Üniversite'de Burs Sistemi

Bayram Şenakar

Kilopat
Makaleler
1
Yer
Kocaeli
Daha fazla  
Meslek
Dijital Pazarlama Uzmanı
Merhaba Sosyal.
Burs hakkında hiçbir bilgim yok. Tam burs aldığımızı varsayarsak bu burs neleri kapsıyor?
Ayrıca burs alabilmem için YKS dışında bir sınava girmem gerekiyor mu?
Detaylı bir şekilde anlatabilir misiniz?

Merhaba, 2007'de TOBB ETÜ'ye tam burslu olarak girdim. Şimdiki düzen hakkında kesin bilgim olmamak ile beraber tecrübelerimi kısaca paylaşayım:
-Burs: Eğitim süresince sizden okulun her hangi bir ücret talep etmemesi diyebiliriz. Bununla beraber belirli okulların belirli derece yapan öğrencilerine, bizde ismi Yaşam Katkı Payı olan, cüzzi ya da yüklü miktarda nakit vermesidir. Bu iki durumun devamını ortalama, devamsızlık ve disiplin kurallarına uymak gibi bir çok kural çerçevesinde kalmasını zorunlu kılabilir.
-Ayrıca burs alabilmeniz için her hangi bir sınav olduğunu hatırlamıyorum. Sonuç belgenizin ve öğrenci belgenizin bir örneği yeterlidir. Okulun sağladığı bursta mevcut olan kısıtlamalar ya da kıstaslar burs veren kurumlar için de geçerli oluyor diye anımsıyorum. Mesela TÜBİTAK Burs'unun devamı için ortalama şartının olduğunu ve sınıf tekrarında düştüğünü hatırlıyorum.
- Öncelikle özel kurumlardan burs almayı unutun, bir çok kurum vakıf veya özel üniversitede okuyan öğrenciye burs vermeye yanaşmıyor. Uzunca burs veren kurumların listesini çıkardığımı ve %90'ının belirttiğim öğrencilere burs vermediğini net hatırlıyorum.
-Dereceniz yeterli ve bölümünüz de uygun ise TÜBİTAK bursuna başvurmanızı tavsiye ederim, ilk 5 bin içerisinde olmak ve Fen Edebiyat bölümlerinden birinde olma şartı vardı.
-Arkadaşlarım Başbakanlık bursu ve Turkcell'in o zamana ait ilk 532 içerisinde olan arkadaşlara ücretsiz aylık konuşma ve mesaj hakkı verdiğini hatırlıyorum.
-Son olarak bu işin peşini bırakıp okulun bana verdiği 200 TL Yaşam Katkı Payı, 500tl'ye kadar olan yurt desteği ve Büyük Baba Bankası'ndan aldığım geri ödemeli kredi ile üniversiteyi bitirdim.

Umarım yardımcı olmuşumdur.

Son düzenleme:
Uyarı! Bu konu 7 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı