Üniversite sınavında din sorusu olmamalı

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Konu basit. Üniversite hayatınızı yani bütün hayatınızı etkileyen bir sınavda din sorusu olmamalı. Şu an o zaman istersen dinden muaf olabilirsin diye ağlayanları hissedebiliyorum ama böyle yaparsanız hem toplum tarafından dışlanma ihtimaliniz oluyor hem de karşılık olarak daha zor felsefe sorularıyla karşılaşıyorsunuz. Bence gelişmiş bir ülke olmak için en baştan din sömürüsü yapılmamalı. Sadece kendi görüşümü belirtiyorum, tek böyle düşünen ben miyim merak ettim.
Sorunun kendisi bu zaten din sömürüsü, politik argümanları böyle.

Sözde bile olsa %99'u müslüman olan bir devletiz. Bu böyle devam edecek. Beğenmiyorsan kapı orada. Muaf olmak bile işine gelmiyor. Anlıyamıyorum sizi.
Bak güzel kardeşim resmi olarak ülkenin dini yok. Sen senin dininden olmayanı kovuyorsun sözde dinin hoşgörü dini. Böyle zihniyet olduğu sürece sömürü devam eder.

%99 müslüman olsak bile Türkiye laik bir ülke olarak gözüküyor bu demek oluyor ki din zorunlu olmamalı. Ne kadar laiksek artık.

Değil zaten.

Bak güzel kardeşim resmi olarak ülkenin dini yok. Sen senin dininden olmayanı kovuyorsun sözde dinin hoşgörü dini. Böyle zihniyet olduğu sürece sömürü devam eder.

Haklısınız. Kusura bakmayın.

Tek sorun toplumdan dışlanma. Eğer sen sırf felsefeden daha zor soru geliyor diye muaf olmuyorsan sonrada sınavda din olmamalı diyorsan buradaki suç sende. Muaf oluncada felsefeden zor soru geliyor diye kızılmamalı, zorluk görecelidir. Kiminin felsefesi çok iyidir kiminin değil. Bu yüzden zorluk kavramını kale bile almıyorum. Dediğin tek sorun dışlanma.

Tartışmalara hiç girmeyeceğim, kesinlikle konuyu açana katılıyorum. Felsefe de gereksiz. Din ve/veya felsefe soruları yerine diğer derslere sorular dağıtılmalı. Bu akademik bir sınav, imamlık veya filozofluk sınavı değil.

Tek sorun toplumdan dışlanma. Eğer sen sırf felsefeden daha zor soru geliyor diye muaf olmuyorsan sonrada sınavda din olmamalı diyorsan buradaki suç sende. Muaf oluncada felsefeden zor soru geliyor diye kızılmamalı, zorluk görecelidir. Kiminin felsefesi çok iyidir kiminin değil. Bu yüzden zorluk kavramını kale bile almıyorum. Dediğin tek sorun dışlanma.
Bu dışlanma durumuda hükümetin ayıbı değil. Halkın ayıbıdır.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Yeni konular

Geri
Yukarı