Üniversite sınavında din sorusu olmamalı

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Dostum sınavda normal şartlarda da Felsefe var. Din çözemediğin zaman çözmen gereken Felsefe soruları normal sınavdaki sorulardan daha zor oluyor genelde.
Evet, genel olarak böyle bir durum var. Lakin bir taraftaki açığı felsefe ile kapatmaya çalışıyorlar. Din konusunda sadece islamdan çıktığı için zorluk kavramı belli bir seviyede kalıyor. Tek bir din var çünkü. Felsefe ise bir çok dini kapsayan bir çok sonuç çıkarılabilecek büyük ve kapsamlı bir konu olduğu için herkese uymayabiliyor. Felsefede bulunan her düşünce herkese uymadığı için olduğundan zor geliyor. Sınav sistemimizde felsefe adı altın tek bir dini ilgilendiren konular değil tüm dinleri barındıran konular olduğundan dolayı anlaşılması çok daha güç ve zor geliyor. Böylecede sorular olması gerektiğinden zor gibi hissettiriyor.

F5 atın düzenleme yaptım.

Mevzu dışlanma.

Arkadaşın dinsiz olduğunu nereden çıkardın?
Kim neyi dışlıyor hocam anlamıyorum ki, din kültürü zaten seçmeli seçen onu çözüyor. Kimse çıkıp da dini seçmedi diye ülkeden sürülmüyor, neyin dışlamasından bahsediyorsunuz?

Evet, genel olarak böyle bir durum var. Lakin bir taraftaki açığı felsefe ile kapatmaya çalışıyorlar. Din konusunda sadece islamdan çıktığı için zorluk kavramı belli bir seviyede kalıyor. Tek bir din var çünkü. Felsefe ise bir çok dini kapsayan bir çok sonuç çıkarılabilecek büyük ve kapsamlı bir konu olduğu için herkese uymaya biliyor. Felsefede bulunan her düşünce herkese uymadığı için olduğundan zor geliyor. Sınav sistemimizde felsefe adı altın tek bir dini ilgilendiren konular değil tüm dinleri barındıran konular olduğundan dolayı anlaşılması çok daha güç ve zor geliyor.
Olayı anlamadın galiba. Normal şartlarda Sosyal kısmında 5 Din ve 5 Felsefe sorusu bulunuyor. Din soruları çözülmezse 5 Felsefe sorusu daha çözülüyor ki bu 5 soru normal şartlarda sınavın içindeki bulunan 5 sorudan daha zor. Aynı seviyede değiller.

Herkesin derdi bitti nasıl dinsiz olduğumu göstersem derdinde zaten. Hem dinsizse dinsiz sana ne arkadaşım, sen Müslüman veya herhangi başka bir dine mensup olduğunu gösterince sıkıntı yok adam belirtince mi sıkıntı var? Dinsizlik belirtisi havalı olmak demek değil illa.

Sıkıntı da bu işte. Banane, bizene neden bunu belirtme gereği duyuyor? Ayrıca Müslüman veya başka dine mensup birine demediğim görüşüne nasıl vardınız? Dinsizlik değil bunu ortamlarda ben dinsizim olarak lanse etmek havalı olmaya çalışmaktır.

Sıkıntı da bu işte. Banane, bizene neden bunu belirtme gereği duyuyor? Ayrıca Müslüman veya başka dine mensup birine demediğim görüşüne nasıl vardınız? Dinsizlik değil bunu ortamlarda ben dinsizim olarak lanse etmek havalı olmaya çalışmaktır.
Başlıkta özel olarak belirtmemiş, siz anlamak istediğiniz anlamışsınız. Tartışacak başka da bir şey görmüyorum.

Kim neyi dışlıyor hocam anlamıyorum ki, din kültürü zaten seçmeli seçen onu çözüyor. Kimse çıkıp da dini seçmedi diye ülkeden sürülmüyor, neyin dışlamasından bahsediyorsunuz?
Din dersinden muaf olursan o kısımı cevaplandırabiliyorsun. Okulda din dersine girmeyen birine ne gözle bakıldığını ön olandan gördüm.

Sözde olarak seçmeli, ben hiç seçtiğimi hatırlamıyorum.
Bu sizin takipsizliğiniz ve bir şeylere sessiz kalmanız sebebiyledir. Zira ben de bu yollardan geçtim ve seçimlerimi kendim yaptım. Sizin eksik kalmış olmanız da sistemin hatası değil. Varsa kanunsuz bir iş şikayet edersiniz hakkınızı ararsınız.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Yeni konular

Geri
Yukarı