Üniversite sınavına hazırlanmak gerçekten bu kadar zor mu?

Şu an seninle aynı durumu ben de yaşıyorum, bu 2. mezuna kalışım oldu. İlk sene sınava girdiğimde iyi bir puan yapmıştım ancak istediğim bölümü tutturamadığım için açık öğretim tercih ettim, en azından boş kalmayayım biraz da olsa uğraşım olur diye, bedavadan diploma en azından.
Psikolojik durumunu çok iyi anlıyorum, tükenmişlik içinde olabilirsin ancak bir yerden başlamak lazım, her gün oturup aman olmuyor yapamıyorum dedikçe daha da dibe batıyor insan.
Matematiğin kötü olabilir çok büyük bir problem değil, sözel seçtiysen ve sözelden gireceksen sınava matematikten birkaç net yapman yeterli olacaktır, matematiğin eksiğini diğer derslerden kapatabilirsin.
Kendine çok fazla yüklenmemeni öneririm, beden ve ruh sağlığın için en azından. Bu sene bir kere daha denersin, yine olmazsa yine de sıkma canını.
Üniversite okumak yerine hobilerini geliştirip bunu işe çevirebilirsin. Her okuyan bir şey oluyor diye bir durum yok ki bence okuyan değil çok çalışan daha çok kazanıyor. Yani okumayı kendine zorunluluk olarak görme derim.
Ve kendine biraz zaman tanımanı kafanı boşaltmanı öneririm, bir hafta da olsa dersi düşünme ve kendine vakit ayır, psikolojini biraz da olsun stabil edebilirsen her şeyi başaracağına eminim. Kendine güvenmelisin.

Hiçbir sınav kolay değil bu isteklere göre de değişebilir fakat zor değil sadece süreklilik lazım dersleri normal dinleyen biriysen sınav senesinde günlük adam gibi 2 saat çalışma ile iyi yerlere gelebilirsin.

Arkadaşlar selam, ben normalde üniversiteye gitmeyi çok ama çok isteyen biriydim son birkaç gündür gerçekten çok kötü hissediyorum, ne masaya oturabiliyorum, ne okuduğumu anlıyorum, ardından sıkılıp kapatıyorum gün içinde bir faaliyetim yok ders çalışmadığım için. Canım çok sıkılıyor bir nevi depresyonda gibiyim okulda hocaların tavsiyesi ile sözel bölümünü seçtim.

Matematiğim 0, temel matematikte bile zorlanan biriyim. Ben bu sefer matematiği yapacağım şöyle böyle diye kendimi motive ediyorum ama gerçekten olmuyor antrenmanlarla mat 1'den başladım onda bile zorlanıyorum. Artık ne bir hedefim var, ne başka bir şeyim canıma tak etti. Okumayı düşünüyordum ama bu gidişle düşünmüyorum, çünkü ders başarıları olarak dibin dibindeyim, çıkmazdayım.

Merhaba,
Öncelikle seni kader arkadaşım olarak görüyorum çünkü bende YKS'ye hazırlanıyorum ve benim de temel matematiğim gerçekten kötü bunun için ben de antrenmanlarla matematik 1'i çözüyorum şu an rasyonel sayılardayım. Demem o ki asla pes etme antrenmanlarla matematik için kanal olarak Erdoğan hocayı tavsiye ederim oldukça basit bir anlatımı var. Ben antrenmanlarla matematiği bitirdikten sonra TYT matematiğe çalışmayı düşünüyorum açıkçası. Umutsuzluk gibi bir sorunun olmasın vakit daha bol bol var 300 günde neler yapılır neler.

