Üniversite sınavında hangi derslerden sınav olacağım?

AhmetBirkan

Hectopat
Lise 3 öğrencisiyim. "Veri Tabanı Programcılığı" okuyorum. Bölüm derslerinde bölüm birincisiyim. Merak ettiğim kısım şu: Ben üniversite sınavına girdiğimde hangi derslerin sınavlarına gireceğim? Matematik, İngilizce derslerine gireceğim orası kesin ama diğer dersler hangileri? Yani üniversite için hangi derslere çalışmam gerek? Yazılım mühendisliği istiyorum. Lütfen cevap vermekten çekinmeyin sizin cevabınıza ihtiyacım var.

Ayrıca hedefim 4 yıllık bir üniversite.

Siz de cevap verirseniz sevinirim. @LastPlayer @Salih METİN @cengover_ekin @SideWinder

Son düzenleyen: Moderatör:
Sayısal bölümünden gireceksiniz. İlk kısmın tamamını çözeceksiniz, ikinci kısımda ide matematik ve fen sorularını. Sistem sürekli değiştiği için sınav isimlerini hatırlayamadım.

Üniversiteyi düşünmenize sevindim.

Bölümüne bağlı dersler değişir. TYT'de Türkçe, Sosyal bilimler, Matematik ve Fen derslerinden sorumlusun. Sadece 9-10. sınıf müfredatını kapsar bu konular. 40 Türkçe, 40 matematik, 20 Sosyal ve 20 Fen sorulur. 135 dakika süre verilir.

AYT için alanına bağlı. Sayısalsan 40 matematik 40 fen, eşit ağırlık isen 40 edebiyat 40 matematik, sözel isen 40 edebiyat ve 40 sosyal 2 çözmen gerekir. AYT için ise 180 dakika süre verilir.

Ben üniversite sınavına girdiğimde hangi derslerin sınavlarına gireceğim?
Sadece bunu sorarsan istediğin derserin sınavına girebilirsin derdim. Ki başta öyle gözüküyordu.
Matematik, İngilizce derslerine gireceğim orası kesin ama diğer dersler hangileri? Yani üniversite için hangi derslere çalışmam gerek?
Bazılarına kendin karar vermişsin. Neye dayanarak bu karara vardığını hiç anlamadım. Hem İngilizce hem matematik sınavlarına girmeni isteyen bölüm yok.

Yazılım mühendisliği istiyorum.
Bu ve...
Ayrıca hedefim 4 yıllık bir üniversite.
...bu yeterli. Sen lisans istiyorsun. Zaten mühendislikler lisans oluyor. Sayısal puan türüne ihtiyacın var.
TYT ve AYT'ye gireceksin. AYT'de matematik ve fen kısmını yapman yeterli. Diğer kısımlar sayısal puanını etkilemez. TYT'de ise hepsinden sorumlusun.

Öncelikle cevaplarınız için sizlere minnettarım. İngilizce yokmuş sınavlarda özür diliyorum. O zaman ana çalışma derslerim Matematik, Türkçe ve Fen olacak. 20 soruluk sosyal bilimler pek umurumda değil. Zaten Tarih ve Coğrafyayı sevmiyorum. Cevaplarınız için tekrar çok teşekkür ediyorum. Şimdi bu dersler için Udemy konusu açayım xd.
Sormayı unuttum ayrıca lisede bilgisayar bölümünde eğitim gördüğüm için üniversite girişinde ekstra puan alacağım konusu doğru mu?

20 soruluk sosyal bilimler pek umurumda değil. Zaten Tarih ve Coğrafyayı sevmiyorum.

Umurunda olsa iyi olur bence. 20 net getirisi var yine bu konuların. Özellikle din ve felsefeyi rahat yaparsın. Felsefenin Türkçe'den farkı yok bence. Daha çeldirici paragraflar var sadece. Din'in bir günlük konu çalışması var.

Tarih yoruma dayalı, biraz bilgi birikimi ister. Coğrafyaya da az baksan hayrına olur. Aslında coğrafya çok keyifli bir derstir. Dünyayı tanıyorsun. Bundan güzel bir ders olamaz bence.

Geri
Yukarı