Üniversite yurdu için öneriler

TEST LİAN

Centipat
Makaleler
1
Merhaba. Yazılım bölümü kazandım bu yıl okulun kendi özel yurduna yazıldım. Özel yurt bu hayatımda hiç yurtta ailemden ayrı farklı memlekette yaşamadım yapmam ve aklımda olması gereken şeyler neler? En çok korktuğum şey eşyalarımızın çalınması. Yeni aldığım laptop telefon vs. Apple Watch'um her şeyimin çalınmasından falan korkuyorum odalar 3 kişilik.

Devlet yurdunda 4 kişilik odada kalıyorum. İlk olarak kendini çok kasma akışına bırak. Sonuçta çoğu kişinin amacı eğitim almak. Şunu da unutma herkes bir anne/babanın evladı:). Eşyalarının çalınması konusunda ise dolabının kilidi vardır ya da kilitlemeniz için bir boşluk muhakkak vardır. İçiniz rahat olsun sadece ortalık yerde fazla eşya bırakmamaya çalışın. Tavsiye olarak da oda arkadaşlarını tanımadan gereksiz samimiyet kurma. Çünkü bugün iyi yarın kötü olabilirsiniz ve keşke dememek için özel hayatını -özellikle kız arkadaş ortamın varsa- fazla anlatmamaya çalış (bu konudan çok dertliyim). Genel olarak yurtlarda uyku konusunda da sıkıntı yaşanır. Uyuyacağın zaman ya da -genel olarak her konuda- başka bir şeyde kendinden emin bir şekilde uyuyacağını belirt veya oda arkadaşın sürekli telefonda konuşuyor. Direkt uyarmalısın. Ama başkaları da senin yaptığın bir olumsuzluğa da uyarıda bulundukları zaman alınmaca yok. Sonuçta kimse kusursuz değil:)). Yani özetleyecek olursam istediğin ortam hususunda arkadaşlarına karşı net tavırda ol mesela sana soracak -knk rahatsız oluyor musun?- sen de sıkıntı yok dersen -rahatsız olduğun halde-sıkıntı yaşarsın ilerleyen süreçte. Bir de arkadaşlarının tutumuna göre ama yine de ortak kullandığınız eşya sayısının az olmasına dikkat et mesela deterjan, kişisel kullanmaya çalış çünkü birisi fazla kullanır diğeri az herkes eşit para veriyor rahatsızlık duyabilirsin. Tartışmaktan çekinme ama kavga boyutuna da gitmesin. Hayatının en güzel yılları olacağına eminim. Allah iyi insanlarla karşılaştırsın:)))

Devlet yurdunda 4 kişilik odada kalıyorum. İlk olarak kendini çok kasma akışına bırak. Sonuçta çoğu kişinin amacı eğitim almak. Şunu da unutma herkes bir anne/babanın evladı:). Eşyalarının çalınması konusunda ise dolabının kilidi vardır ya da kilitlemeniz için bir boşluk muhakkak vardır. İçiniz rahat olsun sadece ortalık yerde fazla eşya bırakmamaya çalışın. Tavsiye olarak da oda arkadaşlarını tanımadan gereksiz samimiyet kurma. Çünkü bugün iyi yarın kötü olabilirsiniz ve keşke dememek için özel hayatını -özellikle kız arkadaş ortamın varsa- fazla anlatmamaya çalış (bu konudan çok dertliyim). Genel olarak yurtlarda uyku konusunda da sıkıntı yaşanır. Uyuyacağın zaman ya da -genel olarak her konuda- başka bir şeyde kendinden emin bir şekilde uyuyacağını belirt veya oda arkadaşın sürekli telefonda konuşuyor. Direkt uyarmalısın. Ama başkaları da senin yaptığın bir olumsuzluğa da uyarıda bulundukları zaman alınmaca yok. Sonuçta kimse kusursuz değil:)). Yani özetleyecek olursam istediğin ortam hususunda arkadaşlarına karşı net tavırda ol mesela sana soracak -kanka rahatsız oluyor musun?- sen de sıkıntı yok dersen -rahatsız olduğun halde-sıkıntı yaşarsın ilerleyen süreçte. Bir de arkadaşlarının tutumuna göre ama yine de ortak kullandığınız eşya sayısının az olmasına dikkat et mesela deterjan, kişisel kullanmaya çalış çünkü birisi fazla kullanır diğeri az herkes eşit para veriyor rahatsızlık duyabilirsin. Tartışmaktan çekinme ama kavga boyutuna da gitmesin. Hayatının en güzel yılları olacağına eminim. Allah iyi insanlarla karşılaştırsın:)))

Bu nazik ve güzel anlatımın için çok teşekkürler hocam eline emeğine sağlık cümlemize inşallah çok teşekkürler :)

Yeni konular

Geri
Yukarı