Şu an seninle aynı durumu ben de yaşıyorum, bu 2. mezuna kalışım oldu. İlk sene sınava girdiğimde iyi bir puan yapmıştım ancak istediğim bölümü tutturamadığım için açık öğretim tercih ettim, en azından boş kalmayayım biraz da olsa uğraşım olur diye, bedavadan diploma en azından.
Psikolojik durumunu çok iyi anlıyorum, tükenmişlik içinde olabilirsin ancak bir yerden başlamak lazım, her gün oturup aman olmuyor yapamıyorum dedikçe daha da dibe batıyor insan.
Matematiğin kötü olabilir çok büyük bir problem değil, sözel seçtiysen ve sözelden gireceksen sınava matematikten birkaç net yapman yeterli olacaktır, matematiğin eksiğini diğer derslerden kapatabilirsin.
Kendine çok fazla yüklenmemeni öneririm, beden ve ruh sağlığın için en azından. Bu sene bir kere daha denersin, yine olmazsa yine de sıkma canını.
Üniversite okumak yerine hobilerini geliştirip bunu işe çevirebilirsin. Her okuyan bir şey oluyor diye bir durum yok ki bence okuyan değil çok çalışan daha çok kazanıyor. Yani okumayı kendine zorunluluk olarak görme derim.
Ve kendine biraz zaman tanımanı kafanı boşaltmanı öneririm, bir hafta da olsa dersi düşünme ve kendine vakit ayır, psikolojini biraz da olsun stabil edebilirsen her şeyi başaracağına eminim. Kendine güvenmelisin.
Ya kral öncelikle Allah razı olsun çok iyi yazmışsın ama şöyle bir sorun var zaten yeterince yattım diye düşünüyorum ama bilmiyorum insan direkt çalışıcam şunu yapıcam bunu yapıcam dediği zaman durumu zorunluluğa çeviriyor ben ise tembellik yaptığım sürece devam etmiyorum devam etmeyince de hayatımdaki diğer şeyler için de motivasyonum düşüyor sonra günüm zehir oluyor. Bu hafta şey yapabilirim azar azar alışkanlık olsun diye 10,15 soru deneyebilirim umarım matematiği hallederim de başka birşey istemiyorum. Size hayatınız daa başarılar diliyorum, umarım her şey istediğiniz gibi olur, mutlu oldum yanıtınızı görünce.

Hiçbir sınav kolay değil bu isteklere göre de değişebilir fakat zor değil sadece süreklilik lazım dersleri normal dinleyen biriysen sınav senesinde günlük adam gibi 2 saat çalışma ile iyi yerlere gelebilirsin.
Düzeltmeye çalışacağım kendimi eyvallah.
Merhaba,
Öncelikle seni kader arkadaşım olarak görüyorum çünkü bende YKS'ye hazırlanıyorum ve benim de temel matematiğim gerçekten kötü bunun için ben de antrenmanlarla matematik 1'i çözüyorum şu an rasyonel sayılardayım. Demem o ki asla pes etme antrenmanlarla matematik için kanal olarak Erdoğan hocayı tavsiye ederim oldukça basit bir anlatımı var. Ben antrenmanlarla matematiği bitirdikten sonra TYT matematiğe çalışmayı düşünüyorum açıkçası. Umutsuzluk gibi bir sorunun olmasın vakit daha bol bol var 300 günde neler yapılır neler.
Öncelikle teşekkür ederim. Allah razı olsun, ben çarpma bölme de kaldım şaka gibi ama gerçek yani bunaldığım vs de oluyor ama bir daha deneyeceğim benim de temeli attıktan sonra ki hedefim tyt matemati yapmak... İnşallah yapabiliriz, pes etmek yok devam zaten dünden beri anlık gaza geliyorum dersleri salmamam gerektiğini hissediyorum... Allah yardımcımız olsun dostum.

@LAPSEKİLLİ BIG SMOKE Sizin de fikrinizi almak isterim.

Allah yardımcın olsun.

Son düzenleme:
Hocam bu saatten sonra netler kötüyse mecburen mezuna kalmanız lazım. Bir seneden az bir sürede hem tyt hem ayt bitmez.
Bitmez mi? Emin misiniz ? Biter hocam siz dediklerine bakmayın. Gayret edin, çalışın netleriniz ve konularınız azalmaya başlayınca beni hatırlarsınız. Yardımcı olacağım bir şey varsa sene içinde yardım ci olabilirim dc üzerinden.

Yeni konular

Geri
Yukarı