Üniversite vs çıraklık okulu vs berber vs sanayici

Batuhan Sönmez

Hectopat
İyi günler. Benim bir kuzenim var. 16 yaşında. Dersleri ezelden beri kötü. Kendisi Antalya finike ilçesinde yaşıyor. Az önce beni aradı. "babamgile çırak okulu için yalvarıyordum ya kabul ettiler" dedi. Kendisi 2 senedir meslek lisesindeydi bu arada. "abi babamgil bana orayı gösterdi çok kötü çalışılan yer ortam" vs şeyler dedi. Sonra bana danıştı "sence o kötü sanayi mi yoksa berberliğe mi gideyim" diye. Şimdi kendisi özünde çok temiz çok da komik kuzen olarak sevdiğim eğlendiğim pırıl pırıl biri. Dersleri berbat durumda. Ama el işlerine genelde kafası basıyor eli de yatkın. Şimdi ben bu çocuğun 2 senede ortama ayak uydurduğunu görünce (meslekte yani) ister istemez üzülüyorum. Değişik Instagram storyleri falan gibi bilirsiniz az çok meslekte nasıl olduğunu. Ortamlarını yedikleri içtiklerini paylaştıkça "bu çocuğa ne olmuş oğlum" diyorum. Şimdi size olan sorum bu çocuğun hangisinde eğitim alması doğru olur hangisinde rahat eder. Berber olursa eğer önü kesilmeyecek iş diye düşünüyorum. Sanayici olsa babası asgari kazanıyor sermaye oluşturamaz ilçede de çok tanıdıkları yok yani çevre de oluşturamaz. Berber olursa eğer ben sosyal medya gücü ile ona müşteri çekmesine yardım ederim ileriye dönük olarak. Babası falan da "üniversite okusun uzman olsun" diyorlar. Şimdi kendimden biliyorum az çok ortamında yetişim askerlerin babamdan dolayı uzman olursa bu çocuğu üzerler. Kendisinde kurnazlık da var ama üzerler saf da bir çocuk. Üniversite kısmında da barajı bile geçemez diye düşünüyorum. Çocukluğundan beri 10 denemeden fazla çözmemiştir. Yani anlatabildiklerim bu kadar umarım açıklayıcı olmuştur. Hangisinin önü açık hangisi rahat dediklerimi dikkate alarak bilen tecrübesi olan arkadaşlar yardım ederse sevinirim. Şimdiden teşekkürler saygılar.

Büyük bir şehirde oturuyorsanız organize sanayi bölgelerinde kendini kanıtlamış bir markada mavi yakalı olabilir. Üniversite okuyacağı sürede orada gider ustabaşı olur. Herkesin diploması olduğu için kimse alt kademeye yanaşmıyor ve fabrikalar ciddi anlamda yetişmiş eleman sıkıntısı çekiyor. İşinde iyi olursa zaman içinde kendini geçinderecek bir maaş alacağını düşünüyorum.

Not: bu dediklerim tamamen benim düşümcen, araştırmadan çocuğu göndermeyin oralara.

Lise terk iki kuzenim var, emin ol üniversiteli kuzenlerden daha refah içindeler. Bir tanesi CNC torna operatörü oldu, inşaat mühendisi kuzenimden daha yüksek maaşa çalışıyor.

Lise de hangi bölümü okuyor. O alandan mezun olup işe başlayabilir. Meslek lisesi mezunlarının iş konusunda önü açık.

Lise de hangi bölümü okuyor. O alandan mezun olup işe başlayabilir. Meslek lisesi mezunlarının iş konusunda önü açık.

Elektrik hocam büyük ihtimal. Tam bilmiyorum bende.
Büyük bir şehirde oturuyorsanız organize sanayi bölgelerinde kendini kanıtlamış bir markada mavi yakalı olabilir. Üniversite okuyacağı sürede orada gider ustabaşı olur. Herkesin diploması olduğu için kimse alt kademeye yanaşmıyor ve fabrikalar ciddi anlamda yetişmiş eleman sıkıntısı çekiyor. İşinde iyi olursa zaman içinde kendini geçinderecek bir maaş alacağını düşünüyorum.

Not: Bu dediklerim tamamen benim düşümcen, araştırmadan çocuğu göndermeyin oralara.

Valla annesi babası ne derse. Ama bende yazık olmasın diye buralara bir danışayım dedim.

Yeni konular

Geri
Yukarı