Üniversite tercihi nasıl olmalı?

Daha fazla  
Merhaba. Sınava 50 gün kadar kalmışken kafam çok karışık bir akıla ihtiyacım var. Kırık OBP ile sınava tekrar giriyorum geçen sene 98k olan sözel sıralamam bu sene 450-500k arası gelecek gibi maalesef :( bir mezuna daha kalamam hem ben dayanamam hem de ailem hoşnut olmayacak ya özel üniversite yazıp bir onun parasını çıkarmak için de okurken çalışacağım ya da memlekete Kastamonu'ya gidip orada okuyacağım. Puan aralıkarında özel ile pek fark yok ama devlet üniversitesi olduğu için daha iyiymiş gibi geliyor. Siz olsanız burada özele mi yoksa orada devlete mi giderdiniz? Bir de bu yerlerde yurt işi nasıl olur çıkma ihtimali kaçtır çıkmazsa ne olur var mı anlatacak tecrübeli ustalar?

Merhaba. Sınava 50 gün kadar kalmışken kafam çok karışık bir akıla ihtiyacım var. Kırık OBP ile sınava tekrar giriyorum geçen sene 98k olan sözel sıralamam bu sene 450-500k arası gelecek gibi maalesef :( bir mezuna daha kalamam hem ben dayanamam hem de ailem hoşnut olmayacak ya özel üniversite yazıp bir onun parasını çıkarmak için de okurken çalışacağım ya da memlekete Kastamonu'ya gidip orada okuyacağım. Puan aralıkarında özel ile pek fark yok ama devlet üniversitesi olduğu için daha iyiymiş gibi geliyor. Siz olsanız burada özele mi yoksa orada devlete mi giderdiniz? Bir de bu yerlerde yurt işi nasıl olur çıkma ihtimali kaçtır çıkmazsa ne olur var mı anlatacak tecrübeli ustalar?

Sana tavsiyem herkes okumak zorunda değil. Hatta okumak saçmalık. Sevdiğin bir meslek varsa öğrenip yapmanı tavsiye ederim. Toplum içerisinde derslerinde başarılı olamayanlar hep linçleniyor. Sanki okulda çok güzel bir şey öğretiyorlarmış gibi. Üniversite sınavım kötü geçti 2 yıllık üniversite yazdım sınavlara bile çalışmıyorum yaza doğru yazılımdan işe girmeyi düşünüyorum. Tavsiyem iş öğrenmen hayat senin hayatın hangi mesleği istiyorsan okuldan medet ummadan öğren derim. Başarılar.

Hiç okumamak daha mı iyidir ki? Kararsızım da açıkçası.

Hocam öncelikle kendinle barışık olman gerekiyor. Eğer başarılı değilsen ben başarısızım okulda demelisin. Bunu kabullenip hayattan zevk alacağın şeylere yönelmelisin. Üniversite ortamı fena değildir kabul ederim ama bitirip işe başlayacağın yerler değil. Yahu zaten insan ömrü 70 yıl büyüklerimiz hep oku oku diye baskı yapar. Sen ne zaman zevklerin için yaşamaya başlarsan para kazanırsan aferin derler. Çok takılma kardeşim otur istersen gecenin 2'sinde düşün. Benim bu hayattan beklentim ne diye. Şu işi yapıyorum diye övünenlerin çoğu mutlu değil gözümle görüyorum.

Seçim yapmadan önce,
Aklınızda hedeflediğiniz 3-5 branş vardır. Mutlaka onları yapan kişiler ile iletişime geçip detaylı konuşurak mesleki geçmişlerini ve gelecek görüşlerini inceleyin.

30 yıl önce bir kerpeten ve bir amalgam dolgu ile para kazanan dişçiler bugün için inşaat ustası gibi elinde çekiş ile ağzınıza implant çivisi çakıyor ve duvar işçisi gibi estetik bir diş oluşturma amacında. Dolayısı ile her meslek kendi içinde gelişiyor ve güncelleniyor.
40 yıl önceki kanunları okumuş bir hukuk mezunu bugün güncel kanunları takip etmez ise dava kazanamaz.
1980'lerde bilişime başlamış biri bugün demode olmuş ve sanal sistemleri bilmez ise işsiz kalır.
Tarih bölümünden mezun olup da osmanlıca okuyamayan biri şu an bir iş yapamaz.

Bütün meslekler ki buna sıva ustaları da dahil mesleki yabancı dil bilerek çok daha güncel kalabiliyor ve daha farklı iş yerlerden daha yüksek ücret ile çalışabiliyor. Yaptığı sıva aynı ama bildiği yabancı dil ona avantaj sağlıyor.

Meslek seçiminiz kişisel beceri ve kabiliyetiniz ve meslek icrası esnasında günceli takip etmeniz ile olabilir.

2000 öncesi mühendislere öğretmenlik imkanı sağlandı ülke içindeki yetersiz eğitimci açığından dolayı. Başvuru yapmama rağmen gitmedim. Çünkü küçük çocukların haşarılıklarına ve çıkardıkları seslere karşı reflexif tepkim vardı. Dolayısı ile çok sevdiğim öğretmenlik işine rağmen kişisel durumumdan dolayı öğretmenlik yapmadım. Tecrübem oldu bir yatılı meslek lisesinde. Ve maalesef bu tür reflexif tepkisi olan sayısız meslek de sayısız kişiler mutsuz çalıştığı gibi hizmet verdikleri de mutsuz.
Arkadaşımın büyük oğlu sırf öğretmeninden dolayı okuldan soğudu ve içine kapanık hale geldi. Bu çocuk 9 aldığında neden diğer soruyu yapamadık diyen çocuk, özürlü eğitimci yüzünden başarısız öğrenci durumuna geldi.

Bunları göz önüne alarak branş seçimi yapınız ve lisans aldığınızda yerinizde saymayıp güncel kalmaya ve daha başarılı olmak için kişisel eğitiminize özen gösterin.

Selamlar

Geçen yıl 98K yaptıysan bu yıl hafızanı kaybetmediysen kalan günlerde daha iyisini yapabilirsin.

Yeni konular

Geri
Yukarı