Üniversite okunur mu?

şahsi

Hectopat
Çok çalışkan değilim yani ortalama bir öğrenciyim ve alacağım puanda aşağı yukarı ortalama olur. Üniversite bitirdikten sonra 4 yılı çöpe atmış birimi olurum yoksa gerçekten iş bulabilir miyim? Okuduğum ve duyduğum kadarıyla herkes üniversite mezunlarının işsiz olduğunu söylüyor. Durum gerçekten bu kadar kötü mü?

Ben de senin gibiyim, ortalama bir öğrenciyim ve alabileceğim puan belli. Yani çalışsam da aynı, çalışmasam da aynı. Bence biz en büyük hatayı Anadolu Lisesi'ne giderek yaptık, keşke Meslek Lisesi'ne gitseydik. Evet durum gerçekten bu kadar kötü. Görmüyor musun haberlerde 2 üniversite bitiren mühendisler işsiz diye haber yapıyorlar. Ya geleceği açık ve parlak bir bölüm okuyacağız, ya torpilimizin olduğu bir bölüm okuyacağız ya da Allah Kerim. :)

Çok üstün bir üniversiteye gitmedikçe her üniversitede şartlar yaklaşık olarak birbirine eşit. Arkadaşım sen kendini ne kadar geliştirirsen o kadar iş bulma imkanın artar. Bırak 2 yi 5 üniversiteyi bitirsin kendine bir şey katmadan bomboş bir şekilde mezun olduysa üniversitede zamanını çöpe atmıştır
Ben de senin gibiyim, ortalama bir öğrenciyim ve alabileceğim puan belli. Yani çalışsam da aynı, çalışmasam da aynı. Bence biz en büyük hatayı Anadolu Lisesi'ne giderek yaptık, keşke Meslek Lisesi'ne gitseydik. Evet durum gerçekten bu kadar kötü. Görmüyor musun haberlerde 2 üniversite bitiren mühendisler işsiz diye haber yapıyorlar. Ya geleceği açık ve parlak bir bölüm okuyacağız, ya torpilimizin olduğu bir bölüm okuyacağız ya da Allah Kerim. :)
Neden torpil vb. şeyler düşünüyorsunuz ki ? Hayatınız boyunca seveceğiniz bir bölümü okursanız orada o bölümün ufkunu giderek açanlar sizler olursunuz.

Üst kademede ki üniversiteler harici diğer üniversiteler neredeyse aynı. Hatta konum bakımından dolayı puanı düşük olup çoğu üniversiteden daha iyi teknik eğitimi olan üniversiteler bile var. En nihayetinde iş kendinde bitiyor. Kimya mühendisi olup ta Makine Mühendisinin işini yapan tanıdığım var. Üst bir mevkide ve üst bir meblağda maaş ile çalışıyor şuan. Kendini geliştirmen önemli. Okuyup bitsin gözüyle bakıyorsan zor. Öyle de bir düşüncen varsa da okuma zaten. Boşuna 4 yılını geçirme.

Puanının yetiyor diye sırf bir üniversiteye girersen ayvayı yersin, o dört beş sene zehir zıkkım olur sana.
Ortalama diye bir öğrenci yok, tembel, çalışmayan öğrenci vardır. Gerekirse bir kaç sene sınava hazırlanıp yüksek puan almaya ve istediğin hayalini kurduğun üniversiteye ve bölüme girmeye çalışmalısın.
Daha genciz, acelesi yok. Ben yandım sen yanma. Diploma için okunmaz, hayatın boyunca yapacağın, sevebileceğin bir bölümü oku.
Çıkabiliyorsan yurtdışına çık orada oku ingilizceni geliştir.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı