Çözüldü Üniversite tercihi hakkında

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

Ömer Yomra

Hectopat
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
RX6600 8 GB 16 GB RAM RYZEN 5 5500
Merhaba arkadaşlar, sınava girmeme 12 gün kaldı sormak istediğim bir soru var bilen biri aydınlatırsa çok sevinirim şimdiden teşekkür ediyorum. Sorum ise şu.

Şimdi ben TYT AYT sınavına eşit ağırlıktan giriyorum ve eşit ağırlık puanım 234 geliyor girmek istediğim okulun bölümü 233 ve 45 kişilik kontenjan mevcut.
Bu okulu tercihime yazdığım zaman kesin olarak yerleşiyor muyum yoksa başka şartlar aranıyor mu eksik bildiğim ne var tamamlar mısınız?

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
Üniversite yerleştirme sistemi aynen şöyle işler:
Sistem sınav 1.sinden başlar, önce ilk tercihine bakar, kontenjan var mı, varsa yerleştirir.
Sınav 2.sine gelir, ilk tercihine bakar, kontenjan var mı, varsa yerleştirir.
Böyle böyle devam eder sıralamaya göre adayların tercihlerinde kontenjan boşsa yerleştirir kontenjan kalmadıysa bir sonraki tercihine bakar. Sistem böyle böyle devam eder. Yani mesela 50 000. mi oldunuz. İstediğiniz bölüme yerleşebilmeniz için sizden önceki 49 999 kişinin içinde 44ten fazla kişinin o bölüme yerleşmemiş olması gerekir.
Sistem sınav 1.sinden başlar, önce ilk tercihine bakar, kontenjan var mı, varsa yerleştirir.
Böyle böyle devam eder sıralamaya göre adayların tercihlerinde kontenjan boşsa yerleştirir kontenjan kalmadıysa bir sonraki tercihine bakar. Sistem böyle böyle devam eder. Yani mesela 50 000. mi oldunuz. İstediğiniz bölüme yerleşebilmeniz için sizden önceki 49 999 kişinin içinde 44ten fazla kişinin o bölüme yerleşmemiş olması gerekir.

Çözüm
Peki şöyle bişey var mı mesela tercihlerimi yaptım istediğim üniversite tutmadı başka yazdığım tuttu üniversite başlamadan yeni tercih dönemi açılıyor mu 2.kez ve o yerleşemediğim üniversite tekrar kontenjan açıyor mu

Peki şöyle bişey var mı mesela tercihlerimi yaptım istediğim üniversite tutmadı başka yazdığım tuttu üniversite başlamadan yeni tercih dönemi açılıyor mu 2.kez ve o yerleşemediğim üniversite tekrar kontenjan açıyor mu
Hayır üniversitelerde 2. tercih olayı yok. Başka yazdığınız bir yere yerleşirseniz. Ve sonraki sene tekrar girmek isterseniz de puanınız bir miktar düşüyor.

Hayır üniversitelerde 2. tercih olayı yok. Başka yazdığınız bir yere yerleşirseniz. Ve sonraki sene tekrar girmek isterseniz de puanınız bir miktar düşüyor.
Verdiğiniz güzel bilgiler için teşekkür ediyorum.

Geri
Yukarı