Üniversite Sınavına Hiç Çalışmamak

Dediklerinizle aynı durumu yaşıyorum. Sadece adam akıllı bir tane paragraf kitabı bitirdim ve onun dışında toplasanız maksimum 2 ya da 3 hafta çalışmışımdır. Yabancı dil bölümünden girmek istiyorum, okulumuzda dil sınıfı olmadığı için doğru düzgün bir dil eğitimi alamadım, kendimce internetten ve kitaplardan bilgi edinmeye çalıştım ancak onlar da yeterli olmadı. Matematiği oldum olası sevmemişimdir ve bir türlü anlayamam. Fen deseniz Fizik ve Kimya'dan gram anlayamıyorum. Hem okula gidip hem de eve geç gelince sınava hazırlanmakta benim açımdan çok verimsiz ve yetersiz oluyordu. Bu yüzden çalışmayı başarısız olacağımı bile bile bıraktım çünkü zamanım kalmıyordu ve ders çalışmayı seven birisi değilim ancak bir yerlere gelebilmenin tek yolu da çalışmak benim için. Bu sene deneme amaçlı gireceğim, bir yer tutturmak gibi bir hedefim şimdilik yok. Olmazsa seneye, o da olmazsa bakacağız artık 😶 Şimdiden benim gibi YKS adayı olan bütün arkadaşlara başarılar diyorum.

Türkiye'de durum nasıl bilemem ama, Azerbeycan'da iyi bir yer kazanmak istiyorsanız eşek gibi çalımalısınız(ifademe göre özür dilerim🙂) bizde maksimum puan 700. Ben 12 Mayıs sınavından 573 topladım. 23 Haziran'da yeniden sınav vericem puanımı artırmak için. Sonra da babamın söz verdiği bilgisayarı alırım inşALLAH😀

Dersi derste dinlerim. Hep en önde oturuyorum şuanda öyle üniversitede 4 yıllık tutturamadım ama 2 yıllık ardından DGS ile inşallah olucak.
Ben asosyal olmasam, öne otursam tamamdı ya demek. :(
Sınıfa giriyorum ilk günü okulun hemen arkadan 2. ya da 3. sıra bana veriliyor herkes hemen yerleşiyor. Tüm lise hayatımı bana şu anki aklımla (tamam bilgileri unutabilirim bir şey olmaz ama o pişmanlıkla yani) geri versinler 450 altı almazdım o sınavdan.
Ayrıca liseyi yaşasaydım bari ya.. :(
Bir sıra arkadaşım bile olmadı ama belki de ben o tür bir insan değilimdir, yavaş yavaş farkına varıyorum galiba onun. Sevgili edinmediğimi saymıyorum bile çünkü o da iyi ki dediğim bir şey, hayatımın şu sıralarında kendimi sevgili denen şeyden soyutladım ve umarım böyle devam eder. :)

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Bu video size iyi gelecek.

Geçmişinde çalışmadan ;
1 defa Anadolu Üniversitesi Çevre Müh. seviyesinde(tercih etmedim)
1 defa Osmangazi Kimya (buna değil başka bir üniversiteye gittim) (bu sene biraz çalışmıştım.)
1 defa da Dokuz Eylül Kimya (buna gittim ama aktif eğitim kalktı tercih sebebim oydu yoksa daha yüksekti puanım) ya gidebilecek puan almış birisi olarak.
Söyleyebilirim ki;
Ya tamamen çalış odaklan önündeki 1 yılı ne istiyorsan onun için tabiri caizse köpek gibi çalışarak geçir ya da boş ver bununla zaman kaybetmeyi; üniversitesiz yapabileceğin meslekler neyse onlara odaklan ve bir an önce başla.

Memur olacağım diyorsan eğer; açıköğretime gir 2-3 yıl durmadan kpss çalış. Olursa ön lisans ya da lisans KPSS ile atan.

Seçeneklerin bunlar. En iyisine sen karar vereceksin. Ben o dönemlerde istediğim şeye odaklanmak ile ailemi tatmin etmek arasında ezilmiştim. 30'lu yaşlarımda odaklanabildim. Yani ne kadar dinlersin bilmiyorum ama bu adımlardan birisini tamamen kararlılıkla atman lazım ve hangisi olursa olsun ifa etmenin sana zul gelmeyeceği bir meslek olmalı.

Hayatının bu evresinde ki kararların tamamen senin olmalı, başkalarının (ailen bile olsa) bu dönemdeki kararlarına karışmasına izin vermemelisin ki pişman olsan bile tamamen senin üstünde olan bir şey olduğu için üstesinden gelip hayata odaklanman daha kolay olur. Bu hayattaki en kötü pişmanlık tamamen senin elinde olmayan şeylerden yaşadığın pişmanlıktır; cognitive dissonance'ın 100 katı bir rahatsızlık düşün beyninde seni kemiren.

Potansiyelini bile bile kaçırdıklarınla içini kemirip bitirir. Tabi bu evrede yapmak isteyeceğin mesleklerden hangisine gerçekten potansiyelin var? Onu bildiğini varsayıyorum.

Son olarak ailen onların istediği yolda ilerlemen için para kozunu oynarsa; hiç üşenip gücenmiyorsun geç kalmadan bulabildiğin ilk işe giriyorsun ve yapmak istediğin için para kazanırken onlara kararlılığını gösteriyorsun, belki zor olacak ama bunu ilk üniversitemin ikinci yılında gösterdikten sonra kararlarıma saygı duyulmaya başlanmıştı.

Şimdiden sana uzun ve güzel bir ömür diliyorum genç arkadaşım, hayatı dolu dolu yaşa, yorulacaksın ama zevk alacaksın.

Bol şans.

Yeni konular

Geri
Yukarı