Üniversite sınavında öne geçmek için diploma notu kaç olmalı?

Kastor

Hectopat
Yer
12. yüzyıldaki Şam
Daha fazla  
Ben şu an 10. sınıf lise öğrencisiyim. 9. sınıfı 84 ortalamayla bitirdim. 10, 11, 12'yi kaç ortalamayla bitirmem lazım? Üniversite sınavında diploma notum benim işime yarasın?

Son düzenleyen: Moderatör:
Dostum Türkiye'de olduğunu hatırlatırım ben 92.77 ile yerimde kaldım. Özele verecek paran yoksa geridesin. Saçma bir düzen var; evet lise notunun yerleştirme puanına etki etmesi teoride güzel ancak özel okul gerçeği var iken böyle saçma bir uygulama sadece Türkiye eğitim sistemine yakışırdı. İşin ironik tarafı MEB bakanının Maya Okullarının sahibi olması, anlayana...

Biraz sıralamana bağlı, 10K yaparsan 85-90 ortalama bile seni geriye atar. 200K yaparsan 85 ortalama seni ileri atar. Ben 2 yıl önce ham puanda 30K yapmıştım, ortalamam 85'ti, yaklaşık 300-400 kişi geriye atmıştı sıralamamı. Yani 30.300 falan gelmişti sıralamam.

Hocam yerimde kaldım derken?
Ham sıralamam ile yerleştirme sıralamam arasında çok az fark var 31K'dan 30K'ya attıydı. Bu arada mezunum maalesef.
Şimdi sana birini göstereceğim: özel okula giden bir arkadaşım.
1604227266682.png

Notları çok iyi gibi gözüküyor demi. Aslında 1.TEOG'da sadece matematikten 15 yanlış yaptı.
1604227379222.png

Özel okulun not ortalamasını şişirmek için kaç sözlü notu verdiğine bakın. Başka bir şey demiyorum...

Son düzenleme:
Sıralamaya bağlı tamamen. 10K'ya girdiğin zaman 95 ortalama ile bile öne geçemezsen şaşırma. Özel okullarda notlar hep şişirme. Adamların ortalaması 100'e çok yakın oluyor.

84 ortalama iyi bir şey bana göre. Ortalamanı en azından bu seviyede tutarsan iyi olur.

Ben şu an 10. sınıf lise öğrencisiyim. 9. sınıfı 84 ortalamayla bitirdim. 10, 11, 12'yi kaç ortalamayla bitirmem lazım? Üniversite sınavında diploma notum benim işime yarasın?

Tamamen sıralamana bağlı bir şey. 10K civarı için tahminimce 90 civarı ortalama seni geri düşürmez ama ileride atmaz. Ben bu sene 93 ortalamayla hamda 5kyken sıralamada 5.3K'ya düşmüştüm.

Ham sıralamam ile yerleştirme sıralamam arasında çok az fark var 31K'dan 30K'ya attıydı. Bu arada mezunum maalesef.
Şimdi sana birini göstereceğim: özel okula giden bir arkadaşım.
Eki Görüntüle 722530
Notları çok iyi gibi gözüküyor demi. Aslında TEOG'da sadece matematikten 15 yanlış yaptı.
Eki Görüntüle 722532
Özel okulun not ortalamasını şişirmek için kaç sözlü notu verdiğine bakın. Başka bir şey demiyorum...
Şimdi daha iyi anladım. Teşekkürler.

Geri
Yukarı