TM Bölümü Üniversite'de Yönelmem Gereken Bölümler

Sociologist

Kilopat
Makaleler
13
Daha fazla  
Merhabalar,

Bu yıl üniversite sınavlarına hazırlanıyorum. Son sınıfa girdim. Öncelikle ortaokulda başarılı bir öğrenciydim fakat 2. sınavımda rahatsız olduğum için berbat bir puan alınca orta düzey bir Anadolu Lisesi'ne gittim. Fakat okul biraz ilginçti. Hocalar bizi eğitmek istiyordu fakat çok fazla zorluyorlardı yani hepsine yetişmem olanaksızdı bu yüzden bende biraz okulu salladım. Fakat yine ortalamanın üstünde tüm sınıfları geçtim. Şu an son sınıfım hocalarımla okul kapanmadan 1 hafta önce konuştum birde müdürle. Aramız iyidir hocalarla. Bu yıl bizi zorlamazlar inşallah dedim. Hocalarda öyle düşünüyoruz dedi. İnşallah dedim.

Neyse konumuza dönelim. Ben TM öğrencisiyim. Tarih, Coğrafya alanlarım iyidir. Tarih biraz karmaşık okulda öğretileni pek kavrayamamıştım fakat kavrayınca sınavlarda birinci oldum. :D Coğrafya ise hayatım boyunca düzgün çalışmadım fakat deneme sınavlarında 1 yanlış yapıyorum en fazla. Felsefe, psikoloji ise ders olarak pek ilgimi çekmiyor. Bana göre değiller.

TM bölümünden üniversitede hangi bölümlere yönelmeliyim ? Ben hukuk düşünüyorum çünkü siyaset, anayasa, insan hakları vs. gibi konularda kendimi iyi kabul ediyorum özellikle siyaset ve hukukta çünkü ailem sayesinde ve çevremin etkisiyle çok çok küçük yaştan itibaren siyaset ile ilgili kitaplar, yazılar, belgeler vs. okudum, araştırdım. Fakat bir sorunumuz var siyasi görüşüm bu ülkeye hiç uygun değil. Belki bu sistem değişir neyse. :D

2. bir seçenek olarak aklımda Rusya veya Ukrayna var veyahut diğer birkaç ülke. Ama öncelikli hedefim Rusya çünkü o ülkeyi hiç gitmesemde çok seviyorum uzun süredir araştırıyorum bana göre bir yer. Fakat oradaki bölümler biraz ters düşüyor. Eşit ağırlık bölümlerini orada okursam orada çalışabilir miyim ? Gibi bir kaygı var içimde. Ailemle görüştüğümde oraya gitmemi pek istemediler çünkü birkaç öğretmenle görüştüler pek önermediler ben ise hala istiyorum. Lisenin başından beri istediğim bir yer. Babam bana yüksek lisans vs. orada yaparsın dedi fakat üniversite burada okumaya çalış dedi.

Sizlerin önerisini bekliyorum. Bilgisayar vs. alanlarında fazla olmasada ilerlettim kendimi.

Tabii ki en bölümü Hukuktur, onun dışında senin yapını da göz önüne alarak siyaset bilimi ve uluslararası ilişkiler tarzı bölümlere bakabilirsin. Ama ben şahsen sana Almanya-İngiltere-Avusturya gibi eğitimde kendini aşmış ülkeler olmadıkça yurt dışını pek fazla önermem. Özellikle Rusya ve Ukrayna gibi ülkeleri hiç önermem, Özellikle Ukrayna'da iç savaş var, herkes ülkeden kaçmak istiyor. Zamanında da Rusya'da doktor öğretmen olanların Türkiye'ye gelip temizlik işçisi olanları gördüm öyle söyleyeyim. Eğitim olarak ve ortam olarak çok önerebileceğim ülkeler değil çok fazla zorlanırsın. Okuduğun stalin lenin kitaplarının gazına gelme hemen.

Okuduğum kitaplarla alakası yok orada okuyan tanıdıklarım vs. var. İngiltere çok riskli çok fazla para istiyorlar. Sonra lise son sınıf gibi bir ön hazırlık okutuyorlar. Yani sadece İngilizce değil. Sonra üniversite bitince orada 1 yıl hakkınız var. Öncelikli hedefim Türkiye sadece Rusya'yı sordum.

Uyarı! Bu konu 10 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı