Üniversitede dersten kalınca ne oluyor?

Sen fizik gördüğüne göre 1. sınıfsın. Derslerin otomatik seçilmiştir. Ders seçme diye bir şey var. O zaman gidip o dersi seçiyorsun ve tekrar giriyorsun. Okuldan okula değişebilir ama bir kere devamsızlık yapmadan o dersi aldıysan sonrasında derse gitmene gerek kalmıyor.

Seneye aynı dönem kredin yetiyorsa alttan alabiliyorsun.
Nereden bileceğim yettiğini?
Üniden üniye değişir. Bütünleme sınavları olur. Olmazsa bazı okullarda yaz okulu olur. Yaz okulunda dersi alabilirsin devlet okulunda ücreti düşüktür bunun özelde fazla bayağı. Dersin bağlı dersleri var mı ona dikkat etmek gerek. Atıyorum fizik 1 den kalırsın o zaman fizik 2'yi alamayabilirsin bağlı dersse. Bu yaz okulu vs işlerini de yapmazsan diğer sene tekrar alıyorsun. Toplam alabileceğin kredi sayısı her dönem belli. Dolayısıyla çok fazla dersten kalırsan önündeki dönemin dersleri ile kredi limitin dolabilir ve bu dersleri alamayabilirsin. Zorunlu dersleri de vermeden mezun olamazsın. Alttan aldığın zaman Devam zorunluluğun vs olmuyor. Sadece sınavlara giriyorsun.
Fizik 2 olmayacak bizde. Ne olacak peki? Sadece fizikten kalacağım gibi.

Şu an burada bilgi karmaşası yaşanıyor. Olay basit ders ne olursa olsun seneye aynı dönem kredin yettiği sürece dönem derslerine ek olarak rahatlıkla alabilirsin. Bu dersi alttan alman için hiçbir engel yok.

Sen fizik gördüğüne göre 1. sınıfsın. Derslerin otomatik seçilmiştir. Ders seçme diye bir şey var. O zaman gidip o dersi seçiyorsun ve tekrar giriyorsun. Okuldan okula değişebilir ama bir kere devamsızlık yapmadan o dersi aldıysan sonrasında derse gitmene gerek kalmıyor.
Her hafta derse girdim. Sadece fizikten kalacağım ve ileride fizik 2 yok. Nasıl olur anlamadım tam.
Şu an burada bilgi karmaşası yaşanıyor. Olay basit ders ne olursa olsun seneye aynı dönem kredin yettiği sürece dönem derslerine ek olarak rahatlıkla alabilirsin. Bu dersi alttan alman için hiçbir engel yok.
Krediye nereden bakıyoruz? Harbi bilgi karmaşası var anlamadım.

Fizik 2 olmayacak bizde. Ne olacak peki? Sadece fizikten kalacağım gibi.
Her dönem ders alma ekranında kredin açıklanır. Kaç kredi alabileceğin vs. Oradan zorunlu derslerini seçip altta kalan derslerini ve kredi limitini de göreceksin. Ordan görebilirsin kredinin yetip yetmediğini. Üni ders programına gir sitesinden. Atıyorum dersinin kodu fiz101 dir. Bak bakayım koşullu ders bağlı ders önkoşul vs yazan derslerde fiz101 kodu var mı. Hangi okul?

Alttan alırsın. İyice çalışıp verirsin seneye dersini.

Her hafta derse girdim. Sadece fizikten kalacağım ve ileride fizik 2 yok. Nasıl olur anlamadım tam.

Krediye nereden bakıyoruz? Harbi bilgi karmaşası var anlamadım.
Okuldan okula değişir de. Bizde 42 krediydi mesela 30 kredi zorunlu dersler tutuyordu. 12 kredi kalıyor geriye, kalan kredi ile alttan dersini alabilirsin. Sadece fizikten kaldın diyelim atıyorum o da 5 kredi geriye 7 kredi kaldı başka alttan dersin varsa veya şartları karşılıyorsan bu kredi ile üstten de ders alabilirsin. Veya seçmelide alabilirsin istersen hiç birini de almazsın.

Ön koşul olarak bahsettiğim şey de bu. Ders seçme ekranına şu an erişemiyorum ders seçme döneminde olmadığım için. Eğer fizik 1 herhangi bir dersin ön koşulu değilse yani bağlı ders değillerse hiçbir şey olmaz. Kredi limitin olduğu sürece alttan alırısın. Ama eğer bağlı olduğu bir ders varsa fizik1 i vermeden o dersi alamazsın. Ders saatlerin çakışsa bile alabiliyorsun bizim okulda ama emin değilim diğer okullarda nasıl işliyor onu öğrenci işlerine vs sorabilirsin.
Ekran görüntüsü 2021-01-28 10-14-17.png

Yeni konular

Geri
Yukarı