Üniversite tercihi olarak ne yapılmalı?

MetehanTC

Centipat
Merhabalar arkadaşlar, kuzenim bu yıl üniversite sınavına girdi. Maalesef puanı çok iyi değil ama benden hangi üniversite bölümleri veya polislik, bekçilik ve katiplik gibi meslekleri seçebilmek için yardım istedi. Ben de internetten biraz araştırma yapıp kendisine bilgi vermeye çalıştım tabii ama gönlüm yine de rahat etmedi. Cevap veren arkadaşlardan ricam önü açık ön lisans bölümleri mi tercih etsin veya bu puan ile lisans okuyabilir mi, okuyabilirse hangi bölümü seçsin? MSÜ hakkında da bir fikrim yok. Bununla ilgilide bir arkadaşımız beni aydınlatabilirse çok sevinirim. Okusun mu yoksa bu yıl tercih vermesin mi sizce ne yapsın bu genç kardeşiniz, bir yardımcı olan çıkar inşallah. Alır bir hayır duası :)

08082021.png

Lisans tutmaz bence. Sözel sıralaması çok kötü. 900 küsür bine ön lisans gelir ancak. Biraz araştırma yaparak uygun bölümü bulursunuz.
Hocam benim yaşım geçti. Biraz da bu konularda geri kaldım. Biraz daha açık olursak yardımcı olabilirsek çok sevinirim. Sıralama mı puan mı bizim zamanımızda öss vardı o derece ondan sonra ipin ucunu kaçırdık :) Siz mesela ön lisans hangi bölümü önerebilirsiniz? Tercih yapmak için yapsın da istemiyorum yani iş bulabileceği işine yarar bir bölüm olsun istiyorum.

Hocam benim yaşım geçti. Biraz da bu konularda geri kaldım. Biraz daha açık olursak yardımcı olabilirsek çok sevinirim. Sıralama mı puan mı bizim zamanımızda ÖSS vardı o derece ondan sonra ipin ucunu kaçırdık :) Siz mesela ön lisans hangi bölümü önerebilirsiniz? Tercih yapmak için yapsın da istemiyorum yani iş bulabileceği işine yarar bir bölüm olsun istiyorum.

Bu işler artık daha çok sıralamaya bakıyor. Örneğin benim kuzenimin geçen sene bir üniversiteye puanı yetiyordu, ama sıralaması yüzünden kabul edilmedi.

Ben sayısalcı olduğum için sözel bölümlerden anlamam. Aşağıdan bölümlere siz göz atabilirsiniz.

Öncelikle merhabalar,
Bu puanla polislik tercihi yapamaz. Polisliğe tercih yapabilmesi için ham 250 puan yapması gerekiyor. Bu puanla ön lisans ya da 4 yıllık sözel bölümleri tercih edilebilir. Ancak şunu söylemeliyim ki, doğru düzgün bir dört yıllık bölüm geleceğini sanmıyorum.

Yeni konular

Geri
Yukarı