Üniversite okumak önemli mi?

Efsane2512

Picopat
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
No.1 - Koyu Siyah
03:00 ────────────● ∞
⇆ㅤ◁ㅤ❚❚ㅤ▷ㅤ↻
Üniversiteye gidersem muhtemelen kötü bir yere gideceğim 9. sınıfım şimdiden derslerden bıktım, sınavlar bitti ve ortalamam 70. ortaokulda dersleri sarhoş halde dinleyerek 95 ortalama yapmıştım ama lisede öyle olmuyormuş. Aslında derslerin sıkıcı olması değil de o bilgilerin hiçbir işe yaramayacağı çok koyuyor. Okumaya hevesim falan yok, zaten hayalim restoran işletmek. Maddi durumumuz orta bu yüzden buna biraz umutluyum.

Önceden yazılım yapmak istiyordum fakat ailem buna çok karşı. Üniversite okumadan iş bulabilir miyim? Firmalar üniversiteyi önemsiyor mu? Yazılımcı olursam üniversite okumadan iş bulabilir miyim?
Bir de aklımı kurcalayan bir şey var, insanlar 4 sene okumak yerine neden 4 sene garsonluk yapıp deli gibi para biriktirip kendilerine iş yeri açmıyor ki? Benim atladığım bir şey mi var yoksa üniversite okumak kolay bir şey mi?

Üniversiteye gidersem muhtemelen kötü bir yere gideceğim 9. sınıfım şimdiden derslerden bıktım, sınavlar bitti ve ortalamam 70. ortaokulda dersleri sarhoş halde dinleyerek 95 ortalama yapmıştım ama lisede öyle olmuyormuş. Aslında derslerin sıkıcı olması değil de o bilgilerin hiçbir işe yaramayacağı çok koyuyor. Okumaya hevesim falan yok, zaten hayalim restoran işletmek. Maddi durumumuz orta bu yüzden buna biraz umutluyum.

Önceden yazılım yapmak istiyordum fakat ailem buna çok karşı. Üniversite okumadan iş bulabilir miyim? Firmalar üniversiteyi önemsiyor mu? Yazılımcı olursam üniversite okumadan iş bulabilir miyim?
Bir de aklımı kurcalayan bir şey var, insanlar 4 sene okumak yerine neden 4 sene garsonluk yapıp deli gibi para biriktirip kendilerine iş yeri açmıyor ki? Benim atladığım bir şey mi var yoksa üniversite okumak kolay bir şey mi?
Birincisi işler senin bildiğin gibi yürümüyor para biriktirmek basit bir şey değil.
İkincisi üniversite diploman olmadan iş bulamazsın.

Üniversite okumak zor fakat toplumdaki saygınlığın da işin içine giriyor. Garsonluk hayalleri bizim için amerikada olur anca. Sürünürsün kısacası...

Bende yazılımcı olmak istiyorum ama ailem için üniversite okuaycağım. Yazılımcı olacaksan Üniversiteye gitmek zorunda değilsin çünkü gidip kimseye iş almak için tecrübeler bilmemne göstermeyceksin. Yazılım bilgin varsa kendi oyununu bile yapabilirsin.

Bende yazılımcı olmak istiyorum ama ailem için üniversite okuaycağım. Yazılımcı olacaksan Üniversiteye gitmek zorunda değilsin çünkü gidip kimseye iş almak için tecrübeler bilmemne göstermeyceksin. Yazılım bilgin varsa kendi oyununu bile yapabilirsin.
Üzgünüm ama hayal dünyasından çıkmalısınız, mühendislik okumadan kimse sizi işe almayacak anca kendi çapınızda eğlenirsiniz.

Bu tamamen sana bağlı sosyal biri misin, kendin çevre yapabileceğini düşünüyor musun yoksa girişken biri değil misin kendine bu soruları sor. Üniversitenin asıl olayı dersler değil sağladığı ortam yoksa tabii ki üniversiteye gitmeden çalışıp çabalayarak maddi rahatlık sağlayabilirsin. Fakat senin dediğin 4 yıl garsonluk işi mantıksız, onun yerine ileride paraya dönüştürebileceğin beceriler öğrenmeye yoğunlaşmak çok daha iyi bir yatırım olacaktır.

4 sene garsonluk yapıp asgarinin yarısını bir köşeye atsan ne kadar para yapar ki nasıl dükkan açıyorlar.

Babacan troll musun nesin sen? 4 yıl garsonluk yapıp asgari ücretle kim nasıl gidip de elini kolunu sallaya sallaya iş yeri açsın. Bu ülkede asgari ücretle çalışan insanlar aptal olduklarından mı iş yeri açmıyor sanıyorsun adam kendine zor yetiyor gidip de neyin şirketini açıcakmış bir de.

Üzgünüm ama hayal dünyasından çıkmalısınız, mühendislik okumadan kimse sizi işe almayacak anca kendi çapınızda eğlenirsiniz.
Evet kimse işe almaz ancak yazılımda birinin onu işe almasına gerek yok. Kendi oyununu yapıp para kazanmak acayip kolay birşey

Yeni konular

Geri
Yukarı