapabilirsen devamını getir. Sonra iş bulursun. Öğrencinin işi öğrenciliktir.

Üniversite okuyup 35k almak mı 10 yıl çalışıp 30k almak mı sizin tercihiniz.

Üniversite okuyup iyi bir işim olsun demişsin ama ne okumayı düşünüyorsun dostum? Şahsi kanaatim üniversite okunmalı mı okunmalı fakat iş beklentisi ile okunmamalı. Çok iyi yerlerde iyi bölümler okumadığın sürece üniversite senin için geleceğini şekillendirecek faktör değil. Önümüzdeki süreçte zanaat bilen insanlar kazanacak, en azından bir işi çok iyi öğrenmeye çalış. Bunun üzerine üniversite okursan ne ala, okumazsan da kendi işinde kendi paranı kazandıktan sonra üniversite diploman kimsenin umrunda değil.

İleride pişmanlık duymamak adına okumanızı tavsiye ederim. Ben bile bu yaşımdan sonra seneye işi gücü bırakıp üniversiteye gitsem mi diye düşünüyorum. :) Lise mezunu olarak da iş bulabilirsiniz fakat şu anda geçerli olur, gelecekte ne olur bilemiyorum.

İş hayatında birkaç sene geçirdikten sonra daha bilgili olmana rağmen işe yeni başlamış üniversite mezunu ile aynı maaşı hatta daha düşüğünü almak üzebilir eğer kendi işiniz dışında bir şirkete girerseniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı