Üniversite okumalı mıyım?

Bizim gibi Orta Doğu'da kalmış ekonomik olarak ortada olan ülkelerde aslında memur olmak en mantıklısı. Fakat eğer hayaliniz bu yönde ise PC muhendisligi gibi bir alana yönelip bu işi devam etttirmeniz en mantıklısı hem ailenizi kirmamiş olursunuz hem de istediğiniz işi yaparsiniz.

16 yaşındayım ve artık 11.sınıf oldum. Meslek lisesinde okuyorum ve alanım bilişim teknolojileri. Benim hayalim 18 yaşımda lise mezunu olup, kendi bilgisayar tamir ve satış dükkanı açmak. Ama ailem beni üniversiteye göndermek istiyor. KPSS'ye girip devlete çalışmamı istiyorlar. Şimdide yaz ayında beni kursa göndermek istiyorlar (KPSS kursu) lakin ben çalışmak istiyorum. Hem elime üç beş kuruş para geçsin hem de meslekte kendimi geliştireyim. Ailem şu an istediğini yapabilirsin dediler ama kafam çok dağınık.

Hocam babam memur(asker) size önereyim memur olunmaz. Memurluğun artık değeri bilinmiyor asker babam öğretmenle hemen hemen aynı maaşı almaya yaklaştı. Kamu işçileri Asker'den fazla alıyor size önerim Devlet'e yönelmeyin.

Düzenleme: Temizlikçi Babam'dan fazla alıyor.

Hocam siz kafayı peynir ekmekle mi yediniz? Yoksulluk sınırı altında aldıkları maaş. Ayda 25.000.00₺ kazanan Suriyeli diyordu ya asgari ücretli g*b*rs*n diye. Bana soracak olursanız memurlar g*b*rs*n. Affedersiniz malum yerleri çok kalkıyor çünkü indirmek lazım.

Hocam memurlar size ne yaptı ya adamlar kendi halinde yaşayıp gitmeye çalışıyorlar maaş konusunda bir şey diyemem ama şu an albaylar bile 25 bin TL civarında alıyorlar yazık yani.

Hocam memurlar size ne yaptı ya adamlar kendi halinde yaşayıp gitmeye çalışıyorlar maaş konusunda bir şey diyemem ama şu an albaylar bile 25 bin TL civarında alıyorlar yazık yani.
Hocam yanlış anlamayın ama ben sadece genelleme yaptım. Öğretmenler üzerinden. Zamanında ellerinden az çekmedim. Ortaokul'da saçma sapan nedenlerden dolayı kolumdan tutup müdür yardımcılarına götürüyorlardı. (Kısacası komplo'ya geldim.)

Hocam babam memur(asker) size önereyim memur olunmaz. Memurluğun artık değeri bilinmiyor asker babam öğretmenle hemen hemen aynı maaşı almaya yaklaştı. Kamu işçileri Asker'den fazla alıyor size önerim Devlet'e yönelmeyin.

Düzenleme: Temizlikçi Babam'dan fazla alıyor.

Şu an askerlere bilincli olarak genel kurmay tarafından zam istenmiyor Temmuz'da fark açılacakmış.

Hocam siz kafayı peynir ekmekle mi yediniz? Yoksulluk sınırı altında aldıkları maaş. Ayda 25.000.00₺ kazanan Suriyeli diyordu ya asgari ücretli g*b*rs*n diye. Bana soracak olursanız memurlar g*b*rs*n. Affedersiniz malum yerleri çok kalkıyor çünkü indirmek lazım.

Üniversite okumak mantıklı olabilir. Ama KPSS hiç mantıklı değil. KPSS'yi kazansanız bile mülakatlar var. Mülakatlar da torpil ve liyakatsizlik çok fazla.

Arkadaş haklı geçen yıl akrabam 456 puan ile subaylık yazdı. 420 puanlı eleman seçildi torpille akrabam yedeğe atıldı.

Hocam iyice gömün sizde albay o kadar almıyor. Bir teğmen hemen hemen öyle alıyor lütfen bilip bilmeden arkadaşa bilgi vermeyelim.

@Serhan Demir hocam sen aylık düzenli maaşım aksamadan Orta'nın bir tık aldı bir yaşam sürmek istiyorsanız memurluk tercih edin. Babam ortalama benim 23K civarı alıyor şu an. Tatil'ede gidiyoruz. Eğer daha fazla askerlik hakkında merak ettiğiniz şey varsa yardımcı olabilirim.

Geri
Yukarı