Üniversite sınavları nasıl işliyor?

aardda0

Yoctopat
Daha fazla  
Arkadaşlar lise 2'ye geçtim ve seneye üniversite sınavına başlamayı planlıyorum. Bu senede sayısal bölümü seçeceğim çünkü ya asker olacağım ya da yazılım okuyacağım. Fakat sorun şu ki ben lise 4'ten sonra hangi sınavlara gireceğim TYT nedir AYT nedir bu sınavların farkı ne sistem nasıl işliyor zerre bilgim yok.

Öğretmenler her zaman sınavlarınıza yavaştan çalışmaya başlayın temelinizi sağlam tutun falan diyor ama ben hangi sınava çalışacağım ne olacak bunları hiç söylemiyorlar. Sayısal bölüm okuyacak birisi üniversite sınavları için ne yapmalı ve hangi sınavlara girecek ve bunların farkı nedir biri sistemi özetleyebilir mi?

Son düzenleyen: Moderatör:
TYT açılımı temel yeterlilik testi AYT açılımı ise alan yeterlilik testi. Adı üstünde TYT daha temel bilgilere dayalı bir sınav Türkçe, matematik, coğrafya, tarih, felsefe ve fen bilimleri yani biyoloji, kimya, fizik var. AYT ise seçtiğin alana göre olduğun sınav eğer sayısal seçersen matematik ve fen bilimlerini çözeceksin AYT'de.

İki sınava gireceksin birisi TYT birisi AYT. TYT sınavında 9 ve 10. sınıfta gördüğün Türkçe, Sosyal, Matematik ve Fen derslerinden sorumlu olacaksın. AYT sınavında ise 11 ve 12. sınıf konuları olur. TYT sınavında aldığın notun %40'ı AYT sınavında aldığın notun ise %60'ı hesaplanır ve üniversite puanını oluşturur. Sen sayısal bir bölüm istiyorsan Matematik ve Fen derslerinin ağırlığı daha fazladır dolayısıyla onlara odaklanman gerekir, sallıyorum TYT'de 1 matematik sorusu 4 sosyal sorusuna denktir. AYT'de ise Matematik ve Fen dışında Türkçe ve Sosyal'den sorumlu olmazsın, puanına etki etmez.

Kısaca TYT 9 ve 10. sınıf türkçe+sosyal+matematik+fen. AYT 11 ve 12. sınıf Matematik+fen.

Tyt 9 10 dan oluşan ayt 11 12nin seçtiğiniz bölümünü kapsayan bi sınav. 11 12 de sayısal seçtiyseniz kitapçıkdaki sayısal dersleri dolduruyorsunuz eşit ağırlıksanız eşit ağırlık sözelse sözel soruları çözüp dolduruyorsunuz vs. Sadece tyt ile girilen yerler var üni olarak onun dışında ayt ile girmek isterseniz ayt notunuz tyt nin bir kısmı okul içi puanınızın bir kısmı+ ayt notu şeklinde hesaplanıyor(Diploma puanı dışında ulaşılabilecek maksimum puan 500'dür. 100 puan ÖSYM tarafından her adaya verilmektedir. Geriye kalan 400 puanın 160'ı TYT'den 240'ı ise AYT'den gelmektedir.). yanlış veya karışık anlatmış olabilirim internete yazıp baksanız daha sağlıklı olur, bazı şeyleri o kadar karışık yapıyorlar ki sınavda görevli öğretmenlerin bile kafası karışıyor.

TYT herkesin gireceği ortak alan sınavı. Türkçe, Matematik, Sosyal Bilimler, Fen Bilimleri. AYT ise seçtiğin bölümden girdiğin sınav. Sayısalcılar matematik ve fen bilimlerinden girer.

TYT herkesin gireceği ortak alan sınavı. Türkçe, matematik, sosyal bilimler, fen bilimleri. AYT ise seçtiğin bölümden girdiğin sınav. Sayısalcılar matematik ve fen bilimlerinden girer.

Peki sınavda ben sayısalı seçsem sadece matematik ve fen bilimleri testi mi verecekler yoksa hepsinin olduğu testi verip ben sayısalı mı çözeceğim?

Geri
Yukarı