Üniversite şehir dışında mı okunmalı yoksa aile ile mi?

Layne Staley

Femtopat
Şu an 11.sınıf öğrencisiyim hukuk okumak istiyorum ve şehir dışında okumak istiyorum ama kafamda çok fazla soru işareti var. Sigara ve alkol kullanımı olan biriyim, ailem çok tutucu insanlar değiller ama bazı davranışları hep sinir etmiştir. Kaç yaşıma gelmiş olmama rağmen gece kaçta yattığımda laf edilmesi çok sinir bozucu mesela. Maddi durumumuz ortalama üstü diyebilirim açıkçası liseden pek bir farkı olmaz gibi geliyor aile ile okumanın. Ankara'da yaşıyorum.

Şu an 11.sınıf öğrencisiyim hukuk okumak istiyorum ve şehir dışında okumak istiyorum ama kafamda çok fazla soru işareti var. Sigara ve alkol kullanımı olan biriyim, ailem çok tutucu insanlar değiller ama bazı davranışları hep sinir etmiştir. Kaç yaşıma gelmiş olmama rağmen gece kaçta yattığımda laf edilmesi çok sinir bozucu mesela. Maddi durumumuz ortalama üstü diyebilirim açıkçası liseden pek bir farkı olmaz gibi geliyor aile ile okumanın. Ankara'da yaşıyorum.

Şehir dışı okuyan kuzenlerim en iyisi şehir dışı diyorlar.

Şehirde arkadaşın kalmayacaksa, bir ortamın olmayacaksa, en iyisi şehir dışında okumak. Tecrübe edinmiş olursun.

Şehir dışı 1+1 ev işini görür.

Hem farklı yerler keşfetmek kötü sayılmaz.

Ve ev senin ne istersen yap ( evin kullanılmaz hale sokma tabi).

Ama, yemek yapmak ve temizlik bilgin yoksa sorun çekersin.

İkisinin de artıları ve eksileri var. Kafanda tartıp hangisi sana uygunsa ona karar ver. Şehir dışı sana kendi ayakların üzerinde durmayı öğretir; aile yanı bahsettiğin gibi lise havasında az sorumluluk olur, ev işi açısından rahat olursun. Bu eksi bir yön gibi geliyor ama aslında bence artı bir yön, ne kadar az sorumluluk o kadar çok kendime ayıracağım vakit demek.

Farklı bir deneyim kazanmak, kabuğunu atıp yeni bir profil çizmek için şehir dışı derim ben. Tabii ki aile ile kalmanın da ayrı olumlu yanları var.

4-5 sene iyi veya kötü bir şekilde geçer. Birkaç yıllık üniversite hayatı olarak düşünmeyin arkadaşlar önemli olan mezun olduğunuzda ve bir iş görüşmesine gittiğinizde diplomanızın değerine bakılacak. Şehir içi ve ya şehir dışı göz önüne almadan kazanabildiğiniz en iyi okula girin.

Kesinlikle aile dışında bir şehir olmalı. Üniversite zamanı biz tam olarak yaşamayı öğreniyoruz. Kendimiz kalkıp kendimiz doğruluyoruz. Yemek yapmayı, bulaşık yıkamayı, elbise ütülemeyi üniversitesi dışında kimse bize kolay kolay öğretemez.

Geri
Yukarı