Üniversite Sınavına Nasıl Hazırlanılmalı?

mrtcN0

Hectopat
Yer
İstanbul
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
Herkese merhaba,

10. sınıfa giden, derslerinde ortalama 80 puanlık bir başarı yakalayan lise öğrencisiyim. Gittiğim lise, orta halli bir Anadolu Lisesi.

Hayatımda kendime belli hedefler koydum. Bunların içinde belli yatırımlardan tutun da eğlenceye, oradan da eğitime kadar bir çok hedefim var fakat size bugün danışacağım konu eğitim ile alakalı.

Bu yılın sonunda alan tercihi yapacağız ve gerek ilgimden gerek hayallerimden ötürü sayısal bölümünü tercih edeceğim ve üniversite sınavında kendime belli hedefler koydum. O hedefler:

-TYT-
Türkçe: 30 Net
Matematik: 27 Net
Sosyal: 15 Net
Fen: 15 Net

-AYT-
Matematik: 28 Net
Fizik: 10 Net
Kimya: 10 Net
Biyoloji: 10 Net

Üniversite sınavındaki hedeflerim bunlar. Daha doğrusu bu sayıların altına düşmemek.

Peki bu hedeflerime ulaşmak için nasıl çalışmam gerek? Çevremde herkes farklı bir fikir sunuyor, benim ne yapmam gerek bir de sizden duymak istedim.

Nasıl bir çalışma programım olmalı, günde kaç sorunun altına düşmemem lazım? 11 ve 12. sınıfta dershane veya özel okula gitmenin faydası olacak mıdır? Bu yaz nasıl 9 ve 10. sınıf konularını tekrar edip TYT’nin büyük kısmını tamamlayabilirim?

Sorularımı cevaplar ve bana bir yol haritası gösterirseniz çok sevinirim. Herkes fikrini beyan edebilir. Kendinizin neler yaptığını ne gibi sonuçlar aldığınızı paylaşırsanız beni çok mutlu edersiniz.

Her şeyden önce kendilerini zorlu bir yükten kurtarmam gereken bir ailem ve düzgün eğitime ve refah seviyesine kavuşmak isteyen bir ülkem var.

Lütfen yardımcı olun.

Sana tavsiye verebilecek bir statüde değilim fakat dersler dışında kendi hedefine çalışmayı da düşün bence.
Açık söylemek gerekirse ben bir Makine İşletme Mühendisi bilinen adı ile Çarkçı olmak istiyorum ve bu mesleği İTÜ gibi prestijli bir okulda okumak istiyorum. Bu emellerime kavuşabilmem için en az bu netleri yapmam lazım. Tabiki de nasıl yapacağıma dair planlarım var fakat “akıl akıldan üstündür” demiş atalarımız. Bende günümün ciddi bir vaktini geçirdiğim bu forumda, siz değerli arkadaşlarıma sorma gereksinimi duydum.

Açık söylemek gerekirse ben bir Makine İşletme Mühendisi bilinen adı ile Çarkçı olmak istiyorum ve bu mesleği İTÜ gibi prestijli bir okulda okumak istiyorum. Bu emellerime kavuşabilmem için en az bu netleri yapmam lazım. Tabiki de nasıl yapacağıma dair planlarım var fakat “akıl akıldan üstündür” demiş atalarımız. Bende günümün ciddi bir vaktini geçirdiğim bu forumda, siz değerli arkadaşlarıma sorma gereksinimi duydum.

Diploma elbette önemli fakat işi bilmek daha da önemli. Mesela bilişim hocam Üniversite mezunu fakat bu forumda gezen herhangi birisi ondan daha fazla BTT bilgisine sahiptir. En son işlemci önbelleklerinin 2 GB falan olduğunu söylüyordu :). Kısacası üniversiteye gidene kadar kendini gideceğin alanda geliştirmen sana çok yararlı olur.

Diploma elbette önemli fakat işi bilmek daha da önemli. Mesela bilişim hocam Üniversite mezunu fakat bu forumda gezen herhangi birisi ondan daha fazla BTT bilgisine sahiptir. En son işlemci önbelleklerinin 2 GB falan olduğunu söylüyordu :). Kısacası üniversiteye gidene kadar kendini gideceğin alanda geliştirmen sana çok yararlı olur.
Size demek istediğim konu şu hocam. Gideceğim alan Bilgisayar veya Yazılım gibi bir bölüm olsa kendimi geliştirebilirim fakat Çarkçılık diyorum size. Ne yapayım şimdi ben. Eve gemi motoru mu alıpta bunu söküp takayım? Ya da kanalizasyon sistemi ile mi ilgileneyim? Bu bölümde kendimi bu yaşta geliştirmemim tek yolu, yabancı dil. Onu da olabildiğince üst seviye tutmaya çalışıyorum.

Size demek istediğim konu şu hocam. Gideceğim alan Bilgisayar veya Yazılım gibi bir bölüm olsa kendimi geliştirebilirim fakat Çarkçılık diyorum size. Ne yapayım şimdi ben. Eve gemi motoru mu alıpta bunu söküp takayım? Ya da kanalizasyon sistemi ile mi ilgileneyim? Bu bölümde kendimi bu yaşta geliştirmemim tek yolu, yabancı dil. Onu da olabildiğince üst seviye tutmaya çalışıyorum.
Hocam konu hakkında fazla bilgim yok maalesef. Teorik bilgi edinebilirsin belki fakat bunu çoktan yapmışsındır diye düşünüyorum.

Hocam konu hakkında fazla bilgim yok maalesef. Teorik bilgi edinebilirsin belki fakat bunu çoktan yapmışsındır diye düşünüyorum.
Emin olun yaptım hatta meslek sahibi kişiler ile sohbet dahi ettim. Bir çoğu çok pis bir iş olduğunu, yapılacak gibi olmadığını iddia etti ama ben bu işi istiyorum.

Bu yazdığın netler kaç soru üzerinden onu da yazarsan iyi olur. Her sene sistemle birlikte soru sayısı da değişiyor. Takip edilemiyor sürekli. Ya da daha kolayı, tahmini sıralamayı yazmak. Bu da pek mümkün mü bilemiyorum ama.

Bu yazdığın netler kaç soru üzerinden onu da yazarsan iyi olur. Her sene sistemle birlikte soru sayısı da değişiyor. Takip edilemiyor sürekli. Ya da daha kolayı, tahmini sıralamayı yazmak. Bu da pek mümkün mü bilemiyorum ama.
TYT
Türkçe (40)
Matematik (40)
Sosyal (20)
Fen (20)

AYT
Matematik (40)
Fizik (14)
Kimya (13)
Biyoloji (13)

Sürekli deneme çöz AYT mat için 2 kaynak bitir bölüm denemeleri al çok işe yariyor. Türkçe için paragraf kitaplari al gunde 20 soru surekli coz yeter. TYT fen ve sosyal bence kitap cozmek yerine bolum denemesi al yanliş yaptikca ogrenirsin.

Geri
Yukarı