Üniversite okurken askerlik nasıl tecil ettirilir?

Phoremnqart

Hectopat
Arkadaşlar şimdi ben 20 yaşındayım üniversite okuyorum. Üniversite'ye girmeden önce lise mezunuyken tecil ettirmiştim. Şimdi tekrar ettirmek için ne yapmam lazım? Askerliğe mi gideceğim yoksa öğrenci işlerine mi gitmem gerekiyor?

Arkadaşlar şimdi ben 20 yaşındayım üniversite okuyorum. Üniversite'ye girmeden önce lise mezunuyken tecil ettirmiştim. Şimdi tekrar ettirmek için ne yapmam lazım? Askerliğe mi gideceğim yoksa öğrenci işlerine mi gitmem gerekiyor?

Normalde üniversite otomatik olarak tecil yapıyor. Eğer yapılmadıysa öğrenci işlerine bir sorun.
Lisans eğitimi değil mi?

e-Devlet'ten yapılıyor. Benimki otomatik olmamıştı e-Devlet'ten kendim erteledim. 2028'e kadar uzatıldı gözüküyor.

Evet lisans eğitimi. Ayrıca tecil için askerliğe gittiğim de orada da otomatik uzar demişlerdi.
Üniversite ilk 3 ay içinde genelde tecil işlemini yaptırıyor. Sende sistemsel bir hata olmuş olabilir. Öğrenci işleri daha detaylı bilgi verebilir. Bu işler üniversiteden üniversiteye hatta bölümden bölüme değişiyor.

e-Devlet'ten yapılıyor. Benimki otomatik olmamıştı e-Devlet'ten kendim erteledim. 2028'e kadar uzatıldı gözüküyor.
Eğer üniversite de tecil yapmaya çalışırsa yada tecil talebi oluşturursa sistemde sıkıntı çıkabiliyor. Önce öğrenci işlerinden durumu öğrenip ona göre işlem yapması daha iyi olur.

e-Devlet üzerinden tecilini kontrol et büyük ihtimalle üniversite okuduğun için otomatik olarak tecilin devam ediyordur.

e-Devlet'te şu an ertelemenizin bitmesine 9 ay var gözüküyor. İnternetta bazı kişilerde erteleme butonu falanda çıkıyor ama bende galiba bir kez ertelediğim için çıkmıyor.

Genellikle otomatik tecil ediliyor. Telefonuna "yoklamaya kaçağı durumuna düşmemek için askerlik işlemlerinizi tamamlayınız" mesajı geldiğinde ikamet adresinde bulunan askerlik şubesine öğrenci belgeni ibraz ederek tecilini tamamlarsın.

e-Devlet'te şu an ertelemenizin bitmesine 9 ay var gözüküyor. İnternetta bazı kişilerde erteleme butonu falanda çıkıyor ama bende galiba bir kez ertelediğim için çıkmıyor.

Üniversite bitene kadar o otomatik yenilenecek eğer son senen ise üniversiteyi bitirdiğin yılın sonunda tecilin bitecek ama hemen kaçağa düşmezsin 1-2 hafta süren olur yenileme hakkın varsa.

Yeni konular

Geri
Yukarı